• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

KOALİSYONDA KAN UYUŞMAZLIĞI ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜ

14 Ağustos 2015 Cuma 19:21

Siyasetinde özünde bazı kuralları vardır, öncelikle yapılan her şey ülkenin çıkarına olmak zorunda.  Bakıyorsunuz siyaset genleri bazı şeyleri doğru bazı şeyleri de yanlış olarak addediyor. 


Şimdi ülkemizin siyasi durumu belli. 7 Haziran’da yapılan seçimler sonrası hali hazır da AK Parti tek başına iktidar olamadı. Koalisyon çözümü sürüldü ülkenin önüne, baştan beri karşı çıktığım bir durum olsa bile görüşmelerinde fayda olacağını düşündüm. Ama baktım ki ilk görüşmeden sonra Deniz BAYKAL’ın da zikrettiği gibi “koalisyon görüşmeleri bir mizansenden ibarettendir” lafı aslında çok önemliydi.


Ne kadar da dünya görüşümüz uymasa bile hayatının 46 yılını Türk Siyasetinde harcamış bir kişinin bu görüşmelerden bişe çıkmaz demesi benim için önemli bir olaydır. 

Bakınız Türk siyasetinin geçmişine, yapılan koalisyonlara hep zararlı çıkmıştır ülke. Yapılan aslında zaman öldürmekten başka bir şey değildir. 

Kan grupları vardır insanlarda. Bir kan grubuna ait olan kanı başka bir kan grubuna verme ihtimaliniz bile yoktur, tıpkı benzinli araca dizel yakıt koymanın mümkün olmadığı gibi.

Kan grupları uyuşmayan iki partinin bir koalisyon görüşmesi bile saçmayken, mutabık kalınan noktaların olması bile aklımıza başka sorular getirmiyor değil.

Şimdi sen 13 yıl boyunca bir devleti tekrar şaha kaldıracaksın. 13 yıl sonra senin bu rehavetinden ve umursamazlığından bıkan halk sana bir yumruk indirecek, sende Fenerbahçe – Galatasaray gibi ezeli rakibin olan CHP’den medet umacaksın. 


Demezler mi Ey AK Parti, 13 yıldır hizmet ettiğin bu ülkede yaptığın hangi icraata güzel dediler, hangi icraatını desteklediler? Yani senin başarısız olman için elinden geleni yapan bu partiyle sen nasıl masada oturup pazarlık yaparsın?

Yapma! 

Senin CHP ile kan uyuşmazlığın var. Aynı varilden çıkmış benzin ile dizel gibisin sen.

A rh (+) kan ile B rh (-) kan gibisiniz siz.
Taban artık değişti. 13 yıl siyaset için çok uzun bir müddet siyaset için, tabi ki değişmeler olucak ama kan aynı, ruh aynı. Bunu yaparsan vucud iflas edicek. Organlar zarar görücek.

 
Hükümet görüşleriniz farklı bir keren sizin siz yenilikçi, reform yapan bir hükümet isterken, diğerleri restorasyon hükümeti istemekte. Yani emeklerini kendine siyasi malzeme olarak kullanmak istemekte. Sende tabanın gözünün içine baka baka bunu yapmaya kalkıyorsun. 


Sana balyozu CHP ile koalisyon yap diye değil, sana balyozu kendine gel diye indirdi bu halk. Artık sıra kendine çeki düzen vermekte. Kendine gelmek için gerekirse sine-i millete tüm içinde ki kan emicileri egale ederek dönmekte. 

Hakkı halka verip, tekrar sormakta fayda var halka “ nasıl bilirdiniz?” diye. 

Eğer halk her şeyi yaptıktan sonra gene sana istediğini vermez ise o zaman, gerekeni yapmakla mükellefsin…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI