• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

HANIM ELLERİ

03 Haziran 2016 Cuma 11:15

Ülke genelinde Belediyecilik “İhale” üzerine kurulu olduğu için, ne zaman “Sosyal Belediyecilik” yapan birini duysak, halkımız adına kucaklayasımız geliyor. Gerçek mana da Belediyecilik tanımını doldurabilen kaç kişi var? Diye bakacak olsak, ne yazık ki bu listeye yazacak kimse göremiyoruz.


Yazının da başında belirttiğimiz üzere Belediye Reisleri genellikle yollar, kaldırımlar yaparlar. Cümleyi bu hali ile ele alacak olsak pek ala kıymete değer gibi görünüyor. Fakat var olan yola asfalt, kaldırımlarda taş üstüne taş serildiğini görünce işin önemi işte bu noktada kalmıyor. Biz buna kısaca “İhalelik İşler” deyip geçiyoruz. Nasıl olsa halk bu cümlenin içini dolduruyor…


Meselenin özü ise; Samsun’un Tekkeköy Belediyesinde. Gerçi Tekkeköy Belediyesi bu işi geçen yıl da yapmıştı ama, biz yine de yazmakta acele etmeyip “Göstermelik mi?, ömürlük mü?” emin olmak istedik.

 

Tekkeköy Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa organize ettiği “Giyim – Tasarım Eğitimi” kendi izlenimlerim çerçevesinde takdire şayandı…


Bölge kadınlarının koluna altın bilezik takmayı hedefleyen bu proje de, eğitimli, eğitimsiz herkese giyim tasarım eğitimi verildi. 8 aylık ciddi bir eğitim sürecinden tam donanımlı tasarımcı ehliyetini alan Samsun’lu kardeşlerimiz, iş dünyasına atılabilecek bilgiyi de sırtlandılar.


Doğrusu; Konuyu buraya taşımama sebep tek nokta, her kesimden kadınların bu eğitime katılmış olmasıydı. Zira küreselleşen Dünya’da kadınların toplumdaki konumu her geçen gün biraz daha kötü bir hal almışken, üreten ve kendi ayakları üstünde durabilen bireyler olması kaçınılmaz oldu.


Boşanma vakalarının ve kadın cinayetlerinin tavan yaptığı günümüz Türkiye’sinde, kadınların kendi özgür yaşamlarını idame etmelerinin yolu, üretebilen ve kendine yetebilen birey olmaktan geçiyor. Bu proje’de de tam olarak bu başarılmış oldu. Eğitim sürecini başarılı bir şekilde tamamlayan hanımlar bundan böyle kendi işini yapabilecek, kendi geçimini sağlayabilecekti. Sağlıklı ailelerde aile ekonomisine katkı sunabilecek olmakla birlikte, kadınlığı ile baş başa kalmış olanlar da kendi parasını kazanarak, kendi kendine yetecekti…

 

Sanayi açısından istenilen çıtaya ulaşmayı başaramamış olan bu kente, kalifiye çalışanlardan sonra, kaliteli işler çıkarabilecek işletme ve tesislerin kurulması da gereklilik doğurdu. Profesyonel giyim tasarımı ve dikimi yapabilecek deneyimi kazanan bu kursiyerler için elbette ki istihdam alanı gerekli. Eleman noktasında üzerine düşeni yapanlardan sonra, çalışma alanları için de STK ve Resmi Mercilerin elini taşın altına koyması yakışık duracaktır.

 

Samsun kadınını iş hayatına sürerek kendi bağımsızlığını ilan etmesi noktasında hiç şüphe yok ki; ciddi bir sorumluluk ve organizasyon gerekiyordu. İşin bu aşamasında da “Sosyal Belediyecilik – Sosyal Hizmet” anlayışıyla hareket eden Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yalçınkaya ve Eğitmen Hümeyra Şen devreye girerek üzerlerine düşeni yaptılar.


Bu meyanda; Topluma ehliyetli kadınlar kazandıran yetkilileri tebrik ederek, bu etkinliğin süreklilik arz edecek şekilde daha geniş kitlelere ulaştırılmasını arzuladığımı belirtmek istiyorum.


Kazanan, kazandıran bir Türkiye için eğitim şart! Bunu da böyle bilmek gerek…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI