• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SEN NASIL BİR ANNESİN!

23 Mayıs 2013 Perşembe 12:35

Annesi onu terk ettiğinde o henüz 2.5 yaşındaydı.. Gözlerini dünyaya sağlıklı bir bebek olarak açmamıştı.. 
 
Yaşam, ona mutluluk değil, belki ömür boyu sürecek bir ızdırabı, çileyi ve acıları getirmişti. Doğum sırasında oksijensiz kaldı, beyni hasar gördü. Doktorlar onu hayatta tutmayı başardı. Ancak ilerleyen süreçte, epilepsi ve solunum yetmezliği vardı. 
 
Annesi ise minik bedeni tüm bu acılarla boğuşurken, onu terk etmişti. Dünyaya geldiğine geleceğine pişman etmişlerdi onu.. 
 
İki buçuk yaşında, annesi onu yapayalnız bırakıp gitmişti. Ne de olsa o kadın görevini yapmış, bir bebek dünyaya getirmişti. Ama o görev sadece bebeği dünyaya getirmek değildi! 
 
O görev bebeğini terk edip, baba anne ve büyük babaya bırakmak değildi!
 
Ona sahip çıkmaktı, korumaktı, kollamaktı, sevgi vermekti, emek vermekti.. Ama bebek dünyaya getirdiği için 'anne' ismini alan o kadın, tüm bu değerlerden yoksundu. 
 
Çaresiz yavrusunu, doğuştan engelli bebeğini bırakıp gitti. Tam sekiz yıl boyunca da ne aradı ne de sordu. 
 
Dün gece bir hastanede karşılaştık bu masum yavru ile, solunum cihazına bağlıydı. Başında büyük babası ve baba annesi nöbet tutuyordu. Yavrucak, nefes alamadığı için tir tir titriyordu. Bu manzarayı görüpte yüreği sızlamayacak insan olurmuydu? 
 
Annesi de onu bu halde görse, belki yüreği sızlardı.. 
 
Ama o anne, yavrularının çilesine, hastalığına her dertlerine gögüs geren, acılarla, hastalıklarla, fedakarlıklarla evlat yetiştiren, ayaklarının altında cennet olan 'Annelerin' yüreğine sızlatmıştı bir kere.. 
 
Bir kere aramamıştı, bir kere sormamıştı hiç.. Hastanede olduğunu bile bilmiyorken, nasıl sızlardı yüreği o annenin peki.. 

 
O kadının yüreği ayaklarının altında cennet olan analarımızın dualarıyla sızlardı elbette. Sakat olarak dünyaya geldiği için 'Ben buna bakamam' diyerek çekip gitmek, annelikmidir sorarım size. 
 
Baba anne ve büyük babaya bahşedilen bu çileninde elbet bir mükafatı olacaktır. Allah(c.c) katında, bu güzel insanlara o çileyi taşıma sabrını ve tüm dertleri göğüsleme gücünün verileceğine inanıyorum. Zira, 'ömrüm yettiği kadar torunumuza bakacağız. Kimseden birşey istemiyoruz' diyebilen bu iki insanın sadece ve sadece sizlerin ve bizlerin dualarına ihtiyacı var. Ve bizim dualarımız onların yanında.
 
Hastanede nefes alamadığı için kasılıp tir tir titreyen çocuğun başında, sabahlara kadar bekleyen insanların, Allah yar ve yardımcısı olsun. Bir tarafta kutsal anneler bir tarafta vicdansız anneler.. 
 
Bizlere insanlığımızı sorgulatan ve ne oldu bizlere dedirten gerçek yaşam hikayelerinden ibret almalıyız. Hayvanlar bile yavrularını sahipsiz bırakmazken, yaratılmışların en yücesi insan, çaresiz ve hasta bir yavrucağa nasıl böyle bir kötülük yapabilir. 
 
Yokmudur bunun bir cezası, hukuki müeyidesi..Sorumsuzluk değilmidir bu, bir bebeği ölüme terk etmek değilmidir? 
 
Devletimizin kanunları, böyle anneler için bir yaptırım uygulamamaktamıdır? 
 
Devlet o anneyi bulup 'Sen bu çocuğu bu halde bırakıp nasıl gidersin' diyerek hesap soramamaktamıdır. Devletimiz, annedir, babadır bu çocuğa elbette sahip çıkacaktır.
 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI