• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

EAGLE NEDİR: EAGLE IM İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

07 Ekim 2016 Cuma 19:33

FETÖ'cülerin kullandığı kriptolu yazışma uygulaması EAGLE nedir:  EAGLE IM hakkında merak edilenler. ByLOCK'tan sonra FETÖ'cülerin  kriptolu yazışma uygulaması EAGLE kullandıkları da ortaya çıktı. İşte  EAGLE ile ilgili merak edilen soruların cevapları

 

 

Başımıza birde Eagle çıktı!

 

ByLock, maylok derken haber aralarında geçen Eagle iyice merak konusu oldu.

 

ByLock hakkında derlediğim teknik bilgileri “ByLock Nedir?” başlıklı yazımda yazmıştım.

 

Şimdi gelelim Eagle uygulamasına!

 

Tam adı “Eagle IM”…

 

IM İngilizcede Instant Messenger’ın kısaltılmaş hali! Türkçesi ise;  “anlık mesajlaşma”…

 

Uygulamanın piyasa sürüm tarihi Mayıs 2015 veya biraz daha öncesine denk geldiğini söylemek mümkün.

 

Eagle IM anlık mesajlaşma uygulaması, mobil cihazlarda kullanıldığı gibi masaüstü/sabit tablet bilgisayarlara da kurulabilen bir uygulama. İddialara göre FETÖ denilen kapsamında bulunan Eagle uygulamaları mobil cihazlara yani cep telefonu veya tabletlere değil sadece masaüstüne kurulmuş.

 

Eagle uygulamasında üç katmanlı bir şifrele yöntemi ve sanal kullanıcı tanımlaması kullanılmış!

 

Yani her kullanıcı kendisine bir kullanıcı kodu oluşturuyor. Sistemde ad, soyadcep telefonu numarası veya e-posta adresi yerine kod adı kullanılıyor.

 

Bu kod, sizinle iletişim kuracak kişiler tarafından bilinmesi gerekiyor.

 

Programı kurmak ve kullanmak için de herhangi bir cep telefonu numarasına veya e-postaya ihtiyaç yok.

 

Eagle IM programını yazan firma “Businnes Technology Solutions” olarak geçiyor.

 

Burada ilgimi çeken bir konu oldu firmanın adı yanlış yazılmış. Sonu iki “s” ile yazılması gereken Business kelimesi iki “n” ile yazılmış ve firmanın yazdığı tek uygulama da “Eagle IM”!

 

Bu bilgiler, bir teknoloji firmasından çok özel bir proje adı için uydurulmuş bir isim gibi duruyor.

 

Zaten böyle bir firmanın izine internette de ulaşamıyorsunuz.

 

Markette geliştirici iletişim bilgisi olarak girilen customer@eagle.com e-posta adresi de bilerek yanlış girilmiş görünüyor. Çünkü e-postanın ait olduğu alandı www.eagle.com gerçekte ABD merkezli ulusal bir finans şirketi.

 

Eagle IM temel özellikleri şöyle;

 

End-to-end yani uçtan uca (aracısız) olarak mesajların kullanıcılar arasında mesajlaşma sağlıyor.

 

Her mesaj, 256 bit SSL şifreleme ile AES (Advanced Encryption Standard) gelişmiş şifreleme standardı ile karşı tarafa iletilir.

 

Yani ileti metinleri şifre anahtarı ile şifrelenir ve karşı taraftaki aynı anahtar şifreleme ile açılır ve okunur.

 

ABD tarafından kabul edilen AES şifreleme standardı, uluslararası alanda da defacto şifreleme (kripto) standardı olarak kullanılmakta!

 

Uygulamayı sizin isteğiniz olmadan veya zorlama ile açtırılması durumuna karşı “sahte şifre” (fake password) belirleyebiliyorsunuz. Böyle zorlama ile uygulamanın açtırıldığı durumlarda iletişim kurulan kişi ve grupları uygulama göstermiyor.

 

Bu özelliklerinden dolayı ByLock ile çok benzer yanları bulunmaktadır.

 

Ama farklı bir konu daha var!

 

Bu uygulama gelen mesajların bildirimi için “Google bulut mesajlaşma teknolojisi” (Google Cloud Messaging ; GCM) kullanmaktadır. Bu teknoloji bile mesajlaşmanın uçtan uca değil de bir sunucu/hafıza üzerinde bulunan mesajın geldiğini karşı tarafa bildiren/ileten bir sistemdir.

 

Özetle aslında uçtan uca iletişim olarak tanıtılan bir uygulamanın aslında öyle olmadığını, tüm veri ve mesajların bu Google’da olsa bir merkezde toplandığını göstermektedir.

 

Eğer tüm mesajlar programcı firma veya kişi(ler) tarafından bir veritabanında kaydedilerek depolanıyor ise zaten bunların hiçbirisini konuşmaya gerek yok.

 

***

Diğer özellikleri de şöyle;

 

Program her silinip yeniden kurulduğunda iletişimde olduğunuz kişileri yeniden eklemeniz gerekiyor. Tabi ki eklemek için de kişilerin kullanıcı kodlarını aklınızda tutmak veya bir yere not almak gerekiyor.

 

Kişi grupları / kategorileri oluşturularak o listeye kişiler eklenebiliyor.

 

Market verilerine göre uygulama 10 bin – 50 bin arası bir sayıda indirilerek kullanılmış. Ama uygulama elden ele apk olarak market haricinde kaç kez yüklenmiş bunu tespit etmek mümkün değil.

 

Uygulamanın iOS versiyonu yok.

 

Yani Apple/iPhone telefon ve tabletlerde kullanmak mümkün değil.

 

Bu program kolay mesajlaşma için kullanılan whatsapp, viber, telegram veya tango nun kesinlikle popüler bir alternatifi değil.

 

Bu Eagle IM kullanıcı yorumlarından da belli!

 

Özetle bu programda ByLock gibi çok bilinmeyen, kitlelere yayılarak popüler olmamış, uçtan uca şifreleme olduğu söylenen bir uygulama görünüyor.

 

Eagle IM Uygulaması daha birçok yönden teknik olarak ve kullanımına dair incelenebilir ama yüzeysel olarak temek özellik ve kullanımı bu şekilde.

 

Kalın sağlıcakla!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI