• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

KOD ADI: KOALİSYON

16 Haziran 2015 Salı 16:52

Yeni bir deyim değil koalisyon, gerçi birçok genç ne olduğunu yeni duyuyor. Birkaç kişi bana sordu bu koalisyon nedir diye? Bu yazımı koalisyon nedir bilmeyen, hayatlarında koalisyonun nimetlerinden faydalanmamış gençlere, onlara ithaf ediyorum. Okuyalım bilgilenelim…


Koalisyon kelimesinden ziyade biz Koalisyon Hükümeti nedir bunu açıklamalıyız? Koalisyon Hükümeti literatürde, Yasama meclislerinde bir tek partinin çoğunluğu elde edemediği durumlarda, en çok sandalyeye sahip partinin başkanının kabineyi kurmakla görevlendirilmesi kuraldır. 


Bu durumda, meclisten güvenoyu alabilmek için başka parti ya da gruplarla (bağımsızlar) anlaşma yoluna gidilir ve bir ortak hükümet kurulur.

Yani temsil bakımından kuvvetli, ama icraat bakımından sorunlu hükümetlerdir. 

Baktığınız zamanda bunun bedelini her zaman halk ödemiştir. 


Avrupa da birçok ülke bu şekilde yönetilmesine rağmen Türkiye şartlarında bu koalisyon hükümetleri çok becerikli olamamış, ülkede devalüasyonlar bile böyle hükümetlerin zamanında olmuştur. 


Şimdi olaya ülkenin durumu açısından bakıldığında bizi zor günlerin beklediğini düşünmemek reellikten uzaklık olur.


Türkiye bağlamında koalisyon hükümetlerinin en kısası 3 ay ile Anavatan Partisi (ANAP) ile DYP'nin 1996 yılında kurduğu koalisyon hükümeti, en uzunu ise 3,5 yıl süren 1999 kurulan DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümetidir.


Yıllar boyunca çeşitli koalisyon hükümetleri kurulmuş ve bu hiçbir zaman millet bu koalisyonlardan fayda görmemiştir. 


Önemli soru şudur? 

Bu koalisyonlardan kim fayda görmüştür?


Sizce tabi ki baronlar (kim olduklarını kimse bilmez), para satıcılar (bankerler, günümüz adıyla tefeciler veya faizciler) ve en önemlisi bu karışıklıktan faydalanacak partilerinde kapılarında bekleyen dış güçler…


Son zamanlarda dikkat ettiyseniz bütün yazarlar, bazı AK Parti taraftarı görünenlerden dedâhilyatıp kalkıp koalisyon diyorlar. Diyorum bende neden bunlar bu kadar koalisyon senaryoları yazıyorlar. Partilerin kapılarını aşındıranlarını gördükçe anladım mevzuyu. İstikrarlı olan bir ülke hiçbir zaman onlara fayda sağlamamıştır. 


Amerika’sı, Fransa’sı şusu busu, karışıklık için ellerini ovuşturan tüm güçler artık kapımızda…

Operasyonun adı da belli “Koalisyon”

Şimdi ben size soruyorum, bu kasamızda olan parayı kime verelim kim idare etsin?
AK Parti, CHP?
AK Parti, MHP?
AK Parti, HDP?
CHP, MHP, HDP? 
CHP, MHP ve dışardan HDP?
Hangisi sıcak geldi size?
Hangisi ülkenize çözüm getirir, gönlünüz hangisinden yana?
Ben gönlümü söyleyeyim mi?


En kısa zamanda bu operasyona son verecek adına erken seçim mi dersiniz, yoksa tekrar seçim mi bilemem, bu halka tekrar sormak gerektiğini düşünüyorum…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI