• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

POLİTİKADA S.W.O.T ANALİZİ

05 Şubat 2015 Perşembe 13:23


SWOT analizi pazarlama dalının birçok alt birimiyle çok sıkı ilişkiler içerisindedir. SWOT analizi işletme olarak kendini tanımada çok etkilidir. 
Öncelikle SWOT’ un ne olduğunu iyi bilmek gerekir.

SWOT, işinizle ilgili güçlü ve zayıf yönlerinizi görmenizi, gelecekte sizi bekleyen fırsatları ve riskleri önceden tahmin edebilmeyi sağlayan bir analizdir.


SWOT, Kuvvetli ve Zayıf , Fırsatlar ve Tehlikelerin İngilizce karşılıklarının baş harflerinden oluşmaktadır. Örnek vermek gerekirse kuvvetli yanlarına finansal gücü, zayıf yönlerini İnsan kaynaklarının eksikliğini örnek verebiliriz.


Analiz işletmenin iç ve dış dinamiklerini incelemeye yarar. İşletmeler kendilerini bir basamak atlatmak ve piyasada söz sahibi olabilmek için kendini bu analize bağlı kalarak geliştirmeleri gerekmektedir. 


Siyaseti de bir işletme gibi görürsek bunun önemini yadsımamak gerekir. Yapılanları ticari bir kar mantığında yapan siyasi kurumlar ve siyasetçiler için başarı kaçınılmazdır.


Siyasi pazarlamada kar, daha fazla oy almak, iktidar olmak, seçimleri kazanmak gibidir. Siyasiler hep bunlar için çalışırlar. Dolaysıyla iyi bir pazarlama planı olmayan ve pazarlama karmasında SWOT analizini iyi yapamamış bir siyasetçi bu konuda çok başarılı olamayacaktır.

Şimdi SWOT analizinde bir siyasetçinin neler yapması gerektiğini madde madde inceleyelim;

1)Kuvvetli Yönleri  (Strenghts)

Burada başarılı bir siyasetçinin diğer siyasetçilere karşı ne gibi üstünlükleri olduğunu açıklaması gerekir. Bu bölümde maddeler ne kadar çok ise siyasetçi o kadar başarıya yakındır. Siyasetçinin kendini tanıması anlamında da iyi bir rehberdir bu kısım.

2)Zayıf Yönleri  (Weaknesness)

Siyasetçiden bir başkası onu tanımakta zorlanabilir. Yani siyasetçi kendisi anlatmadıktan sonra başkalarının onu gözlemesi ile gerekli bilgileri alması mümkün olmayabilir.  Dolaysıyla siyasetçi bu bölümde gayet açık yüreklilikle her şeyi anlatmalı, bu zayıf yönlerin bir an önce giderilmesi için çalışmalıdır. Siyasetçi için en önemli bölüm burası denilebilir. 

3)Fırsatlar  (Opportunities)

Bu kısım gelecek planlarının gerçekleşmesi için önemli bir yerdir. Yani siyasetçi bu kısımda ileride gelecek muhtemel fırsatları şimdiden ön görmeli ve ona göre planlar yapmalıdır. Yaptığı çalışmalarda doğacak fırsatları iyi değerlendirmeli. Bunlardan kendine pay biçmelidir. Fırsatları, mevcut fırsatlar ve gelecek fırsatlar olarak iki bölümde değerlendirmek gerekir.

4)Tehditler  (Threats)
Tehditler siyasi kurumların ve siyasetçilerin en dikkat etmeleri gereken bir alandır. Burada rakipler, devlet politikaları vb. sizin kontrolünüzde olmayan bir sürü etkeni bu alana alabiliriz. Size bire bir negatif etkide bulunacak ve sizin enerjinizin kaybolmasını sağlayan konularla uğraşabilirsiniz. Bu anlamda siyasetçilerin ve siyasi kurumların öncelikle bu alanda iyi bir araştırma yaparak kendilerini olumsuz etkileyecek olaylara karşı hazırlamaları gerekmektedir.


Tabi bu analizi yapmadan önce kişilerin ve kurumların kendilerini iyice tanımaları gerekmektedir. İşletmelerin yaptığı gibi Pazarlama Planı dahilinde kendini iyice tanımalı, daha sonra bu analizi uygulamalıdır. Yapılanlar bir sıralama içerisinde profesyonelce yapılmalı gerekirse profesyonel destekler alınarak zaman kaybı önlenmeli, sunulacak rapor dahilinde uygulamalar ivedilikle yapılmalıdır. 


Böylece başarıya, en kısa zamanda ve tüm rakiplerden önce ulaşılır. Bu da siyasetin ve siyasetçinin arzuladığı bir sonuçtur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI