• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

EKMEĞE SAYGI VE HAKAN ÇALHAOĞLU

09 Aralık 2015 Çarşamba 18:01

Ekmeğe saygıyı öpüp başa koymak şeklinde ifade etmek biz Türklere mahsus bir davranış şeklidir.


Çocukken Kuran'a benzettiğimiz bir yazıyı sokakta gördüğümüzde öpüp başımızın üstüne koyardık. Onun Kuran olup olmaması -alaya alanlara inat- bizim niyetimize hiç bir halel getirmezdi.


Ekmeğe saygıyı alaya alan bazı kendini bilmezler var aramızda..


Bunlar Alman futbol liginde top koşturan Hakan ÇALHAOĞLU'nu örnek almalılar.


Hatırlarsınız;


Hakan ÇALHAOĞLU maç esnasında sahaya atılan bir parça ekmeği öpüp başına koyduktan sonra saha kenar çizgisinin dışına itinayla yerleştirmişti.


Onun bu davranışı Alman kamuoyunda takdir ve şaşkınlıkla izlendi. Almanlar için şaşkınlık göstermek çok normal. Çünkü onların geleneğinde benzeri bir davranış örneği pek fazla değil.


Ama bu topraklarda yaşayanların bu tür davranışları bilmemeleri çok büyük ayıptır..


Üstüne bir de saygısızlık etmeleri hadsizlik ve terbiyesizliktir.


Ben öğretmen okulunda yemeği karavanadan yedikten sonra ağzını ekmekle silip kalkan terbiyesizleri çok gördüm.
Üstelik bu terbiyesizler emeğin mücadelesini verdiklerini söyleyen bir gurubun içinden çıkıyordu.Şimdi her gurupta bunlara rastlamak mümkün.


Bizde eskiden yer sofralarında yemek yenir, bir tek ekmek kırıntısının bile yere düşmesine izin verilmezdi. Sofra bezleri asla ayak basılan yerlere sirkelenmez, kuytu bir yer aranır veya tavukların gezindiği yerler seçilirdi.


Kupkuru ekmekler ne olursa olsun çöpe atılmaz, ya hayvanlara verilir ya da "esmek ıslaması" isimli ana yemek halinde sofrada yerini alırdı.


Öpüp başa koymak şeklinde ritüel hale gelen bu saygı genetik kodlarımızda halen varlığını sürdürüyor olsa da ekmeği ziyan etmemek davranışı epey azaldı.


Sizlerinde rastlamış olabileceği çöplerde ekmek görülmesi -az bile olsa- zaman zaman gördüğümüz terbiyesizlik örneklerinden maalesef..

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI