• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

UYU...

05 Mayıs 2016 Perşembe 17:27

Uyu bakalım genç kız, en derininden. Takma kirpiklerini tak, bildir bakalım yerini internetten, nerdesin? Haydi delikanlı, git öde bankadan, askerliğinin bedelini. Sonra paylaş arsız arsız facebookta, bir günlük yiğitliğini..Sahte raporları al, gören gözüm, görmüyor de. 'Testis kanseriyim, askerlik yapamam'de ama çocuklarin olsun boy boy... Sonra 'baba'olsun adın, anavatana borçlu olan.. Nice yiğitler düsmüşken toprağa, mezar taşına 'baba'diye sarılanların duyma sesini.. Vicdanın herkezde olmadığı birkez daha ispatla. Adamlığın ise, adama yaradılıştan geldiğini kanıtla!...

 


'Haberleri izleyemiyorum, şehit haberlerinden moralim bozuluyor'de hanım teyze. Öğlene kadar katil ara Müge Anlı'yla, öğleden sonra koca Esra Erol'la kızına,oğluna... Umrunda olmasın toprağa düşen fidanlar. Dul kalan eli kınalı gelinlere yanma da, bu hafta elenen ünlüye dök gözünün yaşını.

 


Ateş düşmedi ki senin evine, anlayasın kavrulmanın ızdırabını. Sen hiç yetim kaldın mı ki, bekledin mi ki mesai çıkıs zamanlarını? Senin hiç baban öldü mü hanım teyze, ay yıldız sarıldı mı senin yerine kocana. En sevdiğini, o soğuk tabuta koydun mu sen, karlar kapattı mı yareninin üstünü...

 

 

Badem bıyıklıların zevk alıp, hilal bıyıklıların can verdiği hayatta, hiç gayen oldu mu senin bey abi? Sen gününü kurtarma telaşındayken, birilerinin 'Vatan kurtarma' telaşında olduğunu fark ettin mi? Üc çeşit yemeği iterken elinin tersiyle sen, oruçlu ağzıyla şehadet şerbetini içen, o yiğit delikanlıyı duydun mu? Üzerinde gamsız adımlar attığın o toprağı sana yuva yaparken, yuvasında evladı koynunda şehit olan o polis babanın saffını sıklastırdın mı?

 

 

Protez bacağının yenileme bedeli istenirken gaziden, sıvasız evinde şehit oğlunun gelişini beklerken 'misafirler aç gitmesin' diyen Elif Ana'yı işittin mi? Kemersiz pantolunun düsmesin diye beline ip bağlayan, çıplak ayaklarıyla oğluna ağlarken 'Vatan Sağ Olsun' diyen Mehmet Amca'yı duydun mu?

 

 

Söyle ögretmen arkadasım söyle. Kac kez 'Vatan'dedin sınıfta. Sana emanet edilen o beyne, ilmek ilmek işledin mi devlet aşkını.. Üzerinde yaşanılan kara parcasından cıkarıp topragı, can verdikçe yeşeren evlat yaptın mı? İstiklal Marşı'nı okurken daha çok çıktı mı sesin, öğrencilerinden? Branşın ne olursa olsun, Akif'ten, Necip Fazıl'dan, Mehmet Emin'den, Atsız'dan söz açtın mı sınıfta? Adı unutulmasın diye o kahramanların okulunda, şehitler haftasını anabildin mi?

 

Bu yazı da burda biterken böyle, unutma sakın bey abi, hanım abla:

 

Türkçe bu sene öğretilmezse seneye öğrenilir elbet. İki ile ikiyi toplayınca yine dört eder. Su yüz derecede yine kaynar. Herşey bulunurda elbet, vatanın eşi benzeri olmaz.

 

Birinci olmazsa olmasın evladın sınavda boşver.. Vatan sevdasını boşvermesin yeter!...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI