• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

KARINCA MİSALİ!

26 Şubat 2016 Cuma 00:22

Tut ki; Karıncalar üzerine bahise girdiniz bir arkadaşınız ile. Siz diyorsunuz benim karıncam, o ise diyor benim karıncam…
Kimin karıncası Tekkeköy’den Meydana daha önce varırsa, iddiayı o kazanacak. Siz böyle bir iddiada bahse girer miydiniz? Cevabınız evet ise; o halde yatırın paraları ve bekleyin kim kazanacak diye. Tabii sabrınız varsa.Hasılı kelam; Karıncayla yarış olmaz, olsa da kimse kazanmaz.

 

Şimdilerde Türkiye’deki birçok Belediye’de olduğu gibi, Samsun Belediyelerinde de durum böyle. Karınca hesabı yarışlar…Gerek Büyükşehir gerek ilçe Belediyeleri olsun, hangisine vursanız aynı sesi çıkarırlar. Halka hizmet klişesiyle koltuğa talip olanlar, “Hizmet” kelimesini çok farklı anlıyorlar sanırım. Açıkça söyleyebilirim ki; Samsun’da tüm Belediyeler fiyasko!Yol yapımı, çevre düzenlemesi, mahalle ziyaretleri… Bu veya bunun gibi onlarcası Belediyelerin hizmet malzemesi maalesef. Birkaç danışmanıyla birlikte kan bağışı yapan Başkan, hizmet yaptığını sanarak basını çağırıyor. Yol yapan da öyle, park yapan da öyle…Standart Belediyecilik hizmetlerini, bir “lütuf” gibi görüp reklam yapan Başkanlara, sanırım birilerinin bu işlerin “Ödev” olduğunu hatırlatması gerek. Zaten yapmaları gereken bir işi ne diye ballandırırlar onu da anlamış değilim.Kaldı ki; Bu hizmetleri sadece Büyükşehir Belediyeleri değil, Doğu illerindeki birçok ilçe Belediyesi bile küçük bütçeli gelirlerine rağmen kolayca yapabiliyorlar. Tunceli Ovacık ilçe Belediye’sinde halkına tüm hizmetleri ücretsiz olarak sunan, yolcu taşımacılığı, Su aboneliği gibi temel gelir kaynaklarından bile feragat edip elli kuruş gibi sembolik bedeller alarak ayakta duran bir ilçe belediyesi bile o hizmetleri yapabiliyorsa; Samsun Belediyeleri aynı hizmetlerin neyi ile övünür?Gaziantep B.Ş. Belediyesi Birleşmiş Milletler (UNESCO)’in kreatif şehirler listesinin Gastronomi alanına 9. sıradan giriyor. Üstelik elindeki tek materyali ise Baklava ve Lahmacun.Bir tarafta Dünya Ülkelerinin yarıştığı bir listeye tek başına 9. sıradan girmeyi başaran bir Belediye, diğer taraftan Kadın girişimcilerle buluşan Samsun Belediyeleri!Bir tarafta halkına sunduğu hiçbir hizmetten para almayan, yasal olarak zorunluluk taşıyan temel gelirleri sembolik olarak elli kuruş bedel ile sunan Ovacık İlçe Belediyesi, öte yanda Kan Bağışı yapan Tekkeköy Belediyesi. Bunlardan hangisi hizmet?Samsun halkının makul ve mütevekkil insanlardan oluştuğunu biliyoruz. Ne gelirse şükreder, “Elhamdülillah” der. Ancak Belediyelerde bu hoşgörüyü suiistimal etmemelidir.

 

Klasik ve standart hizmetlerin yanı sıra, şehrini markalaştırma yolunda gerek sivil toplum kuruluşlarıyla gerekse kamu kurumlarıyla entegre olarak ciddi projeler hazırlanmalıdır. Burada basına düşen görev de, her adımını sokağa atan Başkan’ı haber yapmamak olmalıdır.


Doğu illerinde Belediyeler sürekli rekabet halindedirler. Çünkü Doğu illeri ciddi manada gelişmişlik sorunu yaşamakta ve Batı’yı yakalama derdindedirler. Bu sebeple o bölgelerde çevre iller arasında hizmet yarışı yaşanır. Ama gerçek hizmet!Şanlıurfa, Adıyaman, ve Gaziantep illeri arasında Lahmacun çekişmesi var iken, “Bize aittir” kavgası sürerken; Samsun fındık için neden Giresun’la yarışmaz? Trabzon hamsi’yi, Rize çay’ı sahiplenirken, Samsun ne ile avunur?

 

Samsun halkı sağduyusunu ve nezaketini koruyarak, ama toplumsal haklarını da savunarak Belediyelerini, Kamu Kurumlarını ve en çok da Sivil Toplum Kuruluşlarını bu konulara teşvik etmek zorundadır.Raylı sistemler, Duble Yollar ve Sosyal yapı alanları Belediyelerin hali hazırda görevleri iken; Bunlarla yetinmek sadece az’a kanaat etmek olur.“Az’a kanaat etmeyen, çoğu bulamaz” lafı da Belediyelerimizin ancak bahanesi olur…Daha önceki yazılarımda da belirttiğim üzere, Samsun ili gerek limanı gerek bulunduğu jeopolitik konum nedeniyle birçok şehirle rahatça yarışabilecek durumdadır. Elinde bulunan potansiyellerin farkına varıp, elindeki dinamikleri bir an önce harekete geçirmek kentin yararına olacaktır.


Globalleşen Dünya’da Samsun’un yer almaması, bir gün sahipsiz bir kent olarak kalmasına ve belki de zamanla yozlaşmasına yol açacaktır.Bilinen bir gerçek var ki; Kimseyi zorlamadan, hiçbir şey olmuyor.

Güney’den Kuzey’e güzel temennilerimle…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI