• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

NARSİSİZMİN SİYASETE ETKİSİ

23 Mayıs 2015 Cumartesi 14:51

Narsisizm veya özseverlik, kişinin kendisine tapması, kabaca tabirle kişinin kendisine âşık olması olarak tanımlanan bir terimdir. 


Literatürdeki manası itibariyle kişilerin kendilerinden başka bir şey görmemesi olarak ta tanımlanır.


İnsanların kendini sevmesi kadar doğal bir şey olabilir mi bu hayatta? Bunu abarttığınızda hasta bir ruha teslim olmuş oluyorsunuz aslında. Artık kendinizi sevmiyor kendinize âşık oluyorsunuz. Kendinden başka her şeyi görmekle görevlendirilmiş gözün, sadece kendini görmeye başlamasını sağlıyorsunuz. Beyin bir müddet sonra başka bir şey görmediğinden kendini başkalarından, başka şeylerden soyutlamaya başlıyor zamanla. Buda insan psikolojisi açısından önemli bir hatadır.


Narsisizm insan için yaşamını sürdürebilmesi açısından bir ölçüde gereklidir. Bu gereklilik makul ölçülerde olmalıdır. Hırsla makul ölçülerde karıştırıldığında başarılı insanların oluşmasını sağlar. Ölçüsü kaçtığında bu bazı psikiyatrik rahatsızlıklara yol açabilir. 


Siyasilerde ki Narsist görüşler, Roma Sezarları, Mısır firavunlarına kadar gider. Diktatörlerde de bulunan bu özellikler onları yalnız ve korkak eder. Dolaysıyla çok insan öldürtürler. Buda onların bu egolarını tatminidir. 

Günümüzde bunun örneklerini devlet başkanlarında ve siyasilerde görmek mümkündür. Bir belediye başkanı bile kendinden başka siyasi argümanı kabul etmez. Kendisine o kadar âşık olur ki Mısır Firavunları kadar olmasa da, etrafındakileri hiç gözlerinin yaşlarına bakmadan aforoz edebilir. 


Yaptıklarının hep doğru olduğunu, en iyisinin kendisinin yapabileceğini, siyasetinde ekip kavramından ziyade “ben” kavramı olan siyasetçilerin Narsisizmin kucağında kıvranan siyasetçiler olması kaçınılmazdır. Bu tarz davranışlar hem liderler kendilerini gaza getirmeleriyle hem de etrafındakilerin ona yanlışlarını ya korkuyla ya da makam kaygısı ile söylememeleri nedeniyle desteklenmektedir. Bu davranışlar bir müddet sonra Nevroz, Paranoya ve Psikoz gibi psikiyatrik hastalıkların gelişmesini sağlar.

Elindekini kaybetme korkusu olan narsis siyasetçiler, bunu kaybetmemek için her şeyi mubah görme eğilimindedirler. Başkalarının hakkına saygı göstermeden ve gerçeklerle bağdaşmasa bile daima kendilerini haklı göstererek ve o hedefi, gerekli emeği vermeden bile haketmiş sayarak en önde, en gözde ve tek olmak isterler. Onlar için sadece “o” vardır. 


Bunlar içten içe başkalarına kin ve nefret duyan, konuşmalarında kin ve nefreti hissettiren kişilerdir. Bu gibi narsis siyasiler, gerçekle bağdaşmayan, başkalarının zararına olup sadece kendi çıkarlarına uygun, kendi plan ve hedeflerine hitap eden maddi ve manevi kazanç sağlayabilecek plan ve hedeflerine ulaşamadıklarında öfkelerine hâkim olamaz, saldırganlaşırlar. Onlar için amaç sadece kendi hedefleri mutluluklarıdır. 


Siyaset bir insan davranışı olduğuna göre, insanlar da zayıf olduklarına göre bazı siyasetçilerin böyle olmaları siyasetin gereği olarak görülebilir. Lakin bu tarz düşüncesi olan kişiler kendilerini belli ederler. Oy kaygısı olan partilerin veya siyasi kuruluşların bu kişileri aralarından çıkarmaları ve bu konuda daha ılımlı daha sevecen ve daha halkçı siyasilerle çalışmalıdırlar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI