• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

HAYALET PAZARLAMANIN SİYASİ BOYUTU

05 Aralık 2014 Cuma 03:05

Hayalet deyince hepinizin aklına mutlaka bir şeyler gelmiştir. Ama pazarlamada ki anlamı bir o kadar güzel ve iç açıcı ki firmalar bunu kullanmadan edemiyorlar. 

Yapılan aslında çok basit, mesela Sony-Ericsson 2002 sonlarında yeni yeni kameralı telefonlar çıkmaya başlamışken 60 tane tiyatro oyuncusunu işe aldı. Ve dünyanın birçok ülkesine bu kişileri gönderdi. Amaç Sony- Ericsson telefonlarının kalitesini göstermekti. Bu işe alınan kişiler önemli şehirlerin önemli yerlerinde kendi fotolarını Sony-Ericsson marka telefonla çekmelerini istediler. Ve telefonu geri alıp, 

“Daha önce Sony-Ericsson kullanmış mıydınız, görüntü netliği çok güzel.”dediler. Sonrasında kişinin bilinçaltına bu telefonların kameraları da normal fotoğraf makinesi gibi çekiyor mesajını gönderdiler. Başarılı bir pazarlama çalışmasıydı. 

Mesela bir firmanın 10 kişiyi bir hafta işe alarak alışveriş merkezinde kendi isminin yazılı poşetleriyle gezmesini sağlaması, böylece herkesin elinde aynı poşette gören tüketicilerin bu markanın mağazasına gitmesini sağlaması da bu pazarlamaya örnektir. 

Hayalet pazarlama, aslında yapılan basit bir kurgudan öte değil. Ama etkili bir pazarlama şeklidir. Kişilerin bilinçaltına gönderilen mesajlar marka değerini yükseltir ve o markadan alışveriş yapma isteği uyandırır. Böylece müşterinin tercihlerini kendi lehinize etkilemiş olursunuz.

Siyasetin en önemli unsuru olan insanın ise, etki altına alınmasını sağlamak hiçte kolay değildir. Sosyo-kültürel farklılıklar, yaşam tarzlarında ki değişiklikler siyasi düşünceyi başlıca etkileyen faktörlerdir. 

Siyasetin kullandığı dil her zaman açık olmak zorunda değildir. Bazen siyaset planlayıcılarının siyasi aktörlere kullandırdıkları yöntemler değişkenlik gösterebilir. 

Hayalet pazarlamada önemli olan bilindik pazarlama tekniklerinin kullanılmamasıdır. Gizli mesajlar içeren çağrıların kullanılmasıdır. Siyasilerin kullandığı el ilanı, afiş, pankart, bilboard benzeri reklam çalışmaları bu pazarlama kısmına girmez. 

Seçmenlerin bir arada bulunduğu bir köy kahvesine bir turist gibi giden birisinin belediye başkanı veya başbakan gibi siyasi aktörler hakkında yaptığı yorumlar gibi enstrümanlar hayali pazarlamaya girer. 

Yapılanın bir pazarlama etkinliği olduğunun farkına vardırılmaması dır asıl amaç. Mesela görevlendirilen bir teşkilat mensubunun, kadınlar gününe teşkilat mensubu değil de oraya davet edilmiş bir misafir gibi davranıp siyasetçileri övmesi bir hayalet pazarlama örneğidir. 

Hayalet pazarlamayı siyasette kullanmak gerçekten çok etkili bir yöntemdir. Ama diğer pazarlama çeşitleriyle karıştırılabilir. Dikkatli olmak gerekir. 

Siyasette hayalet pazarlama yapacak kişilerin öncelikle profesyonel olması, bu işi yapmaya hevesli olması gerekir. Pot kırmamaya dikkat etmeli, bu iş için tutulmuş veya gelmiş gibi biri değil sanki halktan biriymiş görüşlerini paylaşıyormuş gibi davranmayı bilmelidir. Bunun bir kurgu olduğunun anlaşılması halinde başarısızlık kaçınılmazdır. Gönderdiğiniz mesajlar yerine ulaşmaya da bilir veya terste tepebilir. 

Bu bağlamda bunu deneyecek siyasi aktörlere bu konu için çekilmiş ve 2009 yılında vizyona girmiş “The Joneses (Örnek Aile)” filmini seyretmelerini tavsiye ediyorum. 

Artık eski siyasi yöntemlere karşı insanlar bağışıklık kazandılar, hatta bazen fazla antibiyotik gibi zarar veriyor. Ve en önemlisi farklı olup fark yaratmak istiyorsanız, farklı yöntemler kullanmayı öğrenmelisiniz.


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI