• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

TAŞ GİBİ TAŞ..

26 Eylül 2011 Pazartesi 15:49


 
İstiklal caddesi üzerinde keman çalan kız heykelini hatırlarmısınız.. Bu heykel İstiklal caddesine ilk konulduğu günlerde, tacize uğramıştı.

Cansız bir sanat eserine dahi nefsi uyanan zavallılar, keman çalan kız heykelinin poposuna 'Taş gibi taş' yazmıştı. Konu, o günlerde yayın organlarında da haber olarak çıktı.  

Şimdi, nereden geldi bu olay aklımıza onu sorguluyoruz sanırım. Evet benimde aklımda yoktu, ama 'taş gibi taş' beyinli insancıklar bu olayı yeniden anımsamama ve anımsatmama neden oldu.  Nedir olay?

Olay şudur; Cumhuriyet Meydanından sahile doğru ilerlediğinizde Mustafa Kemal Atatürk'ün, Samsun'a çıkışını sembolize eden Bandırma Vapuru ve o yıllara ait tarihi fotoğraflar ile heykelleri görürsünüz.. 
 
Atatürk ve Samsun'u özdeşleştiren anıtsal bir seramoni geçididir adeta burası.. 
Orada bulunan fotoğraflara ve tarihi yazılara bakıp, Kurtuluş Savaşımızın kahramanlarını anarız. Samsun'a şehir dışından gelen insanların da hayran kaldığı bu yer, gece ise ayrı bir güzeldir. 
 
Işıklandırmalar, havuzlar, devasa fotoğraflar, Atatürk ve silah arkadaşlarının heykelleri ve onları karşılayan tarihi kişiler.. 
 
Tüm bunlar neden yapıldı acaba? Bakıp geçeceğimiz, içi boş, ruhsuz bir yer olsun diyemi? 
Elbette ki bu sorunun yanıtı kocaman bir 'Hayırdır' 
 
Tarihini bilmeyen uluslar, yaşadıkları çağıda ileriki kuşaklara miras olarak bırakamazlar. Tükenirler, çürürler. Geride anlatılacak ne bir kahraman, nede bir kimlik kalır.

Samsun, ise Atatürk şehridir ve bu paye bu kentde yaşayanlara her zaman övünç verir.  Şimdi gidin bir bakın bakalım o sözünü ettiğimiz alanda ki fotoğrafların haline.. 

Gidin ve bir bakın.. 

Kurtuluş Savaşı'nın anlatıldığı, Samsun'un o yıllarda ki görüntülerinin yer aldığı oradaki fotoğraflara bir bakın..

Çizik, çizik, çizik, çizik.. 

Şehrinin tarihine saygı duymayan ve yapılan eserlere saldıran bu insanlar kimler diye sormaya gerek varmı!

Gerek yok. Onlar kendilerini zaten biliyor..

Onlar, beyinleri şehrinin tarihine saygı duyacak çephere sahip olmayanlardır..
Çünkü onların beyinleri, 'Keman Çalan Kız' heykelinin poposu gibi 
'Taş gibi Taş' 
 
 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI