• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

GÜVEN SORUNUMUZ VAR…

29 Şubat 2012 Çarşamba 13:56

Türkiye bir hukuk devletidir, diyorlar. Ama, hukuk kurallarını bay-pas ederek, etrafından dolaşıyorlar. Her şeyi adeta kılıfına uyduruyorlar.
 
Oysa, hukuk herkese lazım. Elektrik üretim santralları için yapılan düzenlemeler. Tam da bu konuya örnek; Yanlış yer seçimi yapılmasına, dışa bağımlı hale gelinmesine, yaşam alanlarının yok edilmesine karşı, açılan davalar artık açılamasın diye düzenlemeler yapılıyor.
 
Anadolu’da bir deyim vardır, “Allah devlete millete zeval vermesin” derler. Bu deyim, halkın devlete olan güvenini ifade eder. Güvenirler; bürokratına , seçilmişine , atanmışına
 
Fakat; bacasından zehir kusan Termik Santralları gördükçe, yaşam alanlarını bozan küçük HES’lerin aslında, suyun kullanma hakkının ellerinden alınmak olduğunu anlayınca, ne oluyor bizim ülkemizde? diye. Önce birbirlerine sordular:
 
Nerde bu devlet, neredesiniz ey millet?
 
Sonra; bir bilene sormak geldi akıllarına, işin uzmanları olan akademisyenlere danıştılar.
Anlat bize, bu yapılanlar ne anlama geliyor? dediler.
Akademisyen bir bilen tüm gerçekleri halkın yüzüne anlattı. Suyunuz, havanız, toprağınız, sağlığınız, kısaca yaşam alanlarınız elden gidiyor, uyanın.
 
Uyanın ve birleşin, mücadele zamanıdır şimdi. Aksi halde geri dönüşü yoktur, kaybettiklerinizin. Toplandı halk, karar verdi.Bu ülkede yasalar var, yönetmelikler var. 'Hakkımızı arayacağız, çaremiz yok başka' dediler. Eylemler yaptılar, gaz bombalarına , coplara karşı, her türlü baskıya rağmen direndiler.
 
Avukatlar tuttular, davalar açtılar. Kimi horozunu sattı, kimi danasını. Dava masraflarını karşılamak için. Sonunda kazandılar da. Çok güvendikleri bürokrata, seçilmişe, atanmışa karşı açtıkları davayı.
 
“Yürütmeyi durdurun” diyordu yargı kararı. 'Yaşasın hukuk devleti, yaşasın adalet' dedi ahali, çok sevindiler bu sonuca. Fakat, o da ne?
 
Yürütmeyi durdurma kararı işe yaramıyor mu ? Yoksa.. Kimsenin durduğu yok, kimseyi durduran yok!
 
Dünya devi OMV şirketine yürü demişler bir kere. Durmak ne kelime, inşaat hızlandı daha da.
 
Mahkeme kararı ile kapatılalı dört yıl oldu. Ancak ,yeniden çalışmaya başladı Mobil Santrallar, doğalgazla, olmadı 6 numara Fuel-Oil ile çalışacaklar. Lisans verilmiş, yargı kararını hiçe sayarak. Halk çok güvendiği bürokratına, seçilmişine, atanmışına artık nasıl güvensin? Elbette güveni sarsılacak, sudan çıkmış balığa dönecek…
 
Güven sarsılınca bir kez, bozulmalar başlayacak, Toplum ahlakı kavramı yok olacak.
 
Yazık oluyor efendiler,
 
Yazık, bu ülkeye…!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI