• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SİYASETTE EKİP FAKTÖRÜ

03 Kasım 2014 Pazartesi 02:36

Ekip, aynı amaca en kısa zamanda ulaşmak için, din, dil, ırk farkı gözetmeksizin, bir araya gelmiş insanlardan oluşur. Ama dünyanın en zor işidir birkaç insanı bir arada tutmak ve amacı gerçekleştirmek için onları çalıştırmaktır. 


Yani insanlara ben yerine biz demeyi öğretmek oldukça zordur. Bunu başaran ekipler için başarı kaçınılmaz olur. Yapılan araştırmalara göre bir bütün içinde hareket edebilmek, ben kavramını biz kavramının içinde yok edebilmek, insanlardaki yaratıcı enerjinin dışarı çıkmasını sağlıyor ve birliğin enerjisini yükseltiyor.


İnsanlar arasında ki bu birlikteliği samimi bir kenetlenme ile ve amaç doğrultusunda ortak bir anlayış çerçevesinde birleştirmek, takımdaki güce güvenme ve başarısızlık düşüncesini yenme anlamına gelir. Böylece bu güven karşısında ekiptekiler, kendine düşen görevlerini en iyi şekilde yerine getirmek için çaba harcarlar.


Her işte ve olayda olduğu gibi siyasette de ‘Takım Ruhu’ önemlidir. 

Ruhu olmayan hiçbir düşünce, etrafına hiç kimseyi toplayamaz. Topladıkları kişilerle olan ilişkiler, çıkar ilişkisinden öteye geçemez. Bu takımın başarı sağlaması da beklenemez. Çünkü çıkarlarına ters bir durum olduğunda ekip üyeleri ayrılmak için bir sürü neden bulurlar. Ayrılırlarda. Böylece takımın motivasyonu bozulur. 


Motivasyon en basit tanımıyla, takımda insanların çalışma aşklarıdır. Siyaset, motivasyon işidir. Aynı amaç uğruna toplanmış insanları bir arada tutma sanatıdır. Bu siyasette liderin işidir. Lider bunu nasıl yapacağına karar verir ve uygular. Takımın isteklerine direnç göstermemelidir. Böylece ekibin yaratıcı enerjisinden faydalanmalıdır. Böylece lider, ekibi yakinen takip ederek, hem bu enerjiyi engelleyecek her türlü sorunu daha çok dallanıp budaklanmadan halledebilir.


Takımda ki kişiler sorumluluğu paylaştıklarında başarı için daha fazla çaba gösterirler. Böylece yaptıkları işe daha iyi konsantre olurlar. Çünkü işi başarmak için gösterecekleri panik ve çaresizliği diğer ekip üyeleriyle paylaşmış ve böylece omuzlarındaki yükü hafiflemiş olurlar. Hareket alanı genişlemiş bir ekip üyesinden daha üretken başka bir şey yoktur. Üretkenliği artan ekip üyesi diğer arkadaşlarının gaza gelmesini sağlayabilir. Böylece ekip amacına daha kısa zamanda ulaşabilir. 

Takımdaki lider önemli bir faktördür. Herkese eşit mesafede olmalı ve işleri kişilerin bilgi ve becerilerine göre dağıtmalıdırlar. Yapılacak işlerin dağıtımında, yapılacak her türlü hata o ekibin rahat ve huzurlu çalışmasını engelleyecek ve ekibin amaca ulaşmasını zorlaştıracaktır. Yani patronaj uygulamaları ekip ruhunu engelleyen önemli bir unsur olarak karşımıza çıkacaktır. 


Ekip böyle bir ayrışmayı hemen algılar. Buna karşı direnç göstermeler başlar, motivasyon bozulur. Motivasyonun olmadığı bir takımda ruhta olmaz. Böylece başarı çok uzaklaşır. Ya zaman boşa gider ya da ekip dağılır. Dolaysıyla takım lideri bunlara dikkat ederek. Adama göre iş değil işe göre adam seçmelidir. 


Siyasiler de kendilerine kurdukları ekipleri iyi seçmeli. Seçimden önce “Kazandığımda seni müdür yapacağım” veya “Seçilim nereye istersen oraya seni oraya getireceğim” dediği kişilerin geçmişini incelemek ve ona göre söz vermelidirler. İşe göre adam mantığı her zaman doğru bir mantıktır. Ekip ruhunu yükseltir. Siz haber bülteni ne demek olduğunu bilmeyen, hayatında fotoğraf makinesiyle hiç fotoğraf çekmemiş olan birisini basın müdürü yaparsanız. O zaman siz kaybolmaya mahkumsunuzdur. 


Siz sırf siyasi patronaj için akrabalarınızı yanınızda tutar. Mensubu olduğunuz siyasi kurumlara bağlı yerlerde onlarla ziyafet çekerseniz. Ve sizin çalışanlarınızı yani iç müşterilerinizin gözünün içine batıra batıra bunu yaparsanız. O zaman bırakın ekip ruhunu sadece or da olmak için, para almak için çalışan bir ekip görürsünüz. Böylece siz hiçbir zaman ekip olamazsınız. Başarıyı da elde edemezsiniz.


Bir siyasi lider olarak etrafınızdaki ekip arkadaşlarınızı motife edemiyorsanız, siz lider değilsinizdir. Lider olma yolunda bile ilerlemiyorsunuzdur. Liderlik, takım ruhunu kazanmış insanların idaresini sağlayıp, onları yüksek motivasyonla, etkili bir takım çalışmasıyla, hedefe kitlenerek başarıyı sağlamaktır. 


Siyasi konjonktür gereği bazı işleri yapmakta zorlanabilir bazı siyasiler. Ama hiçbir şey imkansız değildir. Biliyorsunuz ki ‘Taşı delen, su değil, damlaların sürekliliğidir’. Eğer bir konuda ısrarcı olursanız mutlaka ama mutlaka o konuda başarılı olacaksınız. 


Şunu da unutmayın, “Hiçbir başarı erken gelmez”. Sabretmek zorundasınız ve amaçlarınıza ulaşırken her zaman doğru yolları tercih etmelisiniz. Bu size ve ekibinize başarıyı getirecektir. Böylece amaçlarınıza ulaşmada daha hızlı olacaksınız. Yarın insanlar sizin hakkınızda iyi şeyler söyleyecek ve insan yüzüne çıkabileceksiniz.


“Sütten çıkmış her kaşık aktır, önemli olan çıktığı sütü temiz bırakmaktır”  Mevlana 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI