• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SİYASİ PAZARLAMANIN ÖNEMİ

14 Ekim 2014 Salı 15:07

Siyasi pazarlama son zamanlarda çok kullanılan, birçok partinin başvurduğu bir yöntem olmaya başladı. Seçmeni etkilemek için kullanılan tüm yöntemler aslında siyasi pazarlamanın araçlarıdır.

Amerika’da başlayan bu akım zamanla tüm dünyaya yayılmıştır. İnternetin ve sosyal medyanın etkin şekilde kullanılması ile insanlar artık siyasileri daha yakından takip eder olmuşlardır. Böylece olumlu veya olumsuz tepkilerini anında almaya başlayan siyasiler, bir çok siyasi pazarlama tekniklerini kullanmaya başlamıştır.

Pazarlama bu anlamda iki bölümde incelenebilir. Bunlar;

1)Ticari Olan Pazarlama

2) Ticari Olmayan Pazarlama

Siyasetin kullandığı pazarlama,ticari olmayan pazarlamadır.Yani markanın parti, ürün olarak siyasetçinin kullanıldığı bir pazarlamadır.

Siyasi pazarlama, daha fazla seçmene ulaşmak için kullanılan araçları yönetebilme sanatıdır. Seçmeni kazanmak için verilecek mesajları alıcıya iletişim yollarını kullanarak istediğiniz amaçta ulaştırma yöntemidir. Rakip siyasetçilerin ve siyasi partilerin kendisinden farkını anlatma biçimidir.

Politik pazarlamada asıl önemli olan, siyasi olan örgütü bir işletme gibi düşünüp ona göre çalışmaları düzenlemek gerekir. Bir işletme nasıl kar amacı güdüyorsa, bunu elde etmek için bir sürü yöntem kullanıyorsa, siyasi örgütler aynı bir işletmeler gibi oy potansiyelini yükseltmeleri gerekmektedir. Böylece siyasi örgütler iktidar sahibi olabilirler veya siyasiler yönetici olabilirler.

Siyasiler için pazarlama önemli bir kavramdır. Kendini nasıl satarsa seçmene o kadar sevilir ve o kadar saygı duyulur. Eğer bunu önemsemez ise pazarlamayı profesyonel yapmaz ise o zaman bırakın köy kahvesine gidip kendisini anlatmasını, makamından çıkamaz. Bütün birimleriyle iç içe çalışan, her birimini ince eleyip sık dokuyorsa bir başkan,o zaman bir daha ki seçimlerde oy istemek için değil çay içmek için gider o köy kahvesine. Çünkü bilir ki o köy kahvesinde ki herkes başkanın samimiyetine güvenir. Dediklerini yapacağını bilir. Bu da ekibin güçlü olmasından kaynaklıdır. Her işte olduğu gibi ekip siyasette de çok önemlidir.

Bir işletmede satış temsilcisi ne ise siyasette başkan yardımcıları, birim müdürleri, halkla ilişkiler çalışanları odur. (Danışmaya veya sekreterliklere halen halkla ilişkiler birimi yazanları kastetmiyorum. Onları kendi hallerine bıraktım.). Yani bir birim müdürü o işe layık mı, o işi kaldırabilir mi diye bir takım testlere tabi tutacaksınız. Eğer Atilla İlhan’ın “O Mahur” şiirinde “o mahur beste çalar müjgânla ben ağlaşırız” mısrasını okuduğunda müjgânı merak ediyorsa bir kültür müdürü, o zaman onun kültürlü bir kültür müdürü olduğunu düşünemeyiz. Pazarlama açısında da bunun bir siyasiye herhangi bir kazancı yoktur. Bilakis kültürsüz bir kültür müdürünüz olmuş olur. Bir Halkla ilişkiler Müdürü sizin ceketinizi ayakkabınızı, davranışlarınızı takip etmiyor, danışmadaki çalışanları takip ediyorsa o zaman çok kötü durumdasınız demektir. Sizi ancak Allah kurtarır bir daha ki seçimde. Size siyasi pazarlamanın da yapacağı çok bir şey yoktur.

Yapılan her şey iyi ise size iyi dönüşler olacaktır. Yaptığınız kötü ise bunun size misli dönüşleri olacaktır.Pazarlama iyiyi, en iyi şekilde algılanmasını sağlayarak size iyi dönüşlerin olmasını, kötüyü de en az hasarla halletmenizi sağlayacaktır. Bunun için profesyonel olmak zorundasınız. Çünkü siz vitrinsiniz. İşletmelerde vitrinler önemlidir. Bunun farkına varın ve siyasi pazarlamanız da size yardımcı olacak ekibi layıkıyla seçin. Siyasi patronajdan uzak durmaya özen gösterin. Yoksa işletmeniz iflas edebilir. Bundan onlar sorumlu olmaz siz sorumlu olursunuz.

Politika uzun soluklu bir yoldur.Nefesinizin kesilmemesi için pazarlamaya ihtiyacımız vardır. Pazarlamanın siyasetteki önemini bilmeyen bir siyasi örgüt veya siyasetçi kaybolmaya mahkumdur. Adı hatırlanmayan bir sürü siyasi parti ve siyasetçinin olduğunu unutmayın.

Mutlu yarınlar için dürüst siyaset …

 

Teşekkürler...

Serkan Akkuş
14 Ekim 2014 Salı 15:20

Siyasi pazarlamanın önemi, pazarlamanın işlevi ve gücü açısından ****et ayet açıklayacı bir bilgilendirme olmuş, kaleminize sağlık, başarılar...

4 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI