• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ATATÜRK'Ü MİNNETLE ANARKEN..

09 Kasım 2015 Pazartesi 19:54

Ülkemizin her karış toprağında, kendisinin askeri dehasıyla kazanılmış bir mücadelenin alın teri, ecdadımızın kanı varken; Türk olmaktan ne kadar gururluysak, bir o kadar da mahzun olduğumuz günlerimizdeyiz.

Aramızdan ayrılışının 77. yılında öylesine garipsenecek şeylere tanık olduk ki, yarın onun huzuruna hangi yüzle çıkacağız millet olarak, inanın aklım almıyor!

 

Türkiye siyaseti, Ulu önderimizin koymuş olduğu ve korumuş olduğu “Değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez” denen mahrem kanunlara göz dikmiş siyaset adamlarını da yetiştirdi! 6 oklar Atanın mirasıydı oysa! Tıpkı vatanımız olan Türkiye Cumhuriyeti gibi.

 

Ecdadımızın kanlarıyla şekillenen o mübarek bayrağı, ilk günkü temizliği ve ilk günkü saflığıyla koruyamayan bizler bugün nasıl Ulu Önder’in huzuruna çıkacağız onu da bilmiyorum!

Oysa; Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ecdadımızın kanıyla, özverisiyle, inancıyla, Allah’ımızın yardımıyla kurulan o tertemiz Cumhuriyeti bizlere emanet ederken, bizlere öylesine güveniyordu ki, eğer toprağımıza, bayrağımıza, Türklük şerefimize yaptığımız saygısızlıklardan birini bile görmüş olsaydı, inanın vermiş olduğu emeklere çok acıyacaktı.

 

Bu vatan kolay kurulmadı oysa! Hiçbir şey, bizlerin tarih kitaplarını okuyup geçtiğimiz gibi, kolay, zahmetsiz ve çarçabuk yaşanmadı. Ne acılar vardı cephelerde, ne açlıklar, ne çaresizlikler, ne imkânsızlıklar…

“Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır” diyen, “Sizlere savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum” diyen bir askeri dehanın, baba mirasını hoyratça harcayan nankör evlatları gibiyiz.

 

Analarımızın “Allah Allah” nidalarıyla cephedeki erlerine yardım yetiştirdikleri bir neslin, akşam haberlerinde Türk Bayrağının direklerden indirildiğini izleyen torunları olarak çok aciz, çok nankör ve çok riyakarız.

Bu sebeple, yarın Ata’nın huzuruna çıkacak olan tüm siyasilerin, tüm yurttaşların, Anıtkabir Özel Defterini imzalayacak tüm bürokratların, bütün bu eylemlerden önce; “Biz bu vatana ne kadar sahip çıkabildik, emanetleri ne denli muhafaza edebildik” diyerek özeleştirilerini yapmaları ve vicdanıyla baş başa kalmaları gerekmektedir.

Bütün bu muhasebeleri yapamazsak,  9’u 5 geçe yapacağımız 1 dakikalık saygı duruşumuz da bile Türk halkı olarak Atamıza karşı riyakar olmuş olacağız.

Vatanımızın, varlığına en çok ihtiyacı olan şu günlerde Ulu Önder’imizi rahmet ile anıyoruz.

Unutmadık, unutturmayacağız… 193∞

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI