• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

AH ŞU GENÇLİK OLMASAYDI !

08 Ocak 2015 Perşembe 12:42

Osmanlı’da bir Maarif Nazırı zamanın birinde şöyle demiş :

“ Keşke şu mektepler olmasaydı, maarifi ne güzel idare ederim” 
Son zamanlarda siyasette böyle olmaya mı başladı ne? 
“Ah şu gençlik olmasa memleketi ne güzel yönetiriz”
“ Ah şu kürtler olmasa neler yapardık neler” 
“Bu “Alevilerde nereden çıktı, onlarda olmasaydı ne güzel yönetirdim ülkeyi” diyen siyasetçiler türedi.
Bu düşünceler o kadar sığ ve o kadar gerçeklikten uzak ki, anlam veremiyorum bunlara.
Tabi bu kişilerin halen siyasetin içinde olması bir o kadar da ilginç.
Kimsenin olmadığı, muhalif bir düşüncenin olmadığı, koşulsuz bağımı özümseyen bir siyaset anlayışı nasıl çirkin bir siyaset anlayışıdır. 
Bu ülkenin gençleri, bu ülkenin Lazları, Kürtleri, Çerkezleri, Alevileri, Sünnileri, bu ülkenin gerçeği!
Aslında bu görüşteki siyasetçilerin kaldıramadıkları onların varlığını tarihsel ve olağan bir olgu olarak kabul edip etmemekte.
Bakıyorsunuz siyasetçilere hepsi kalbur üstü insanlar. 2006’da yapılan değişiklikle 25 yaşını doldurmuş her Türkiye Vatandaşı Milletvekili seçilme hakkına sahip. Tabi sahip olması çok önemli değil bu ülkede. Onu yaşı itibariyle adam (!) yerine koyup bir partiden aday göstermek gerekiyor. 
Ama şu gençlik olmasa diyen bir siyaset zihniyeti, bırakın onu vekil adayı yapmayı, onu il, ilçe yönetimlerine bile yazmıyor. 
Gençlerden o kadar çok korkuyorlar ki, onları gençlik kollarına sıkıştırıyorlar. Seçimde gençleri çalıştırıyorlar. Seçimden sonra hiçbirini tanımıyor siyasetçiler. Yazık ki onları sadece iş isteyen kişiler olarak görüyorlar. Halbuki o emeklerinin karşılığı olarak onlara bir gülümseme bile yeteceğini bilmiyorlar. Onlara teşekkür etmek zor geliyor. Gençler sonra bakıyorlar ki siyaset onların emeklerini çalıyor, uzaklaşıyorlar siyasetten. 

Yakın zamanda olacak genel seçimlerde gençlere daha fazla yer verileceğini ümit ediyorum. Onların bu ülke için önemini kavrayacak siyasi liderler bu ülkede mutlaka vardır. Onları seçimlerde çalışan ırgatlar olarak değil geleceğimiz gören siyasetçiler mutlaka olacak ve olmalıdır. Onları il ve ilçe teşkilatlarında görev vererek onları siyasete ısındıran başkanlar mutlaka olacak ve olmalıdır. 

Bu ülkenin kolektif değerlerini içinde barındıran bir iktidar olacaktır ve olmalıdır. O siyasetçilerin paranın gücüyle değil insan gücüyle bir şeyler yapacaklarını unutmamaları gerekir…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI