• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ÇILDIRMAK ÜZERE OLAN TÜRKLER..! (2)

08 Temmuz 2016 Cuma 15:33

Sayın Cumhurbaşkanı’nın kendi ifade ettiği gibi, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi noktasında, şayet fiili bir adım atılacak olursa; Elbette ki bu durumda parlamentonun kapısı çalınacaktır.

 

Yasa’da yapılacak değişiklik için yeterli kabulün sağlanması için de Ak Parti saflarının tamamının oylama da bu karardan yana tavır sergilemeleri gerekecektir. Haliyle bu durum, Cumhurbaşkanının ifadesinden öteye geçerek AK Parti camiasına da mal olacaktır. Herhangi bir bedel durumu doğarsa, bu faturayı da en ağır şekilde AK Parti ödemek zorunda kalacaktır…Teknik olarak incelendiği vakit; şu aşama da Ak Parti’li olan olmayan birçok kesim şimdiden bu fikre karşı. Zira Suriyelilerin misafir edildiği günden bu yana bedelini en ağır şekilde ödeyenler bu ülkenin insanları. Bu meyanda ciddi bir antipati besledikleri bu kesimin vatandaşlıklarına da hiç sıcak bakılmıyor. 

 

Ülkenin çoğunluğunun orta direk yahut alt gelir grubu olduğunu kabul ederek değerlendirme yapıldığı vakit, Suriyeli Mültecilerden doğan mağduriyeti en çok bu grubun yaşadığını görürüz. Zira işçisi iş bulamamanın, Esnafı vergi ödemeden para kazanan rakibinin varlığıyla rahatsızken, bu konuda en çok ses çıkaracak olanların da onlar olacağını görmemiz gerekmekte. Bütün bunlar ışığında, Ak Parti arkasındaki desteğin büyük çoğunluğunun Orta Direk olduğunu unutur da, bu karara “Evet” derse, sandık zamanında ciddi bedel ödeyebilir. 

 

Bu yazımızda Vatandaşlık kararının doğruluğundan ziyade, AK Parti camiası için olacakları değerlendirmeye çalıştığımız için, kararın doğruluğu noktasına girmeyeceğim bile. Elbette ki Siyasi kulislerde yaşananlara tamamıyla şahit olmadığımız için, alınan kararı ancak görünen şekliyle değerlendirebiliriz. İşte bu noktada da halkın bilinci devreye giriyor. Atılacak adımın Türkiye’nin geleceğinde nasıl bir rol oynayacağını orta direk grubunun bilmesine ihtimal yoktur. Zira buna bizlerde dahiliz. Bu sebeple rey sahibi yaşlı insanların, oy sahibi genç jenerasyonun oylama zamanı duygularıyla hareket edecekleri kuvvetle muhtemeldir.İşsiz bir evlada sahip bir teyzenin duygularıyla, iş bulamayan yurdum insanının duyguları ortak iken, oylamada verecekleri karar da ortak olacaktır. Bu noktada da halk bilgilendirilmez ise şayet, halkın zannı elbette ki “Su-i zan” olacaktır.

 

Haziran 2015 seçimlerinde Tek başına iktidar olamayan AK Parti, o zaman ki mesajları doğru okuyabildiyse eğer, bu defa bu yanlışa düşmeyecektir. Zira o dönemlerde yapılan Kürt Açılımı ve Türkiye’nin PKK terör örgütüyle anlaşma yoluna gitmesi, beraberinde Başkanlık sisteminin tartışılması, halk nazarında veto edildi ve Siyasi Partilere tabir yerinde ise Kırmızı Kart gösterildi. Buradaki ayrıntı, yapılmaya çalışılanın halka yeterince anlatılamamasıydı. Görüyoruz ki; 1 yıl önce Başkanlık sistemine red oyu verenler bugün bu işe biraz daha sıcak bakıyor. Bu sebeple yapılacakların izahı, partilerin varlıklarını sürdürebilmeleri için hayati önem taşımaktadır.

 

AK Parti’ye düşen ödev, Sayın Cumhurbaşkanı’nın isteğini harfiyen yerine getirmekten ziyade, halkın kararıyla seçilmiş bir parti olduğu bilincine varması ve Sayın Cumhurbaşkanı’na adres olarak halkı göstererek, “Referandum” yolunu açmasıdır. Referandumdan çıkacak karara göre parti safını seçmeli ve buna göre yol haritası çizmelidir.

 

Bu fikrin ötesinde atılacak her adımın Ak Parti için ciddi bir risk olduğunu herkesin kabul etmesi gerekir. Partilerini hiç yıkılmayacak bir imparatorluk sanan kıymetli vatandaşlarıma da diyeceğim şudur ki; Türk siyasetini şekillendiren hiç şüphesiz bu ülkenin insanlarıdır. 2002 yılında bu partiyi tek başına iktidara getiren de, tek başına iktidarı elinden alıp koalisyona mecbur bırakan da halk iken, kimse kendinden emin olmamalıdır.

 

Sözüm o ki; Ak Parti bu kararın doğruluğundan ne kadar emin olursa olsun, kendi bağımsız kararı yerine halkın vicdanına başvurmalı, Referanduma gitmelidir. Konu bu kadar mühim iken, tek başına iktidarlığı kaybederse şayet, Başkanlık sistemi de, Büyük Ortadoğu Projesi de ancak ve ancak bir hayal olur….

 

(Yarın ÇILDIRMAK ÜZERE OLAN TÜRKLER..! (3) Başlığıyla “Vatandaşlık” mevzusunun perde arkasını ve kulis dedikodularını irdeleyen yazımızı yine bu köşeden okuyabilirsiniz)

 

ÇILDIRMAK ÜZERE OLAN TÜRKLER-1 YAZI DİZİ

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI