• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN HAKKINI ALMALI

21 Eylül 2015 Pazartesi 13:44

Bir yarımız nereliyse, diğer yarımız da bir o kadar Samsun’ludur. Bu ne büyük bir şeref.Efendim; Güney’in çocuğu iken Kuzey’in damadı olmak vardı nasibimizde, olduk. Bundan mütevellit yıl içerisinde birçok kez seyahat durumu doğar bize de. Çok sevdiğim ve her karış toprağında vatan sevgisi, insanlarında da bir o kadar mertlik ve cömertlik gördüğüm bu şehir, her defasında biraz daha bağlar beni kendine.Hoşgörülü insanı, yemyeşil doğası ve bir o kadar da mavi deryası olan bu kadim kent için; ne kadar –iyikilerim varsa, bir o kadar da – keşkelerim var maalesef.Bu güne kadar hiçbir kavganın ve iğrençliğin içerisine girmemiş olan bu kent, nasıl olurda vitrine konulamaz, el üstünde tutulamaz açıkçası şaşırıyorum.

 

Limanıyla, genç dinamik nüfusuyla ve sanayisiyle bilinen bu kent’i, Ülke’nin Güneyiyle ve Anadolu’suyla kucaklaştırma zamanının geldiğini düşünüyorum. Çarşamba Havalimanı, sadece Ankara, İstanbul, İzmir uçaklarına değil, Güneyin, Anadolu’nun da uçaklarına açmalıdır bağrını. Bu kadim şehri bu kadar da ulaşılmaz kılmamak gerek artık.

 

Samsun – Antalya, Samsun – Gaziantep, Samsun – Kayseri örnekleri gibi bir çok kent ile kucaklaştırılırsa şayet, Samsun kendi öz kimliğine artı bir değer daha katmış olacaktır. Bu sebeple Samsun’lu hemşehrilerimin bu hakkı istemeleri, dile getirmeleri gerektiğini düşünüyorum.

 

Özetleyecek olursak; Samsun, daha birçok il ile temas sağlayacak, ticaret yapacak, misafir alıp ağırlayabilecek bir potansiyeldedir. Bunu yapmak, Samsun için iş, istihdam, kazanç, reklam demektir. Turizmin önünü açmak demektir. Bu sebeple Samsun’a daha fazla haksızlık edilmemesi gerektiğini, iç sefer sayılarını arttırmak, yeni tarifeli seferler ekleyerek Anadolu’yu Samsuna bağlamak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Samsun bunu fazlasıyla hak ediyor. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI