• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

TARUMAR...

05 Mayıs 2016 Perşembe 16:39

Sis vardı o gece rüyada. Soğuktu hava , hatta buz tutmuştu her yeri... Kalabalıktık ama yapayalnızdık aslında. Kendi gölgemizden bile korkmuş, kendimize el olmuştuk. Ezan ile nur dolarken sabahlara "Güntülü benim" diyen o ay yüzlü Ayça'ya selam durmuştuk ağlaya ağlaya.

 

Yemekler pişiyordu kazan kazan. Kazanın basında ufak tefek gözlülüklü bir ana vardı. "Dağların ardından" diyordu , "Haber gelecek, yanacak ciğerimizin tam ortası. Kararacak İkbal'in ikbali. Dalga dalga yayılacak ateş, kömüre dönecek ciğerler. Hiç tanımadığı kadına ağlayacak milyonlar, duada buluşacak tüm müslüman, ülküdaşlar"...

 


Bu yazı nicelerce kez silindi silindi yeniden yazildi aslinda. Yetmedi kelamım o ay yüzlü "Merhaba" bile demediğim kadını anlatmaya. Tarif edemedim sevgili dostumun İkbal'imin meramını. Onun acısını anlamaya ve de nacizane birkaç satırla anlatmaya varmadı elim... Sustu benimde, hiç susmaz dediğim gönül dilim. Resimlerine baktım günlerce, rüyamın Güntülü'sü, İkbal'in Ayça'sının. Bir kelam çıkarırım belki de , arkası gelir sandım. Kendime kızdım, peşi sira dedim, bu kadar mıydı kudretin? Çok geçmeden anladım ve de anımsadım : 

 


Ne farkı vardı İkbal ile Ayça'nın sevdalarının tarihten. Hayali sevgilisi Gülperi'yi bulmak için diyar diyar gezen Summani gibiydi aslında İkbal. Uğruna nice canların kavrulduğu, kalbinde Allah'ın daha çok sevildiği Leyla idi belki de Ayça. 

 


Karacaoğlan'ın Elif'i daha güzel olabilir miydi Ayça'dan?  Gönül Hanım'ın Tolun'u bu kadar sevmemişti eminim Gönül Hanım'ı. Ölüm Allah'ın emriydi elbette de ,keşke bu ayrılık hiç olmasaydı... 

 


Unutulmasını istedim aslında o Ay yüzlümüz, Ayçamız. Takvimler ilerlesede gamsız gamsız "Bir sevda vardı" denilsin , "Nazarlara gelen,  duaların yetmediği bir  sevda vardı" denilsin İkbal'in ikbalini bizlerin de ciğerini tarumar eden!..
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI