• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN FIRSATLARI DEĞERLENDİRMELİ

11 Ekim 2015 Pazar 19:40

Normal standartlarda her bireyin “Memleketçilik” kavramının olgunlaşmış olması gerekir. Şehrinin, şehrinin insanının kalkınması, güçlenmesi, güzelleşmesi için lazım gelen her şeyi dile getirir, talep eder, takip eder.

 

Samsun halkı da bence bunu yapmalı. AK Parti hükümetinin siyasi tarihinde geçireceği en sancılı seçimdir bu. Dolayısıyla hem ülkesel bazda hem de yerel bazda her bireyi mutlu etme çabasına girmek durumunda kaldılar haliyle. Samsun, Kent olarak bunu pozitif istifadeye çevirip kentini ve kentlisini kalkındırmalı ve güçlendirmelidir. Zira hizmet anlamında gerçekleştirilebilir sözler almak isteniyorsa, o zaman bu zamandır – ki Hükümet partisi bu talepleri reddedecek bir durumda değildir.

 

Mesela; Genel Yayın Yönetmenimiz Sayın Haydar Öztürk Bey’in de yazısında ifade ettiği gibi, Hızlı Tren konusunda ayak diretilmeli, sürüncemede bıraktırmadan somut bir eylemin sözü alınmalıdır. 

 

Birkaç yıldan bu yana işlemeyen Tekkeköy tarafı için, şehrin coğrafik konumuna uygun projeler talep edilmeli, varsa eldeki mevcut projelerin değerlendirilmesi için ciddi istişareler yapılmalıdır. Ak Parti Samsun İl Başkanlığının kapısı işte bu dönemde aşındırılmalı, Sayın Başkanın telefonu bu dönemde aranmalıdır. Samsunun temiz çehresine yakışmayan yerleşim bölgeleri için daha ciddi adımlar attırılmalıdır. 

 

Tekkeköy Belediyesinin bünyesinde bulunan Kirazlık mevkii, yıllardır bildiğimiz, ezberlediğimiz Kirazlık olarak kendi siluetini korumaktadır. Hemen karşısında atık su deresinin yanı başına yapılmış bir Temsili Selanik evi, az ötesinde yine dere…

 

Dikkat ederseniz, bu saydığım yerler hiç değişmedi yıllardır. Bu dönem iyi değerlendirilecek olursa Samsunun önümüzdeki 20 yıllık geleceğine ışık olacak ciddi adımlar atılabilir. Kıyı şehirlerinde her daim yaşanan Trafik sorunu ne yazık ki Samsunumuza da sirayet etmiştir. Alternatif yolların açılamayışı, şehrin içinden geçen karayolunun Doğu Karadeniz illeri için tek geçiş yolu oluşu gibi nedenler var olan trafik sorununa ciddi bir kambur olarak eklenmiş durumdadır. Bu sorunların önüne geçebilmek için şehrin yerleşimini dağıtmak gerektiği kanısındayım.

 

Şimdi bile şehrin içinde sayılabilecek bir bölgede bulunan Örnek Sanayi sitesi, birkaç kilometre daha ileride, şehir trafiğini etkilemeyecek bir yere taşınıp, mevcut sanayi sitenin yeri de, botanik park, sahil, kumsal, sosyal etkinlik merkezleri olarak kullanılırsa, şehrin simasına pozitif dokunuşlar olarak değer kazanacaktır. Böylelikle hem sanayi sitesinin trafik külfeti şehir merkezinden biraz daha uzaklaştırılmış olacak hem de Tekkeköy bölgesi de Samsunun diğer gelişmiş bölgelerine entegre edilmiş olacaktır. Zira Cumhuriyet Meydanı ile Kirazlık bölgesinin arasındaki fark, aynı şehirde olduğunuzu  unutturacak kadar bir farklılık göstermeye devam edecektir.

 

Yine o bölge de bulunan su dereleri ciddi bir peyzaj düzenlemesi ile alttan atık suyu akıtıp, üstten göze hitap eden bir yeşil alan olarak değerlendirilmelidir. Gazi Mustafa Kemal’in doğduğu ev olarak nitelendirilen Temsili Selanik Evi’nin hemen derenin yanında oluşu, dahası yıllardır hiçbir çevre düzenlemesinin yapılmamış olması, Kurtuluş mücadelesi için ilk olarak Samsuna gelen Büyük Komutana yapılmış büyük bir ayıp olarak akıllardaki yerini koruyacaktır.

 

Özetle: Kirazlık mevkisi için görmezden gelinen sorunların tümünün çözümü için AK Parti İl Başkanlığının kapısı aşındırılmalıdır. Hükümetin, Belediye Başkanının, İlçe Belediyelerinin birçoğunun aynı partiden olması ciddi bir güçtür ve bu güç değerlendirilmelidir. Diğer türlü, ne o dere, ne sanayi sitesi ne de o çarpık ve dağınık yollar ne Tekkeköy’e nede Samsuna hiç mi hiç yakışmıyor. 

Sevgiyle…
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI