• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

CANİK CAN SIKIYOR!

13 Ocak 2016 Çarşamba 13:14

Geçtiğimiz günlerde 10 Ocak Gazeteciler Günü münasebetiyle, Canik Belediyesinin ev sahipliğinde geçekleşen bir etkinliğe, Savcı Sayan, Mehmet Aydın ve birkaç isim daha katılım göstermişti.
 

Kimilerine göre çok olumlu geçen bu panel, kimilerine göre ise ne Samsun’a nede Samsun Basınına bir katkı sağlayabilecek nitelikte değildi. Zaten irdelemek istediğim mevzuda panelin içeriği değil, yapılış amacıdır.

 

Benim tespit ettiğim şey; Samsun’da aktif görev yapan ve yılların deneyimini omuzlarında taşıyan onlarca tecrübeli Samsunlu Gazeteci olmasına rağmen, böyle bir etkinlik için neden İthal Gazeteci getirilir? Samsun’da, Samsunun dününü, bugününü konuşacak bir memleket evladı mı yoktu? Yoksa Belediye’nin amacı bundan sebep reklam yapmak mıydı?

 

Kusura bakmasın ama, Canik Belediyesi ve başta Osman Genç, gazeteciler gününü bahane ederek reklam yapmaya çalışmış ve kendi halkına “Bak size taa nerelerden kimleri getirdim” havası atmaya çalışmıştır?
 

Savcı Sayan’ın, spor yorumcusu Bülent Yavuz’un bilip de, Samsunlu gazetecilerin bilmediği bir şey yoktur efendim. Bilakis, Gazeteciliği ve Samsunu konuşacaksak eğer; Bu işin mutfağında yıllarca çalışmış, haber için saatlerce yağmur altında beklemiş, yerelde tüm caddeleri arşın arşın gezmiş bir yerel gazeteciyle konuşulmalıdır.
 

Belediyenin resmi internet sitesinde “Önemli Gazeteciler Buluşuyor” başlığı atılırken, Canik halkına; “Bakın sizlere herkesin tanıdığı, medyada sıkça gördüğünüz meşhur isimleri getiriyoruz” mesajı verildiği apaçıktır. Bir diğer gaf ise Samsun’un kahrını çeken gazetecilere yaptığı saygısızlıktır.Gazetecinin önemlisi değil, tecrübelisi olur demekten kendimi alamıyorum.

Canik Belediyesi önemli işlerle uğraşmayı benimsiyorsa şayet; İşe beton dökerek yol yaptığını sandığı “Belediye Evleri” yokuşundan başlamalıdır. Sportif faaliyetlerdeki sonuçlar, unutulmamalıdır ki Belediyenin değil sporcuların kendi öz emekleri ve başarısıdır. Bunları olduğu gibi Belediye’ye mal etmekte emeğe saygısızlıktır. Yerel bazda Canik için son 1 yılda neler yapıldı onu oturup konuşalım. Ben ne yazık ki, kayda değer hiçbir hizmet göremiyorum.

 

Belediye reisleri kendilerini istila eden “Boy Gösterme” hastalığından bir an önce kurtulmalı, açılışlarda, panellerde Grand Tuvalet giyerek boy göstermek yerine çizmeyi, bareti takıp sahaya çıkmalıdır. Halka hizmet böyle yapılır ve reislikte bunu gerektirir.Demem o ki; Şehir için bir şeyler yapmak istiyorsanız, işin reklamlı olanıyla değil bilgili olanıyla çalışmalısınız! Zira İthal fikirlerin size katkısı toprağa dökülen sütten farklı olmayacaktır!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI