• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

OMV SANTRALİ SÖKÜP GİTMELİDİR

15 Mart 2012 Perşembe 16:01

OMV , Terme-Akçay’da 44 Hektarlık araziyi tarım dışı bırakmıştır. Doğalgaz boru hattı için ise 85.6 hektarlık araziyi 50 km güzergah boyunca istimlak ederek köylünün serbest kullanımından alıkoymuştur.

 
Boru hattının geçtiği arazinin yüzde 3.62’si fındıklık. yüzde 6.73’ü sulu tarım arazisi, yüzde 82.4’ü kuru tarım arazisi, yüzde 1.22’si ise mera arazisidir. Bu bilgiler OMV’nin resmi belgelerinden alınmıştır. Tamda bu nedenle Zıraat Mühendisleri Odası arazinin tarım dışı bırakılmasına itiraz etmiştir. Danıştay’da açtığı dava devam etmektedir.
 
Danıştay, OMV Santralı hakkında bir ara kararla “yürütmeyi durdurma” kararı vermiştir. Bu karar bölgenin tarım arazisi olup olmadığının araştırılması için alınmıştır. Ancak, Samsun İl Toprak Koruma Kurulu, Zıraat Mühendisleri Odasının ve TEMA’nın kuruldaki temsilcilerinin itirazına rağmen santralın kurulacağı araziyi tarım dışı bırakmıştı. OMV’nin Danıştay’ın bu kararına yaptığı itiraz da “bölgenin tarım arazisi” olduğu gerekçesi ile “RED “ edilmiştir.
 
OMV Santralı yaklaşık 900 MW kurulu gücündedir. Yılda 7 Milyar kWh elektrik üretilmesi planlanmaktadır. Santralda saatte 230.000 m3 doğalgaz yakılacaktır. Bu duruma göre, yılda 4.256.000 ton CO2(karbondioksit), 22.4 ton SO2 (kükürtdioksit) ve 14.700 ton NOx (azotoksit) gazını atmosfere salacaktır.
 
Bunun hiçbir şekilde filitresi yoktur. Salınan bu zehirli gazlarla iklim değişikliği hızlanacak yakın bölgedeki tarım arazileri sera gazı etkisi ve asit yağmurları ile olumsuz etkilenecektir.
 
OMV Santralında en fazla 80 kişi çalışacak olduğundan, bölgede istihdam sorununu da çözmeyecektir. Santralın yaklaşık maliyeti 600 Milyon euro’dur. Unutulmamalıdır ki, 200 Milyon dolarlık Mobil Santrallar da üretime geçtikten sonra yargı kararı ile kapatılmışlardır. Danıştay, geri dönülmez zararlara neden olacağını düşünmüş olmalı ki, bölgenin tarım arazisi olmasını dikkate almıştır. Santralın deniz suyuna vereceği zarar ayrıca büyük bir felaket olacaktır.
 
Samsun Çevre Birlikteliği olarak, OMV’nin daha fazla zarara uğramadan santralını söküp, uygun bir yere taşımasını öneriyoruz. Yargı kararları geciktirilmeden uygulanmalı, adalet yerini bulmalıdır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI