• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SİYASİ PROPAGANDA

15 Eylül 2014 Pazartesi 21:08

Demokratik çağdaş toplum olabilmek için iletişim becerilerinin etkin olması gereklidir. 

Kimisi çok konuştuğu için, karşısındaki insana konuşma fırsatı vermediğinden kendisinin iletişim sorunu olduğunu, bir diğeri sürekli sözünün kesilmesinden veya suskun olduğundan dolayı iletişiminin sorunlu olduğunu düşünür. Yani bir insanın iletişim kalitesi, o insanın yaşam kalitesini de etkiler. 

Bu yüzden propaganda ile iletişim çok iç içedir.

Propaganda, en kısa deyişle “Başka insanların kabul etmesi ve beğenmesi istenen şeyin övülerek takdimi” dir. 

Bu şey siyasi bir fikir, ideolojik bir düşünce olduğu gibi herhangi bir hizmet, sportif ve kültürel faaliyette olabilir. Propaganda, tüm iletişim kanalları kullanılarak yapılan bir eylemdir. Vermek istediğiniz mesajın hedef kitleye en doğru şekilde ulaşmasını sağlamaktır. Dolaysıyla propagandanın temelinde doğru iletişim vardır. Eğer propagandayı yaymada kullanılacak iletişim yollarında herhangi bir sıkıntı var ise o zaman amacına ulaşması zorlaşır ve istenilen başarı elde edilemez.

Propaganda günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız birçok şeyin literatür adıdır aslında. Örneğin, ticari propagandanın diğer bir adı da reklamdır. 

Birbirine benzer eylemler olmasına nazaran, reklamın daha kontrol edilebilir olması onu hakla ilişkiler gibi daha doğrucu kılar. Reklam ve halkla ilişkilere karşın propaganda biraz daha olumsuz bir anlam taşır. Biz bu kavramı daha çok siyasi bir kavram olarak düşünürüz. Gerçekten de propaganda siyasiler tarafından çok kullanılmaktadır. Bu yüzden diğer propaganda türlerini çok bilmeyiz. 

Propagandanın siyasette sık kullanılan tanımları arasında “Politik bir amacı veya siyasinin çıkarlarını destekleyen bilerek saptırılmış veya çarpıtılmış bilgi” de vardır.Siyasi propaganda üreticileri bunları üretirken siyasi iradenin amacına uygun olarak üretirler. Siyasi propaganda ikna üzerine kurulu bir eylemdir. Amaç burada karşısındaki seçmeni veya ülkeyi ikna etmektir. İkna süreci etkili olmalı ve amaca kısa zamanda ulaşılmasını sağlamaktır. Propaganda ülkeler arasında da etkili bir araçtır. Ülkeler kendi aralarında da propagandayı kullanırlar. Ülkeler vatandaşlarına veya diğer ülkelere,  ülkelerinin politikaları hakkında yanlış bir görüntü verip aksi görüşleri reddetmelerini veya görmezden gelmelerini sağlayabilirler.

Propaganda hakkında ne şekilde tarif yapılırsa yapılsın propaganda insanlara verilmek istenen mesajla, maksada erişmeyi kolaylaştırmak için kullanılır. Günlük hayatımızda propagandanın çeşitleri hakkında hepimiz az çok bir şeyler duymuşuzdur. Beyaz propaganda, kara propaganda gibi mesela. Bu ayrım propagandanın kaynağına göre sınıflandırılmasından kaynaklıdır. Bunlar şöyle açıklanabilir. Beyaz propagandanın kaynağı bellidir. Kara propaganda dost bir kaynaktan geliyormuş gibi görünür ama gerçek tersidir. Gri propaganda tarafsız bir kaynaktan gelir gözükür ama aslında karşı taraftan gelmektedir. Yani propaganda çok sinsi yollarla uygulanabilir. 

Siyasetin kullanmaktan asla vazgeçemeyeceği bu yöntem bu insanoğlu bir şeyler için ikna edilmeye çalışıldıkça devam edecektir. Umarım bizler doğru şeylere inanmak için çaba harcar ve yöntem kullanıcılar bizim bu zaaflarımızı kullanarak bizi yanlış yönlendirmez.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI