• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ADAY ADAYLARININ İHTİYAÇLARI

18 Şubat 2015 Çarşamba 02:04


Bir kaç sene önce Rize’de “İhracat Çalıştayı” vardı. Oraya katılmıştım. Çok faydalı bilgiler vardı. Ama o zamanlardan aklımda kalan çok önemli bir sözü vardı eğiticinin. Eğitici “Bir patron her şeyi bilmek zorunda değildir” demişti, örneğin İngilizce bilmiyor diye ihracat yapamaz diye bir kural yoktur. 


Ama her şeyden haberli olmak ve her şeyi kontrol altında tutmak zorundadır” diye de eklemişti.


Şimdi milletvekili seçimleri yaklaştı, aday adayları yavaş yavaş meydanlarda boy göstermeye başladı. Maşallah, hepsi birbirinden kıymetli insanlar. Makamları mevkileri olan, akademisyeninden avukatına, esnafından iş adamına birçok aday meydanlara inmek için can atmakta. Kimisi reklam olsun diye kimisi de gerçekten bu milletvekili olup bu halka hizmet etmek için can atmakta. 


Benim söyleyeceklerim mutlaka ama mutlaka her iki amaç için bu yola çıkmış kişilerin faydasınadır.

Bir kişi her şeyi bilmek zorunda değil, ama bilmediği konularda herkes profesyonel destek almak zorundadır. Ben kendi kendime yaparım demek kendini aldatmaktan başka bir şey değildir. 


Öncelikle bu yola çıkmış kişilerin nelere ihtiyacı olduğunu sıralasak daha iyi olur, daha sonraki yazılarda ihtiyaca binaen, gördüğümüz eksiklikler çerçevesinde daha geniş yazılar yazarız. Şimdilik başlıklar ve kısa açıklamalar yapalım.


Bunlar ihtiyaçlar şöyle;

1)İmaj Koçu (Stil Danışmanı)
İmaj koçu, danışanın istediği kimliğe bürünmesini sağlayan kişidir. Nasrettin Hoca’nın fıkrasında olduğu gibi “ye kürküm ye” dedirtecek kişidir. Kişiye yeni bir imaj ve yeni bir stil kazandırmak için uğraşır. Giyim, hitabet ve davranış olguları bu kişi tarafından ayarlanır.

2)Halkla İlişkiler Uzmanı 
Toplumdaki kişinin toplumsal imajını yükselten ve onun toplum üzerinde etki yaratmasını sağlayan kişidir. Halkla İlişkiler Uzmanları organizasyon yöneticisi ve iyi bir kriz yöneticisi olmak zorundadır. 

3)Basın Danışmanı 
Hitap edilen hedef kitleye ulaşmanın en kolay yolu ve yegane yolu basındır. Siyaset yapacak kişilerin basın ayağını yönetecek kişiyi çok iyi seçmelidir. Bu seçmene ulaşmak için etkili haber yazımı ve fotoğraflar videolar bu kişi tarafından servis edilir.

4)Sosyal Medya Uzmanı
 Çağımızın önemli kitle iletişim araçlarından biri olan sosyal medya, artık uzmanlık gerektiren bir alan olmaya başladı. Facebook, Twitter, Instagram vb. sosyal ağlarda olmayan ve sıkı takip edilmeyen sosyal medya hesapları başarıyı engelleyici bir faktördür. İnternet sitesi de bu kişi tarafından güncellenebilir.

5)Siyasi Pazarlama Uzmanı 
Siyasetin dikkat çekici ayaklarından biri işletme mantığında görerek ona göre planlamalar yapmaktır. Yapılan pazarlama planı çerçevesinde uygulamaya geçirmektir asolan. Plansız yapılan her eylemin sonu mutlak başarısızlıktır. Bütün organizasyonun planlamasını bu kişi yapar. 


6)Muhasebe Uzmanı
 Bir siyasetçi parasının hesabını bilmesi gerekir. Bunun için güvenilir muhasebe tutması ve bunu takip etmesi gerekir. Siyasette paranın gücü en az ekip kadar önemlidir.

7)Koordinatör
 Yapılacak planlamanın uygulanması yönünde kararlar alma yetkisine sahip kişi olmalı. Siyasetin dinamiklerini iyi bilmeli ve ona göre kararlar vermeli. Böylece kişiler başarıya her geçen gün daha fazla yaklaşır. 

Bunları çoğaltabiliriz ama dikkat ettiyseniz bu tarz işler ekip işidir. Herkes görevini ve yerini bilerek hareket ettiğinde ekip kesinlikle başarıya ulaşır. Bu yazı burada bitmez, daha çok yazacaklarımız var ama bir sonrakine, selametle …


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI