• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SİYASETİN MARKASI OLMAK

14 Mayıs 2015 Perşembe 13:43

Siyasetin bir marka olmasını son yıllarda görmeye başladık. Siyasi kuruluşların kendilerini seçmen gözünde bir yere oturtma çabaları bunun en güzel örneğidir. Eskiden seçimden seçime vatandaşa uğrayan siyasi yöneticiler artık bu yöntemden vazgeçip sürekli halkın içinde olmaya çalışıyorlar. 


Eski uygulamalara bakıldığında “körler sağırlar birbirini ağırlar” ata sözünü uygulayan bir siyasi zemin vardı. Bu artık markalaşmanın ne kadar önemli olduğunu anlayan siyasetçiler artık kendilerini ve siyasi görüşlerini markalaştırma yoluna gittiler.


Markalaşma veya Marka kabul edilişi açısından en çok kabul edilen David Ogilvy’nin söyleşiyle “Tüketicinin bir ürün hakkındaki düşüncesidir.” Yani siyasette ki seçmenin, o siyasi oluşumla alakalı düşüncesi o görüşün SİYASİ MARKA’sı olur. Bu insanlar arasında bilinirlikle doğru orantılıdır. Yani Marka farkındalığı, marka tanınırlığı ve marka hatırlanma başarısını içerir.


Siyasetin en güzel kısmı siyasette bilinir olmaktır. Başka bir deyişle sanatçılarda ki gibi meşhur olmaktır. İnsanlar sizi yaptığınız marka değerine göre değerlendirirler. Dolaysıyla bu marka imajını yaratmak kolay değildir. Farklı olmak, marka farkındalığı yakalamaktır. Bu farkındalığı yakalamak için rakiplerden farklılaşma aracı olarak kullanılacak siyasi argümanları marka yönetiminin bir unsuru olarak görmek gerekir. Bu farklılığı oluşturacak Siyasi İmaj çok iyi yönetilmelidir.


Siyaseti oluşturan ve hayatta en zor reklamı, halkla ilişkileri yapılan değer insandır. Siyaset baktığınızda insan kaynaklı bir oluşumdur. Ana kaynağı insandır. İnsanların yönetimine talip olmak onlarla beraber bazı şeyleri gerçekleştirmek, kaliteli yönetimsel becerilere haiz olan kişilerin yapacağı işlerdir. Dolaysıyla kişiler bu yolda ilerlemek istediklerinde, yapacakları ilk iş siyasetin gidişatını inceleyerek siyasi marka olma yolunda kendilerine bir harita izlemek zorundadır.


Bu markalaşmayı bir disiplinler silsilesi olarak görebilirsiniz. İletişim kaynaklı olan markalaşma günümüz siyasetinde önemini arttırmıştır. Yapılan tüm çalışmalar kendilerini bir marka değeri yapma çabalarıdır. 


Bunun çalışmalarını birçok siyasi parti de ve siyasi liderde yapmaktadır. Eksiklikler bir an önce tamamlanmalı, siyasi marka olma yolunda olan görüş ve kişiler siyasi envanterleri bir an önce kullanmalıdırlar. Siyaset marka olduğunda verilen seçmen bazında verilen değerde artacaktır. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI