• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

MHP SIRAT KÖPRÜSÜNE DOĞRU İLERLİYOR

11 Nisan 2016 Pazartesi 18:01

MHP'de olağanüstü kurultay toplanması için yapılan çalışmalarda iddia edildiği gibi paralel yapı parmağı olabilir mi? 


Bir kısım MHP'li arkadaşları hariç tutarsak MHP'li olmayanlar ve MHP'li olmayan basının ortak hareketine bakıldığında kuşku duymamak elde değil. Bunlar MHP için için ne zaman hayırlı rüya gördüler ki şimdi görsünler.


Bu tür bir operasyon ihtimali paralel yapı açısından "varolmanın" olmazsa olmaz bir şartı olduğu gibi başarılı olması halinde MHP ruhu için ölüm fermanıdır. 


Paralel yapı açısından bu saatten sonra yeni bir parti kurmak soyutlanma riski yanında sap gibi ortada kalma tehlikesi taşımaktadır. Parti kurmak onların 50 yıllık mücadele tarzına hiç de uygun değildir. Defalarca deklare ettikleri gibi açıktan taarruz (son üç yıl içinde yaptıkları örtülü saldırı ve ardından örtülü savunmadır) hareketin kısa ve uzun vadeli stratejisine aykırıdır. Partileşmeyi hiç bir riskin kalmadığı hedefe ulaşılan son noktada düşünebilirlerdi. Ancak iktidarı devirmek amacı ile yaptıkları hamlenin başarısız olması hem kendilerini açığa çıkardığı gibi hem de yıllardır yaptıkları hazırlığının büyük kısmının yokolmasına sebep oldu. Bundan böyle devletin güvenlik politikasına yön veren kırmızı kitapta yer almaları da cabası tabii.


Bu nedenlerle bundan sonraki mücadele stratejisi için hazırlayacakları planlarda "köklü ve tabanı olan mevcut partilerden birinin" içinde etkili bir şekilde yer almak paralel yapı açısından akıllıca bir iş olarak görülebilir. Bu yolla hem mücadele edebilecek hem de kamufle olabileceklerdir. 


Ben MHP hareketinin (eğer mesele iktidara gelmek ise) bir çok açıdan politik eleştiri yapmasının gerektiğine inananlardanım. Ancak bunun çok zor olduğunu, bu tür değişimlerin ancak kurucu lider tarafından yapılabileceğini, Sayın Türkeş'in kendi yaşamı süresince bir kaç defa benzer çıkışları yaptığını, aynı etkide bir başka lider yetişmediği için tekrarlanmasının mümkün olamayacağını (okuyanlar hatırlayacaklardır) çok önceleri bu sayfada yazmıştım.


MHP'de yüksek sesle dile getirilen olağanüstü kurultay taleplerinin "arkasında veya destekçileri arasında" paralel yapı mensup ve organlarının bulunma ihtimali MHP için çok büyük bir tehlikedir.


Sırat köprüsünden geçebilmek veya aşağı düşmek meselesidir. Kurultay; süreç ve sonuçları ile sadece MHP'yi değil, partinin şahsında doğrudan veya dolaylı olarak Türkiye'nin geleceğini etkileyecek öneme haizdir. 


Uzun süredir sessizce izliyorum. 


Daha fazla sessiz kalmak istemediğim için uyarmak istedim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI