• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SİYASET ÜSTÜ DÜŞÜNMEK

02 Aralık 2014 Salı 15:15

Siyaset demokrasilerde yapılır. Siyasetçilerin demokratik ortamda daha verimli olacakları, millete ve ülkeye daha faydalı hizmetler yapacağı aşikardır. Lakin günümüzde yapılan siyaset,demokrasinin var olduğunu, lakin sadece siyasetçilerin izin verdiği kadardan fazlasının olmadığını göstermektedir. Yani kişilerin verdiği demokrasi kadar, demokratik bir ortam(!) olduğunu söylemek yanlış olmaz.


Siyasetçilerin izin verdiği kadar demokrasi, partilerin yapısında geri dönüşü olmayan büyük yaralar oluşturmaktadır. Bunun farkına ancak partiler bir tabelası dahi kalmadığında anlar.


 İçindeyken yöneticiler bunu kendi ekibini elde tutmak için kullandıkları için onlar için bu durum biçilmiş kaftandır.  Lakin doğru konuşan, uyarılar yapan, yanlışları söylemekten çekinmeyen kişiler tarafından yöneticilerin imparatorluğunu sarsacak olayları yapmalarını engellemek için, parti yöneticileri sadece kendi çıkarları doğrultusunda düşünen, onlara askerlik yapacak ve kendi verdiği kadar demokrasi ile idare edecek kişilerden oluşmasını sağlamak isterler. Eğer bunu yapmaya gücü var ise koltuk sevdasına bunu yapmak için elinden gelen her şeyi yaparlar.


Günümüzde siyaset buna zemin oluşturmakta ve üst yönetimler bunu kullanmaktan kendilerini alamamaktadır.Almak isteyen yöneticiler hemen asimile edilip oyundan çıkarılır hale gelmiştir.

Ama olması gereken bu mudur?

Tabi ki değildir…

Olması gereken insanların değişik de olsa, sizin çıkarlarınıza ters de düşse onu dinlemek, doğruluk payı olduğunu düşünüp bir kenara not etmek, gerekirse de kullanmak gerekir.

Beyin fırtınasını hiç duydunuz mu?

Duymadıysanız, Beyin fırtınası veya fikir fırtınası, yaratıcı düşünceyi destekleyen, takım çalışanlarını motive ederek kısa sürede çok fazla fikrin üretilmesine ve süreçlerin neden başarısız olduğuna dair çıkarımlar yapılabilmesine olanak sağlayan bir sürekli kalite geliştirme aracıdır.

                Kaç siyasi bu yöntemi kullanır acaba?

Veya soruyu değiştirirsek,

 “Kaç siyasetçi bunu kullanmaya cesaret edebilir?”


Kendi beyninden başka beyinler olduğunu, aslında her şeye kendinin yetişemeyeceğini, diğer beyinlerinde bu ülke için faydalı fikirleri olduğunu, sırf kendi egosunu tatmin için görmezden geldiğinin farkına varabilir mi?

                İşte asıl mesele siyaset yapmak değil, siyaset üstü düşünebilmekte.

                Yapılabilirliği tartışma konusudur. Ama denemekten kimse bir şey kaybetmez, bilakis çok şeyler kazanır. İnsanların fikirlerine ne kadar önem verirseniz o kadar başarılı olursunuz. Zıt görüşler sizin gelişmenizi sağlar. Hakaret olmadıktan sonra herkesle tartışmak en güzelidir. Doğru ancak insanlar arasında konuşularak bulunur.

                Kraldan daha kralcı olmak kısa vadede size çok şeyler kazandırır ama uzun vade de elinizdeki en önemli kavramların erimesini sağlar.

                İnsanı insan yapan değerlerin elinden kayıp gitmesi, erimesi, toplum nezdinde sizi yıpratır. Yaptıklarınıza itimat edilmez.

Onun için siyasi partilerde ki yüksek mevkilerde ki insanların, yaptıklarının yarın önüne çıkarıldığında bir açıklaması olması gerekir. Ya da açıklama yapacak herhangi bir olayı olmayıp her şeyi “Şeffaf Siyaset” düsturu ile yapmalıdır.


Siyaset üstü düşünmekten kasıt tamamen siyasetçinin, zamanın değil geleceğin siyasetçisi olmak istemesi ile doğru orantılıdır.

Ey siyaset yapan ve yapacak olan dostlar;

Siyaseti basitleştirip kendinizi güldürmeyin,

Onun adamı bunun adamı deyip kendinizi küçültmeyin,

Görüşlerinizi kendinize saklamayın, açıkça söyleme cesaretiniz olsun,

Bu hayatta bir duruşunuz olsun, duruşunuzdan ödün vermeyin,

Sizin kırılma noktanızı bulacak kadar kimseyle samimi olmayın,

Sırrınızı vermeyin,

Önce insan olduğunuzu, siyaset için var olduğunuzu değil, siyasetin sizin için olduğunu unutmayın.

Başkaları için siyaset yapmayın,sadece ama sadece bu ülkeye hizmet için, gelecek için, çocuklarımız, torunlarımız için, onlara daha demokratik bir yaşam sunmak için siyaset yapın.

Yani siyasetin üstünde düşünceleriniz olsun ve bunlarla gurur duyun…

Sevgilerimle

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI