• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

AKILLI İNTERNET, UYGULAMALAR VE SİYASET

30 Mayıs 2015 Cumartesi 16:54


Teknolojinin hızlı gelişmesine artık insanlar yetişemez oldular.

Artık herşeyin akıllısı çıktı. Tecimsel piyasa artık birçok şeyi bir arada yapan cihazlar yapıyor ve bunları pazarlıyor. Bunların tümüne artık “Akıllı” diyorlar. 


Akıllı dolap, akıllı telefon, akıllı ayakkabı ve benzeri bir sürü ürün piyasa da tüketicinin hizmetine sunulmuş durumda. 


Buna karşılık bilgiye bu kadar rahat ulaşmamızı sağlayan internet teknolojisininde yerinde saymasını düşünmek haksızlık olur. 


Web 1.0 ve Web 2.0teknolojileri  ile hayatımızın hücrelerine kadar ulaşmış teknoloji, web 3.0 ile bizi tanımaya başlayacak artık, yani bu yüzyılın deyimi ile akıllanacak. 


Kişileştirilmiş bir internet hayatımıza girecek. Web 3.0 teknolojisi öylesine önünde durulmayacak bir hal aldı ki, artık web sitelerinin bile önemi kalmadı. Artık her şey web tabanlı cep telefonu uygulamalarını önemli hale getirdi. Yapılanlar sayesinde uygulamalar insanların ceplerine kadar girdiler. 


Bu durumu siyasette bağdaştıracak olursak, hiçbir siyasi kurum bu gelişime duyarsız kalamaz.


Kalmaları demek teknolojiden uzaklaşmak demektir. Teknolojiden uzak duran bir siyasi anlayışın başarı oranı, yakın duran siyasi anlayıştan daha düşüktür. 


Bu anlamda siyaset yapan tüm partiler akıllı internet devrimine ayak uydurmak zorundadırlar. Siyasetin zor ve karmaşık yapısını ancak böyle yaparak daha fazla kişiye anlatabilirler. Amaçlarına daha hızlı şekilde ulaşılabilirler. 


Son zamanlarda E- Ticaret piyasası o kadar kızıştı ki bunun en iyi örneğini bangır bangır reklamları dönen “Hopi” uygulamasında görebiliriz. İnsanları ihtiyacı olmasa bile bu da neymiş diyip indirdikleri bir uygulama haline getirdiler. 


Aynı bu mantıkla siyasetçilerin ve siyasi partilerin web tabanlı uygulamaları da olmak zorundadır.  Seçmen direk ulaşmak istiyor artık seçtiği kişilere. Dolaysıyla ulaşamadığı kişileri zihinlerinden de siliyor. Bir daha ki seçimde hatırlamıyor onları. 


Siyasetin teknolojiden uzak olduğunu düşünmemek gerekir. Ve nitekim teknolojiyi yakından etmek, bunlar için ekipler kurmak ve daha çok insana ulaşmayı hedeflenmek gerekir. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI