• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SİYASİ PATRONAJ

09 Eylül 2014 Salı 12:09

Sosyal yaşamın en önemli ve vazgeçilmez unsuru olan insan, yaptıklarının karşısında mutlaka bir beklenti içine girer. Bunu sosyal yaşamın her evresinde ve tüm insani ilişkilerde görmek mümkündür. 

Yaptıkları karşısında beklediğinin hak olduğunu iddia eden pek çok insanla karşılaşmışsınızdır. Bir patronun emeği karşılığı verdiği ücreti iş tehdidi ile personeline belirli tavırlar sergilemeye mecbur bırakması veya medyada, gazete ve televizyonlarını bir şantaj aracı olarak kullanıp kendine kayırmacılık isteyen patronlar gibi sosyal yaşamda patronaj ilişkileri vardır.

Türk Dil Kurumu’nda göre patronaj; “Cezaevinden serbest bırakılmış birinin topluma uyum sağlaması için gösterilecek yardım çalışması”dır. Ama patronaj, siyasi literatürde farklı bir anlam taşır. Siyasi partilerin iktidarı ele geçirdikten sonra kamu kurum ve kuruluşlarda çalışan üst düzey yöneticileri görevden almaları ve bu görevlere yine siyasal yandaşlık, ideoloji, nepotizm (akrabalık) veya kronizm (arkadaşlık, dostluk)  faktörleri esas alınarak yeni atamaların yapılmasına Siyasi Patronaj denilmektedir. 

Halktan onay alarak iktidar olan herhangi bir partinin veya siyasinin, kendisiyle uyumlu kadrolarla çalışmak istemesi en doğal hakkıdır. Çünkü kamuoyuna verdiği sözleri, yerine getirmek istemektedir. 

Buradaki değişimin asıl nedeni mevcut kadroların yanlış yapma ihtimalidir. Buna karşı siyasinin bir önlem alması gerekir. 

Siyasi patronajın,güvendiği kadroları işbaşına getirerek kendilerine uygun politikaları gerçekleştirmek için uyguladığı patronaj veya tamamen rant sağlamak için uyguladığı patronaj olarak iki ayağı vardır. Siyasi partiler veya siyasiler kamuoyuna verdiği sözleri yerine getirmek ve kendi politikalarını uygulamak için, patronajı kullanması haklı görülebilir. Yani patronaj yaklaşımı eğer rant sağlamak için yapılmıyorsa o zaman makuldür. Tabi bunun hukuki yanını, yani yasalara uygunluğunu unutmamak şartıyla. Eğer amaç bu ise bunun, siyasi bir patronaj olduğunu söylemekte haksızlık olur.Güven siyasette önemli bir faktördür. Buradaki asıl tehlike, kişilerin akraba, dost, arkadaş, partizan, onun tanıdığı, bunun sevdiği olan kişilerin bazı önemli görevlere layık olmadığı halde getirilmesidir. Siyasi patronaj da en çok karşı çıkılan olay “adam kayırmacılık” olandır.

Adam kayırmacılık, kişinin bilgi ve becerileri göz önünde bulunmadan, sadece kişisel ilişkileri iyi, siyaseten yandaş ve benzeri etkenlerden dolayı onu herhangi bir yere getirmek ve bundan rant sağlamaktır. Bu hem siyasetçi açısından hem de sosyal olarak çok tehlikelidir. Bu, siyasi iradenin her zaman o kişiye gebe kalmasına, işi yapacak liyakate haiz olmasa bile ileride onun o görevden alınmasını engeller. Buna boyun eğen siyasinin tekrar aday olma, seçilebilme endişesi taşıması o kişiye karşı her zaman irade olarak zayıf kalmasını sağlar. Dolaysıyla bu ilişki rant ilişkisinden öteye geçmez.

Bence son cumhurbaşkanlığı seçiminde uygulanan bağış sistemi siyasi patronajın engellenmesi açısından önemli bir adımdır. Bunun genel ve yerel seçimlerde de uygulanması gerekir. Başkan ve vekil adaylarına da maddi destek sağlayan yardımseverlerin yaptıkları yardımları resmi kanallardan yaparak yardımda bulunmaları ve az çok demeden tüm destekçilerinden maddi yardım alması, karşı çıkılan siyasi patronajın en azından önemli bir kısmını engelleyebilir. Böylece siyasi irade kimseye gebe kalmaz, siyaset daha şeffaf hale gelir ve kamuoyu böylece siyasilere daha fazla güvenebilir.

patronaj

yasin
09 Eylül 2014 Salı 21:12

bizim yerel siyasetçiler hem vaatlerini yerine getirecek hem rant sağlayacak ve hemde eş dost akrabanın işini görecek atamaları yapmakta uzmanlar bu konuda haklarını vermek gerek

2 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

Umuda Yolculuk

Sinan KURDOĞLU
09 Eylül 2014 Salı 14:21

Kişinin bilgi becerisinin yeterliliğine bakmak yerine referansını tanımış olduğu Bürokratları göstererek rant sağlayan bizlerin bu tutumu değiştirmediğimiz müddetçe büyüyen Türkiye'nin küçülen insanları oluruz.

2 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI