• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN VE HIZLI TREN

10 Ağustos 2015 Pazartesi 12:50

Samsun hızlı treni istiyor. Samsun'un hızlı tren beklentisi Samsun Valisi İbrahim Şahin'in açıklamaları ile yeniden alevlendi. 


Vali Şahin, hızlı trenin Samsun'a bağlanması ile ilgili ilk olarak, basın mensuplarının katılımı ile Ankara-Konya arasında çalışan hızlı trende bir inceleme gezisi düzenledi. Bu gezi ile ilgili yapılan polemik ve farklı eleştirileri pas geçeceğim. Hızlı tren konusunda ve Valiliğin hızlı tren gezisi düzenlemesi ile ilgili yapılan eleştirilerinde sonuçta bu projenin tartışılmasına ve tartışıldıkça da olgunlaşmasına neden olduğunu düşünmekteyim.

Amaç da zaten bu değil mi.. Hızlı tren bu şehirde tartışılsın, istenilsin ve bu yatırım bir 20 yıl da değil, 5 yıl içerisinde Samsun'a gelsin. Hızlı tren gezisini ve hızlı tren konusunu tartışan eleştirenlerinde bu anlamda düşüncelerine saygılıyız..

Benim burada üzerinde durduğum konu kişiler değil, Samsun-Ankara arası hızlı tren hattıdır. Bu yatırımın biran önce Samsun'a kazandırılmasıdır. Bu konuda AK Parti, CHP ve MHP Samsun milletvekillerinin de tek ses ve tek yürek olmalarıdır. Samsun Valisi İbrahim Şahin'in dillendirdiği ve üzerinde hassasiyetle durduğu bu projenin hayata geçirilmesi noktasında herkesin elinden geleni yapması gerektiğidir.

Genellikle bu tip yatırım ve benzeri projeleri siyasiler dillendirirdi. Ancak geçmişte hızlı tren konusunda kamuoyu oluşturmaya çalışan siyasilerin yerine bu kez farklı bir ses ortaya çıktı. Samsun Valisi İbrahim Şahin, 'hızlı tren' dedi. 

Vali Şahin, belki de bu yüzden hayal peşinde koşmakla, olmayacak duaya amin demekle, Ankara'ya şirin gözükmeye çalışmakla eleştirildi, itham edildi.. 

Samsun'da bu gibi dirençler kronik olarak zaman zaman karşımıza çıkmaktadır. Bu direnç bu kez de Hızlı Tren konusunda ortaya çıktı. Direnci sergileyenlerin ve hızlı treni eleştirenlerin bu yatırımı asla istemediklerini söylemiyorum. Onlarda elbette ki hızlı treni istiyor. Ama geçmişte bu şehirde düşünülen önemli sayılabilecek ne kadar yatırım var ise, hepsi ya uzun yıllar sonra bitmiş yada bitirilememiş. 

Bu durum şehirde psikolojik olarak 'yapılamaz, olmaz, mümkün değil, hayal bunlar' gibi bir algının oluşmasına neden olurken, şehrimizi dışardan izleyenlerde ise 'Samsun'da birlik yok, pes etmiş, kendine güveni olmayan bir şehir' profilinin oluşmasına neden olmuş.


Oysa Samsun hayallerinin peşinden koşan, tuttuğunu kopartan, farklı siyasi fikir ayrılıklarına rağmen ortak payda Samsun menfaatlerinde tek vücut olabilen bir şehir olmalı.. 

Bu birliktelik sadece hızlı tren konusunda değil, Samsunspor ve işsizliğin çözümü v.s konularda da olmalı.

Samsun-Ankara hızlı tren hattı ne zaman yapılır, kaç yılda biter? 

2006 yılında yapımına başlanan Ankara-Konya arası hızlı tren hattı 2011 yılında tamamlanmış. Yani 5 yıl içerisinde bu hat tamamlanıp hizmete açılmış. Hızlı tren yok iken, Ankara-Konya arası karayolu 3-4 saat sürüyormuş. Hızlı tren geldikten sonra ise bu mesafe 1 saat 40 dakikaya düşmüş. Şimdi Samsun'a dönecek olur isek, Samsun Valisi İbrahim Şahin, diyor ki "1007 kilometre olan Ankara-Samsun arası hızlı tren hattını 700 kilometre daha kısaltacak Delice-Havza arasında ki mevcut hat iyileştirilerek hızlı tren kısa sürede Samsun'a bağlanabilir. Bunun yapımı için de yılların geçmesini beklemeye gerek yok" tek ses olunursa Delice-Havza hattı kısa sürede yatırım programına alınır ve hızlı tren belki de Samsun'a 5 yıl içerisinde gelebilir.

Şimdi ortada böylesi heyecan veren alternatif bir yol var iken, gün eleştirme değil birlik olma günüdür. Samsun'a daha iyi yatırımların gelmesi için elbette ki eleştirelim, yatırımların kısa sürede bitmesi için elbette ki tepkimizi koyalım. Ama Samsun-Ankara hızlı tren yol güzergahını 700 kilomtre kısaltacağı söylenen Delice-Havza arası tren hattının iyileştirilerek 'Samsun-Ankara Hızlı Tren' projesinin bir 5 yıl içerisinde Samsun'a kazandırılması için sesimizi, kalemimizi, yüreğimizi ortaya koyalım.

Bunu yapmak çok mu zor! Bir kez olsun istediğini alan bir şehir olmak çok mu zor!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI