• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

AH ŞU BELEDİYELER!

08 Haziran 2016 Çarşamba 06:10

Efendim daha dün sunmuştuk izzet sofranıza “Belediyeler” ile ilgili birkaç tespitimizi… Ne demiştik? “Asla ve Kat-â; resmi kurumdakiler halkın onlara verdiği gücü şahsi ve menfi işlerine kullanmamalıdır diye…”

 

Ajanslara düşen teyit’e muhtaç bir husus da, Bafra Belediyesi’nden geldi. Yaklaşık 10 yıldır Bafra Belediye Başkanlığı emrinde Destek Hizmetleri Müdürlüğü görevini yürüten Azmi Tüyüboz’un, kendi hesabına ait işlettiği bir işletmenin işi için, asıl sahibi Halk olan Resmi Kuruma ait bir aracı kullanmış olmasıydı.

 

Tabi skandal bununla da sınırlı kalmayıp yine Belediye bünyesinde görevli çalışanların Pazar günü olmasına rağmen o işletmeye ait elektrik ve yapı işlerini yapıyor olmasıydı. Fakat biz bu yazımızda, Devlet’e ait bir aracın, bahsi geçen o müdürün özel işletmesinde kullandırılması hususunu ele almaya çalışacağız.Bu husus ne kadar zamandır devam etmekte ve bilinenin dışında başka kimlerin özel işlerine hizmet etmekte, bunlar ayrıca alakaya muhtaç bilgilerdir. Fakat gerçek olan şu ki; Dün de belirttiğim üzere hiç bir şey gizli kalmaz, varsa çıkar…

 

Dün bir takım efsaneler zinciri sıralamıştım. İhaleler, yolsuzluklar, usulsüzlükler diye başlayıp uzadıkça uzayan. Sanırım bu zincire yeni bir halka daha eklendi. Bu sorumsuzluğa göz yuman asli sorumlular kim olursa olsun, elbette ki gerek yargı karşısında gerekse halkın vicdanında yargılanacaktır. Gönül ister ki bu son olsun…Peki hep iyimser teorilerle iyi olmasını mı bekleyeceğiz? Elbette ki hayır! Halk olarak 4982 sayılı kanundan doğan haklarımızı kullanarak “Bilgi Sahibi” olacak, işi yargı noktasında mesulü olan kişilere bırakacağız. Kimdir bu mesuller? Yargıçlar… Yargıç karşısına çıkmayı kim hak etmiş ise elbette ki çıkacaktır…

 

Yine başta il ve ilçe Belediyeleri olmak üzere; Tüm Kamu Kurumlarında gerek duyulduğu takdir de yetkililerce gizli bir tahkikat başlatılmalı, konuya muhatap kişilerin iğneden ipliğe her şeyi değerlendirilmelidir. Bilhassa kurumların “Muhasebat” işleri iyice aralanmalı, bütün dokümanlar yeniden gözden geçirilmelidir. Kurum içerisinde görevli asli memurların, kendi nam-ı hesaplarına işlettikleri bir müessese olup olmadığı araştırılmalı ve durumun 657. sayılı D.M.K çerçevesinde uygunluğu gözetilmelidir.Suçluluğu ispatlanıncaya kadar hiç kimse zan altında bırakılmayarak masumiyet karinesi elinden alınmamalıdır. Fakat hiçbir şey de boş vermişliğe getirilmeyerek, halkın hakkının usulsüzce kullanılmasına da göz yumulmamalıdır.Dünde yazının başında belirttiğim gibi, konu Belediyeler üzerine açılmışken, tüm Belediyelerimizin hizmet ve işleyişini teker teker irdeleyip halk ve hak namına burada duyurmakta bizlerin görevidir.


Umarım bu tür nahoş olaylar, tüm kamu kurumları için duyacağımız son olay olur…

Sevgiyle…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI