• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

KADRO ÖNEMLİ

01 Mart 2016 Salı 11:55

Basın’ın günlük hayatta yeri ve önemi tartışılamaz. Basın için kısaca “Kitle iletişim araçları” demekte doğru bir tanım olur sanırım.

 

Tarihten gelen süreç içerisinde baktığımızda, toplumların aydınlanmasında, reaksiyon göstermesinde basının önemli bir rolü vardır. Bu reaksiyon gerek iktidara, gerekse muhalif olanlara yönelebilir. Ancak burada önemli olan subjektif fikirlerden öte olaylara objektif yaklaşımını korumaya çalışarak mesleği icra etmektir. İktidarı eleştirebilmenin yanında, başarılı hizmetleri de övebilmektir aslında. Basının büyük kitleler üzerindeki etkisi, yaklaşımlarının da ne denli önemli ve hassas olduğunun göstergesidir aslında.

 

Kantarın topuzunu kaçırmama adına, basın kurumunun görüşünden ziyade, emekçilerinin çok renkliliğidir başarıya giden yolda püf nokta. İktidarı eleştirebilen yazarı ile muhalifi de iğneyen yazarlarının yahut çalışanlarının oluşuyla, her konuya geniş perspektiften bakıp, bütün fikirlerin harmanlanarak doğru dizelerle manşetlere atılmasıdır asıl olan. Belki de daha doğru bir ifade olarak; Kimseyi sevmekten ziyade doğru olan her şeye alkış tutmak, yanlış olan her şeye “Dur!” diyebilmektir basın olmak. Tarafsız, objektif ve hızlı olmak…

Basın organlarının gerek ulusal baz da gerekse yerel bazda etkisi bu denli önemli iken, hata yapmamak adına kurulan kadro da bu denli önemlidir. Konumunda ve ilgi alanında uzman kişilerden oluşan kadrolarda hata yapma düzeyi asgari düzeylerdedir. Doğru kullanılırsa “Basın bulunduğu yerde iyi bir kazanımdır”

 

Ulusal çapta siyasal alanlarda etkisi gözlenen basın organları, yerel bazda da hizmet noktasında etkindirler. Başka bir platformda kaleme aldığım bir yazı da, bunun en belirgin örneğini bariz bir şekilde yaşamıştık. Bir ilin tüm kamu ve idari kurumları her gün yerel basını takip eder, çıkan haber ve yazılara göre açıklama yapar yahut konum alırlar. Kısacası; Hizmet noktasında yapılan yanlışlar yerel basın organlarıyla doğru yola kavuşurlar.

Önemi ve konumu açısından bu şekilde değerlendirebileceğim Basın kuruluşları, bölge halkının sesi ve nefesi olduğunu biliyor olmalı ve bu farkındalık ile yol almalıdır. Bu noktada Samsun ili için “Samsun Kent Haber” doğru bir yol, doğru bir pusuladır. Eğer iyi bir okuyucuysanız; Sadece haberlerin spot başlıklarına bakarak bile tarafsızlığını değerlendirip, başarı notunu verebilirsiniz.

Hiç kimseyle göbek bağı olmayan ve hiç kimseye gebe kalmadan; Hakkı bilerek halkı için bir şeyler yapan basın yayın kuruluşlarına bir örnektir Samsun Kent Haber.

Ben bir emekçiyim. Bu gün varım ama belki yarın yokum. Ama sizler sahip çıkarsanız Samsun Kent Haber her daim var olacak ve Samsunumuz için hep doğru işler yapacak. Benden daha iyi tanıdığınızı düşündüğüm insanlarla yol alan bu gazete, başarı anlamında her geçen gün biraz daha ivme kazanacak.

Haydar Öztürk, Öztürk Samuk, Baki Sarısakal ve diğerleri… Her biri kendi alanında uzman olan işadamları, Araştırmacı, Yazar ve Gazeteci kimseler.

Her fırsatta söylerim; Halk değerlerine sahip çıkabildiği sürece var olacaktır.

Gerek bu gazete gerekse bu kadro Samsun için önemli bir değerdir. Ben ise, uzaktan uzağa yetişmeye çalışan, hiç kimseye zerre kadar minnet borcu olmayan, kimseye dalkavukluk yapma ihtiyacı olmayan, tuzu kendine yeten bir insanım. Bu yazıyı da, size; Sırf Samsunlulara hatırlatmak üzere yazdım. Zira bu gerçeği görüp yazmamakta benim doğrularıma uymazdı!

Esenlikler Dilerim…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI