• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SEL ÜZERİNE..

11 Ağustos 2012 Cumartesi 18:51

Samsun'da Temmuz ayının başlarında yaşanan sel felaketinin ardından, ilgili kurumların açıklamaları şehrimizde alt yapı eksikliği ve ihmalleri de gözler önüne serdi.

Temmuz ayında meydana gelen felaket merkezde 13, Ayvacık ilçesinde ise bir vatandaşımızın canına mal oldu. Ama kimse sorumluluğu üzerine almadı.. Alamadı..

 
Her sel felaketinde yapılan bildik açıklamalara şahit olduk. Dere yatakları, menfezler v.s. v.s..
 
Kimi 'bir yıl önce uyardık' dedi. Kimi dere yatakları ve menfezler için yetkinin hangi adreste olduğunu gösterdi. Emin olunuz bundan sonraki felaketlerde de aynı açıklamaları hep birlikte dinleyeceğiz. 
 
Umarız bu acıları tekrar yaşamayız. Zira, can acısı varken bu komik açıklamalar hiç çekilmiyor. Uyardınız, yapılmadımı 'savcılık orada, bakanlık orada' bir yıl beklemenize gerek yok. Sizde yaptırım uygulayınız. Onca insanın malı ve canı gitti. Selden çıkan sonuç ise bizce 'Bu konuda herkesin ihmali var'
 
Gelelim Atakumda yaşanan son sel felaketine. Belediye Başkanı Burma 'Tek başıma cebelleşiyorum destek veren yok' diyor. Eğer ki iktidar, belediye CHP'li diye bu ilçede yaşanan sel felaketine duyarsız kalıyorsa, ayıp etmiş olur. Böyle bir duyarsızlığın olmayacağı ve bu konuda siyaset güdülmeyeceğine inanmak istiyoruz. 
 
Bundan sonraki süreçte ise izlenecek yol şudur: Samsun böylesi felaketlere hazırlanmalıdır, hazırlıklı olmalıdır. Alt yapı, üst yapı tamamen revize edilmelidir. Dereler, menfezler, sıkıntılı tüm noktalar elden geçirilmelidir. Tüm bunlar bir gün içerisinde elbette olacak iş değil. 
 
Ancak daha önceki yıllarda yaşanan sel felaketlerinden gereken dersler çıkarılmış olsaydı ve o yıllarda gereken önlemler alınmaya başlansaydı, bugün yine bu ihmalleri konuşuyor olmazdık. Bu işi kanunen yetkili olan kurumlardan beklemekde doğru olmaz, yerel idareler bu konuda ilgili kurumlara omuz vermeli ve kısa sürede bu önlemler alınmalıdır. Sel konusunda hala 10 yıl 5 yıl önce söylenen sözleri sarfediyorsak bir yerde eksiklik var demektir.  
 
Umarız yaşanan bu felaketlerden gereken dersler alınmıştır. Umarız, ilgililer önümüzde ki yıllarda da (umarız aynı acılar  bir daha yaşanmaz) aynı açıklamaları yapmak zorunda kalmazlar..
 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI