• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SİYASİ ÇATIŞMA YÖNETİMİ

04 Şubat 2015 Çarşamba 00:14


Okuyunca insan çatışma kelimesinden ilk biraz korkuyor aslında.
Ama öyle hemen çekinmeyin.
Okuyun okuyun! 
Yapıcı çatışmalar yok değil…

Çatışma, birbirleriyle çelişen çıkarlara, görüşlere veya hedeflere sahip taraflar arasında ortaya çıkar.


Hepimiz çatışmalı bir yaşam sürdürüyoruz. Bu nedenle çatışma her yerdedir; ailemizde, işimizde, ulusumuz da ve dünyamızda. Bastırılmış duyguları, gergin sessizlikleri ve gözle görünmeyen streslerin oluşmasının ana nedeni çatışmalı ortamlardır.


Yani çatışma yönetimi, olumsuz duyguların çatışmasına meydan vermeden, fikirler arası çatışmayı olumlu ve yapıcı bir şekilde çözme becerisidir.

Böylece kişiler “birbirinin” değil, “durumun” üstesinden gelmek için el ele verip sorunla mücadele ederler. Çatışmanın ekip ruhunu bozmasına izin vermezler. Bu da ekipteki insanların bu çatışma ortamından etkilenip olumsuz düşünmelerini en az seviyeye indirir.  


Lakin karmaşa ve çatışma ortamları bir dizi, ‘’pazarlama-satış’’ faaliyetidir. Eğer bu konuda başarılı olmak isteniyorsa o zaman iyi lider şarttır. Yapılan her şey profesyonel olmalıdır.


Çatışmadan kaynaklı olan bir sorunu profesyonel siyasi bir lider çok iyi geri dönüşler alabilir. 


Acaba siyasi liderler, başarıları her şeye olumlu bakarak, fikirleri onaylayarak, sürekli pozitif olarak mı elde ederler? Bence ekibi sürekli öven bir lider başarılı olamaz. Düşünsenize herkes her şeyi beğenirse gelişim, daha iyisini yapma dürtüsü, nereden tahrik alır? 


Daha iyisini yapmak!

Siyasetçinin böyle bir dürtüsü olması için bir çatışma ortamında olması gerekir. Yani onu eleştirenler olmalı, ona yanlış yapıyorsun diyen olmalı. Eğer böyle insanlar yoksa yanında siyasilerin, onun her yaptığını onaylayan insanlar olacak ve yaptıklarının hepsinin doğru olduğunu söyleyen etrafı “yalaka” tiplerle dolacak ve “Daha iyisini yapma” dürtüsünü hissedemeyecek.


Başarısızlık farklı düşüncelerin birbirleriyle savaşıyla giderilir ve gücüne güç katmak isteyenler bu tartışma ve çatışma ortamından faydalanmayı bilmelidir. 


Liderlik bu değil midir zaten?


Olumsuz her şeyden ders almayı bilen, olumlu ve olumsuz her olaydan ders alan ve ekibini bu anlamda dinç tutan değil midir? 


Her siyasetçinin bu anlamda iyi bir lider, iyi bir gözlemci, hızlı karar verici olup, ekibini enerjik tutmakla mükelleftir.  Olumsuzluklardan ders almak, bunu ekibine ve hedef kitlesine iyi anlatmayı becerecek yeteneğe sahip olmak zorundadır.


Siyasetçi her şeyden önce ekibinin ve hedef kitlesinin duyguları olan insanlardan oluştuğunu bilmeli ve ona göre davranmalıdır. Öncelikle çatışma olmadan buna karşı önlemler almalıdır. Böylece çatışma başlamadan buna müdahil olup başlamadan bitirmeyi öğrenmelidir…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI