• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

YASAKSA UYGULAYIN BEYLER!

15 Haziran 2013 Cumartesi 14:46

Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Doga Argentino, Fila Brasilerio türü köpeklerin satışının yasak olmasına rağmen hala çeşitli yöntemlerle bu köpeklerin yetiştirilip satıldığını biliyoruz. Samsunda da bu cins köpeklerle sık sık karşılaşıyoruz. Bu köpeklerin sahipleri zaman zaman tasmalarla, zaman zamanda tasmasız bir şekilde sokaklarda geziyorlar. 

 
Geçmişten gelen ve insanların bilinç altına yerleşen 'saldırgan' özellikleri nedeniyle karkan, çekinen ve bu köpek cinsleri ile sokaklarda gezintiye çıkanlara tepki gösterenlerde var. İnternet de bu cinslere yönelik sayısız bilgi, video ve haber var. Bazılarına göz attığınızda, öne çıkan tek şey, 'Saldırganlıkları' ve 'parçaladıkları' insan yada diğer köpek türlerine ait görüntüler oluyor. Pitbull, dogo ve benzeri özellikleri taşıyan bu köpek türlerinin labaratuvarlarda üretildekleride biliniyor. Yani insanlar tarafından üretilmiş bir tür. Sokakta gezinirken karşımıza çıkan bu tür köpeklerden istesekte istemesekte doğal bir refleks olarak ürküyoruz. 
 
Yine internetde bu türlerin sayısız oranda, insanlara yada diğer canlılara yönelik saldırı haberleri de var. Bu yüzden, üretilmesi, üretilmiş olanların da tasmasız ve ağızlıksız dolaştırılmamaları yönünde kararlar alındı. Samsunda da bildiğimiz kadarıyla, bu cinslerin tasmasız, ağızlıksız dolaştırılmaları yasak. Peki bu yasak ne kadar uygulanıyor yada uygulanmıyor. Bu sorunun cevabını sokakta ağızlıksız bir şekilde gezdirilen bu türler zaten veriyor. Denetim yok, yasağın uygulanması ile ilgili bir mekanizma yok. 
 
Bu durumu başımızdan geçen bir örnekle de anlatabiliriz. Bizimde sevimli, uysal, sevgi arzısı küçük bir köpeğimiz var. İsmi 'Pako'.. Ve dün gece, Pako ve oğlumla birlikte gezinirken, Pitbull cinsi bir köpeğin saldırısına maruz kaldık. Saldırının yaşandığı yerde, birden fazla aynı cins köpek ve köpek sahipleri de bulunuyordu. Tasmasız sokağa salınan bu köpeklerden bir tanesi aniden fırlayarak, bizim Pako'ya saldırdı. O sırada, Pako'nun tasması ise oğlumun elindeydi. Her şey biranda gelişti Ve ben, oğlumun ellerinde kan görünce deliye döndüm ve o panikle köpeği uzaklaştırmaya çalıştım. Köpeğin dikkatini üzerime çekmek için hamle yaptım. 
 
Zira, oğlum o korku ile Pako'nun saldırıya uğradığını anlayamadı. Sokakta bulunan insanlarda biranda korku ve panikle yanımıza doğru koşturmaya başladılar. Neyse ki, köpeğin sahibi durumu kısa sürede fark ederek, duruma müdahale ederek köpeğini kontrol altına almaya çalıştı. 
 
Ancak buna rağmen Pitbull cinsi bu köpek bir kaç kez daha saldırı girişiminde bulundu. Burada sonuçta köpek bir hayvandır, düşünmez, mantık kurmaz. İçgüdüsel olarak hareket eder ve saldırır. O yüzden bu köpek ile ilgili bir yorum yapmak istemiyorum. Burada asıl bu cins köpekleri besleyen insanların davranışları ve sorumsuzlukları önemli. Pako, dün gece ki saldırıdan kafasında oluşan yaraları saymazsak, ucuz atlattı. Ancak üzerimiz ve oğlumun elleri kan içinde kaldı. Pako'nun kafasından akan kan, oğlumun ellerine bulaşmıştı. Her ikimizde, sokakta bulunan insanlarda büyük bir korku yaşadık. Ve köpeğin sahibine o sinirle bağırdım. Ve kendisine bu tür köpeklerin tasmasız ve ağızlıksız sokaklarda dolaştırılmasının yasak olduğunu ve cezasının olduğunu hatırlattım. Ve bu genç arkadaş bana aynen şu cevabı verdi 'Biz çok cezalar yedik'
 
İşte olayın asıl burada düğümlendiğini söyleyebiliriz. Hayvan sevginize birşey demiyoruz. Ancak görülen o ki, bu tür köpekleri besleyenlerin büyük bir çoğunluğu etraflarına korku verme güdüsü taşıyor. Zira, o sokakta ki insanlarda bir anlamda bana bunu ifade ettiler. 'Hepsinin köpeği var birşey diyemiyoruz'..
 
Ben buradan şehrin yetkililerine ve bu konu ile ilgilenen devletin yetkililerine sesleniyorum. Eğer ki bu köpeklerin tasmasız, ağızlıksız dolaştırılmaları yasak ise, kardeşim uygulayın bu yasağı o zaman. Uygulamıyorsanız, yasak koymayın. Labaravarda üretilen bu cinslerin, sadece bir ısırığının 2.5 ton basınç yaptığını sanırım biliyorsunuzdur. Ya ö köpek dün gece, bize saldırsaydı, yada oğluma saldırsaydı bunun sorumlusu kim olacaktı. Yasağı koyup uygulamayan devlet görevlileri mi, yoksa köpeğin sahibimi. Lütfen, bu konuyu ciddiye alın ve Samsunda şehrin en işlek caddelerinde yada gece sokaklara salınan bu köpeklerin sahiplerine engel olun.
 
 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI