• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

GENEL MERKEZ KARMAŞASI

09 Kasım 2014 Pazar 02:08

Ak Partinin son 3-5 yıldır İl-İlçe seçimlerinde herkesin ağzında bir “Genel Merkez” sakızı başladı. 

Nasıl bir demokratik tavırdır bu? 


Ha! Zamanında “Böyle şey olur mu kardeşim?” deyip genel merkeze karşı siyaset yapan kişiler şuan bu söylemden kendilerini alamıyor. Demek ki tatlı bir söylemmiş. Şu ilçeden bu aday bu ilçeden bu aday demesi ne kadar kolay dimi? 
Ama doğrusu bu mudur? 


Tabi ki değildir. Demokratik bir hak olan seçme ve seçilme hakkı tüm insanlarımıza verilmiştir. Partilerin tüzükleri ve seçim kaideleri nedeniyle kimse bunu engelleyemez. 


Lakin geçenlerde katıldığım bir ilçe kongresinde yapılan konuşmalarda “AK Parti Genel Merkezi tarafından belirlenen isim olan ilçe başkan adayı olarak mevcut başkanla devam etme kararı alınmıştır.” gibi bir ibare geçti. 


Daha üç sene önce buna karşı gelen kişilerin bu şekilde konuşmalarını yadırgamadım değil. Sen yapınca hak oluyor da ikinci bir liste ile çıkan kişiye “Bu ikinci listeler hep bize zarar vermiştir.” diyerek azarladığın adayın, sana “Ya kardeşim o zaman sen neden çıktın zamanında?” deme hakkı olmaz mı? 


Madem Genel Merkez Adayı belirlemiş, herkes adaylığını koysun. Kazanırsa aday ne ala, kazanamaz ise alırsın görevden, atarsın istediğin adamı. 


Üstad Süleyman Soylu’ nun Ak Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanı olmasına benim kadar sevinen başka kimse olmamıştır herhalde. Siyasi yaşamımda örnek aldığın birkaç insandan biridir. Çok yakından takip ederim kendisini. Değişimin diğer adıdır, benim için Süleyman Soylu. Genel Merkezin bazı kriterleri ve dengeleri göz önünde bulundurması çok doğal, ama delegeye güvenmez isen senin halin nice olur. İşte küser insanlar ile küser, ilçeye küser, belediye başkanına küser, meclis üyesine küser, küser de küser. Sonra gerçek Ak Partililer gider, yerine AKP’liler kalır.

 

Bu arada siyasi yaşamım dediğime bakmayın. Aktif siyasi yaşamım biteli çok oldu. Ama bir belediye başkanı adayı arkadaşımın sosyal medyada yazdığım yorum için özelden “ Kardeşim siyaset uzun soluklu bir savaştır. Kaybedeceksin kazanacaksın. Bu yol meşakkatli olacak. İllaki aktif siyasette olmana gerek yok, zaten yaşamında bir siyaset değil mi? Onun için sen aktifte olsan, siyasette de olmasan, gönlün hep ülkenle biliyorum” dediğini unutmam. Hayatımda zevk alarak yaptığım üç beş işten biridir siyaset. Ama bakıyorum da benim istediğim gibi olması zor siyasetin. Üstat Soylu ’nun böyle bir şey yapacağına inanamıyorum aslında. Bazı gözü dönmüş AKP’lilerin “Genel Merkezi” kullanma çabaları gibi görüyorum bu söylemi. 


Burada İl koordinatörünü tebrik etmek istiyorum. Delegenin karşısında geçip bizim “Genel Merkez” adayımız şudur demedi. Çok dikkatli dinledim. Özellikle önceki seçimlerde yapılan yanlışı tekrarlamadı. Gerçekten kendisine yakışanı yaptı. İnşallah bu çizgisini koruyabilir.


Bu partide HERKES AK PARTİLİ, herkes bu yarışa girmeli. Ben bu işi imamlığa benzetiyorum. Örneğimi mazur görün lütfen. Namaz kılmayı bilen herkes imamlık yapabilir. Öyle değil mi? Bu ülke hakkında az fikri olan biriside bu ülkede siyasetçi olabilir. Başkan olabilir. Ama olmaya, cesareti olmak farklı bir şeydir. Yani cemaati arkasına alıp namaz kıldırmak farklı bir şeydir. (Namazla siyaseti bir tutmuyorum. Sadece yapılış öneminden bahsediyorum) Sen geçip kişinin cesaretini “Genel Merkez” söylemiyle kırarsan, o adamın buna rağmen aldığı bir oy, senin “Genel Merkez” söylemiyle aldığın bin oydan daha değerlidir. 


Geçeceksin ilçe delegelerini seçecek olan seçimi hiç kimseye duyurmayacaksın. Sonra tek liste çıkaracaksın. Sonra seçtirdiğin ilçe delegelerinin seni seçememesinden korkup “Genel Merkez” deyip, karşına çıkan adaydan korkacaksın. Buna resmen “Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!” derler bizim orada. Sizin orada ne derler?


Bu kadar insanların gözünün içine batıra batıra yapılan şeylerin, sanki kimse bilmiyormuş gibi davranılmasına Rahmetli Erbakan’ın çok anlamlı bir sözünü söyleyip bitirmek istiyorum.


  “ HADİ ORADAN”

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI