• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

RUSYA VE NATO TEPİŞMESİNDE ANADOLU’NUN BEKASI

18 Mart 2017 Cumartesi 18:08

Zor bir süreçten geçiyoruz!..

 

Geçiyoruz ama aklımıza gelenler sürekli başımıza geliyor.

 

Hal böyle olunca bugün aklımıza gelenler gelecek adına bizleri iyice endişelendiriyor…

Son dönem bölge siyasetinde ülke sanki NATO (AB-ABD) ile Rusya arasına sıkış(tırıl)mış halde…

 

İşte bu endişenin sonucunda ülke adına;

 

NATO’dan dolayı bir Rusya’nın,

 

Rusya’ya yakınlıktan dolayı olası bir NATO üstünlüğü/müdahalesi,

 

Sonrasında ise Anadolu toprakları üzerinde iki kutuplu yapıdan birisinin otorite kurma ihtimali düşünen beyinleri kemiriyor…

 

Türkiye Cumhuriyeti için ne NATO veya Rusya ile yakınlık birbirine alternatif olmamalıdır.

Bu durum hiçbir milli çıkara hizmet etmez…

 

Yıllardan beri dış siyasette fütursuzca kullanılan “dost” kavramını kullananlar uluslararası ilişkilerde dostluğun asla olmadığını, çıkar ve menfaat üzerine kurulu bir yapı olduğunu halen daha kavrayamadı veya kavramış ise de millete algı yapma derdinde…

 

***

 

15 Temmuz gibi ülkeler tarihinde sık görülmeyen bir süreç sonrasında ülkede siyasi yapı ve dengeler dahil her şeyin aynı devam edeceğini düşünmek nitelikli saflık olur.

 

Bugün baskı altında tutulan ne olursa olsun bir şekilde bir noktada patlak verecektir.

 

Endişe, bu baskıların ekonomik, siyasi ve askeri noktada milli olmayan yapıların müdahaleleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter devlet yapısına ve milli birliğine kast etmesidir.

 

***

 

15 Temmuz sonrasında yeniden olası bir darbe olacağı ihtimali üzerine yapılan yorum ve açıklamalar her ne kadar ütopik gelse de ihtimal dahilinde değerlendirmek ve o doğrultuda hareket ederek milli birliğe ve üniter devlet yapısına yönelik çaba ve söylem içerisinde olmak şarttır.

 

Küresel güçlerin içteki işbirlikçi yapıları ile gerek NATO, gerek AB, gerek, ABD ve gerekse Rusya ekseninde hareket ve anlık yaklaşma manevraları ülkeyi dışa karşı savunmasız bir halde bırakabilir.

 

Ülke siyasetini anlık manevralar ve popülist söylemler ile oradan oraya taşımak, küresel güçlerin olası bir “otorite yapısı” oluşturması adına ellerini güçlendiriyor olabilir.

 

Uluslararası anlaşmalar ve yıllar içerisinde içinde bulunduğumuz yapılar nihayetinde hızlı başlamadığı gibi hızlı da bitmeyecektir. Özellikle bu süreçte hızlı hareket etme yani “sözün, anlaşma ve hukuktan önde olması” durumu ülkeyi küresel güçlere karşı savunmasız bırakabilir.

 

Bunun son örneği S-400 konusudur!..

 

Bu konuyu bir önceki yazım olan “Dost Düşman Kavramı Değişiyor mu?” başlığı altında açıklamaya çalışmıştım.

 

O yazımın son bölümünde de dediğim gibi; “NATO ülkesi bir ülkeye ‘dost-düşman kavramını değiştirtecek kadar önemi’ olan S-400 hava savunma sistemini kurmak bir satış veya anlaşmadan daha fazla şeyler ifade ediyor. Özellikle böyle bir dönemde!

 

***

 

Rusya’nın ancak stratejik bir ortak olacağını, asla “dost” kavramı içerisinde değerlendirilemeyeceğini bilmek gerek.

 

Gerek Çarlık Rusya gerekse Bolşevik iktidarı dönemindeki Sovyetlerin Türkleri PanTürkist, PanTuranist, Panİslamist olarak tasnif edip yüzyıllarca en büyük tehdit görerek sömürü ve baskılarla zulüm ettiğini hatırlamak gerek…

 

Bu noktada ne küresel güçlerin kucağındaki Arap devletleri, ne AB, ne ABD, ne NATO ne de Rusya ya da Çin bir alternatif değildir, olmamalıdır.

 

Rusya ve Çin gibi ülkelerin başı çektiği “Şanghay İşbirliği Örgütü” gibi yapılar NATO’nun alternatifi değildir.

 

Üye olduğumuz NATO’da günümüz dünyasında ve son dönem bölge gelişmelerinde misyonu ve sürdürülebilirliğini tartışılır bir hale gelmiştir.

 

Fakat, tartışılır bir hale gelen NATO ile Türkiye’nin 1 Haziran 2016 tarihinde resmi gazetede “2016/8858 karar sayısı ile 5 bölüm ve 24 madde olarak yayınlanan karar”la NATO’ya “Türkiye’ye tezkeresiz/izinsiz müdahale izni” verilmesi, önümüzdeki süreçte Rusya ile yakınlaşma, ülkeyi farklı müdahale ve gayri milli durumlara soka bilme ihtimalini akla getirmektedir.

 

Bu konudaki görüş ve endişelerimi “Davetsiz darbe” başlıklı yazımda dile getirmiştim…

 

Sonuç olarak;

 

Önümüzdeki günler, ülkenin zor bir süreçten geçtiği gerçeği ile birbirinin alternatifi gibi önümüze sunulan yapıların, Anadolu toprakları üzerindeki hadsiz çekişmelerinin gayri milli davranış ve tutumlarına gebedir.

 

Bu süreci ancak ve ancak, gerçek milli iradeye dönük, milli çıkar ve siyasi tavırlar ile atlatabiliriz.

 

Siyasi ve kişisel gelecek hesabı yapmayan, gücünü Türk Milletinden alan milli yapıların ve duruşların var olması dileğiyle

 

Kalın sağlıcakla…

 

 

Hüseyin KURT

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI