• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SİYASETİN AMERİKANLAŞMASI

06 Eylül 2014 Cumartesi 14:06

Siyaset, artık küçük büyük demeden ülkede söz sahibi olmak isteyen  “Bu ülkede benimde söyleyeceklerim var” diyen herkesin yaşam tarzı olmuştur. İletişim yollarının eskiye nazaran çoğalması,anında haberleşme, televizyon, internet bunda çok büyük bir etkendir. Anında iletişimle medyanın insanları her konu hakkında bilgi sahibi yapıyor olması, insanların yorum gücünü kuvvetlendiriyor ve fikir sahibi olmalarında yardımcı oluyor.

Bu anında iletişim, siyasal iletişimi de geliştirmekte beraber, farklı seçim sistemleri, farklı siyasal akımlar, farklı görüşler ve farklı kültürel yapılar olmasına rağmen, medya teknolojilerinin gelişmesi ile siyasal iletişimde de tüm dünyada “Siyasetin Amerikanlaşması” sürecini güçlendirmektedir.

Küreselleşme ile siyasal iletişim uygulamalarında “Amerikan tarzının” yoğun etkilerini görmek mümkündür. Amerikan tarzının en etkili uygulaması olan imaj uygulaması günümüzde en çok kullanılan uygulama olmakla beraber, medyanın önemi fark edilmiş ve birinci derece önem kazanmıştır. Böylece seçim ve aday stratejileri belirlenirken bu etken vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir.

Amerikan seçim tarzı iletişim kanallarının hızı ve etkinliği sayesinde yaygınlaşmaya başlamış ve tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Siyasal iletişim uygulamalarında imaj faktörü öne çıkarılmaktadır. Yazılı ve görsel medyanın yanı sıra sosyal medya gibi kitle iletişim araçları kullanılmaktadır. Bu süreçte reklam ve halkla ilişkiler uygulamalarına çok önem verilmektedir.

Amerika’nın küreselleşmede ki rolü küçümsenmeyecek kadar çoktur. Bu sürecin hızlanmasını bir “benzeşme” kültürü yaratılmasında etkin bir görev üslenmiş durumdadır. Bu kültürün dağılmasını ve etkili olmasını sağlayan iletişim teknolojileri hali hazırda Amerika’da üretilmektedir. Bir çok ülkede bu iletişim teknolojilerini kendi ülkelerinde taklit ederek kendi ülkesine uyarlamaktadır. Böylece Amerika’nın tartışma konusu olan pek çok sorunun başka ülkelere ihracı söz konusudur.

Sadece siyasal iletişim uygulamalarını değil kendi siyasal sorunlarını ve tartışmalarını başka ülkelere ihraç eden Amerika, birçok ülkede benzer siyasetin yaşanmasına neden olmaktadır.Bunu Amerika, Amerikan kültürünün dış etkilere oldukça kapalı olan Avrupa ülkelerine girebilmek için bilinçli yaptığı bir gerçektir. Amerika’nın kendi kültürünü yaymada ki etkinliğini ve hızını, hem siyasetin hem de iletişimin temel başvuru kaynağı olan internetin de çıkış yerinin Amerika olduğunu söylediğimizde bu daha iyi anlaşılacaktır.

Türkiye’de seçim kampanyalarında Amerikan etkisine sıklıkla rastlamak mümkündür. 2002 seçimlerinde Genç Partinin uyguladığı seçim kampanyası tamamen “İmaj Kampanyası” üzerine kurulmuştur.Seçimden 3 ay önce kurulan bir parti reklam ve halkla ilişkiler faaliyetleri sayesinde ve 150 ye yakın meydan mitingi ile oy oranını arttırmıştır. Bu seçimde birinci olarak çıkan Adalet ve Kalkınma Partisi kendisine “ Yenilikçi”imajı çizerek seçmenini ikna etmiştir.

Türkiye’de ki seçimlere ve dünyanın birçok ülkesinde ki seçimlere baktığımızda Amerikan tarzı siyasetin izinlerini ve imaj siyasetini görmek mümkündür. Tüm dünyayı etkisi altına alan bu rüzgarda daha neler göreceğiz, bekleyip göreceğiz.Bir gün kendi siyasi kültürümüzü oluşturmak dileğiyle…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI