• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

BAŞARISIZLIK = BAŞARI

30 Eylül 2014 Salı 12:51

Hayat bu insanın başına her şey gelir…
Bakarsın arkana neler yaşamışsın neler, dersin ki bunları ben mi yaşamışım?

Neler görmüşsündür şu kısa hayatta dimi…
Mesela hayatın boyunca hep başarısızlıklar peşini bırakmamıştır. Elini attığın her iş elinde kalmıştır. Sen insanlara çok güvenmişsindir, güvenin hep boşa çıkmıştır. En yakınların sana kazık atmıştır. Hayatta hep kötü insanlar karşına çıkmıştır. Annen baban bile senin yanında olmamıştır. Yaşam sana ızdırab olmuştur. Kötü şeyler hiç peşini bırakmamıştır.

Kimi zaman etrafında çok insan olduğu halde yalnızlık çekmişsindir. İstediklerini yapmakta hep zorlanmışsındır. Hep hatalar yapmışsındır. Herkes seni küçük görmüştür. Bu seni çok üzmüştür. Kimseyi memnun edememişsindir. Her şey üst üste gelmiştir. Mutlu olamamışsındır yaşamın boyunca. Parasız kalmışsındır. Bazen iyi gitmemiştir. Bazen dibi görmüşsündür. Kötü bir hastalığın olmuştur. Kimse seni anlamamıştır. Kimse sana destek olmamıştır.

Hayata küsmüşsündür bunlar sayesinde…
Hep böyledir dimi hayatımız, hep olumsuz ve hiç yaşanışı değil. 
Biz insanoğlu böyleyiz işte hiçbir şeyden memnun olmadık, olamadık. Bu yazdıklarım karşısında hepinizin öne arkaya kafasını salladığınızı düşünüyorum. Ama artık kafa sallama zamanı değil amaçlarımıza ulaşmak için çaba gösterme zamanı. Sizce?

*
Mesela hiç kendinizi cesur hissettiniz mi?
Peki, insanları olduğu gibi kabul ettiniz mi?
Sizin istediklerinizi yapmak için başkalarına ihtiyacınız olmadığını düşündünüz mü?

Şimdi düşünme zamanı artık, artık size söylenenler karşısında kafanızı öne arkaya sallamaktan vazgeçin!

Şimdi yaptıklarınızın yanlış olduğuna onay veren ve yapacak herhangi bir şeyin olmadığına sizi ikna eden kafa sallama biçimini bırakın ve kafanızı sağa ve sola sallayarak bu ikna yönteminin yanlış olduğunu kabul edin. 

“Herşey üstüne üstüne geliyorsa belki sen yanlış taraftasındır, yönünü değiştir”
Belki her şey üst üste gelmiyordur. Belki de olması gerektiği gibi gidiyordur. Senin bunu farketmen için illa ki kafana saksı düşmesine gerek yok. Kendi gazını kendin verebilirsin. 

Artık harekete geçin, eleştirilere açık olun. Tabi ki korkacaksınız. Tabi ki riskler sizi ürkütecek. Size “sen kimsin ki böyle bir şeye kalkışıyorsun” diyecekler. “Şimdiye kadar ne becerdin ki bunu becereceksin” diye köşeye sıkıştıracaklar. Bu tarz konuşmalar sana korku verecek ama korkuyu hissettiğinde kendini aşmak üzere olduğunu unutma. Kendi gücünün farkına var. Sen yapabilirsin, yapanlar senden iyi değil. 

Edison’u hepimiz biliriz. Edison ampulü bulurken 10000 başarısız deneyi gerçekleşti. 5000 denemesinden sonra bir gazeteci Edison’un yanına gelerek “Efendim 5000kez başarısız oldunuz. Başka başarısızlıkları göze alabilecek misiniz?” diye sordu. Edison’un cevabı bir mucide yakışır bir cevaptı;

“Ben başarısız olmadım, sadece ampulün nasıl çalışmayacağının 5000 yolunu buldum ve nasıl çalışacağına 5000 adım daha yaklaştım”
Bakış açınızı değiştirin. Yani denemeden başarıp başaramayacağınıza karar veremezsiniz. Eğer hayatınızda büyük başarısızlıklar yoksa hiçbir zaman başarı için çaba harcamamışsınız demektir. En büyük hatamız, fazla hata yapmamız değil yeterince hata yapmayışımızdır. 
Düşünsenize bir ayakkabı imalathaneniz var. Ve yerler kirli, insanlar yaptığınız işi değil, size yerleri göstereceklerdir. O insanların yaptıkları buna cesaret edenleri eleştirmekten başka bir şey değildir. Eleştirilere açık olun, yapıcı olanları uygulayın. Acımasız olanlara önem vermeyin.

*
Her konuda başarısızlık sizin daha zekice başlama fırsatından başka bir şey değildir. Başarısızlık bir son değildir, sizin hayatınız için bir engeldir. Bu engeli siz aşabilirsiniz. Kimseyi beklemeyin. Ümitsizliği, cesaretsizliğe teslim olmayın. Kimsenin sizin hayallerinize gem vurmasına izin vermeyin. 

Unutmayın ki yirmi yıl sonra yaptıklarınızla değil yapmadıklarınız konusunda daha çok pişman olacaksınız. Sakın vazgeçmeyin.
Şöyle bir düşünün acaba olmak istediğin yerde olsan, acaba bu yaptıkların karşısında kendini işe alırmıydın?

Mazeretler üretmekten vazgeçin artık, siz yapabilirsiniz. Sadece adım atın…

“Kaybedecek kadar büyük değilsen, kazanacak kadar da büyük değilsin”

perfect

yeliz :)
01 Ekim 2014 Çarşamba 19:43

cok guzel bir yazı olmus ellerine saglik Muhammet...

1 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI