• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

TARZ-I SİYASET

14 Nisan 2015 Salı 16:16


Konuya aslında bir tartışma programı sırasında bir profesörün konuşması sırasında Üç Tarz-ı Siyaset kelimesini kullanması sonucu merak uyandı bende ve siyasetinde bir tarzı olması gerektiğini düşündüğüm için araştırdım bunu. İş ta Osmanlı Devletine kadar gitti. 


Bu yüzden Üç Tarz-ı Siyaseti açıklayarak başlamalı söze mecburen, Yusuf Akçora'nın 1904'te yazdığı 33 sayfalık bir makaledir. Osmanlı Devletinin temel devlet politikası olarak Osmancılık, Pan İslamizm, Türkçülük olmak üzere üç siyaseti kıyaslayarak incelemiş ve Türkçülüğün kabul edilmesi gerektiğini savunmuştur Akçora, bu metinler Türkçülüğün ilk manifestosu olarak da kabul edilirmiş.


Tabi biz Akçora gibi Osmanlı Devletinin siyasetinden değil, bu zamanda yapılan siyasetin çeşitlerinden bahsedeceğiz. Malum ismi kullanınca açıklama ihtiyacı hissettim.


Bakıyoruz ülkemize belli bir ideolojiye bağlı siyasetin çok da başarılı olamadığını görüyoruz. Ülkemizde MHP’nin Ülkücülük- Turancılık ideolojisi, Saadet Partisinin Milli Görüş ideolojisi, CHP’nin Sosyal Demokrat ideolojisi, HDP’nin Kürtçülük ideolojisi bu zamanda başarılı siyasi çalışmalar olmadığını seçimlerde görüyoruz. Herhangi bir ideolojiyi savunmadan maksadı sadece halka hizmet olarak gösteren, halkın huzurunu ve rahatını sağlamanın devletin görevi sayan AK Parti 13 yıldır bu ülkenin iktidarını kimseyle paylaşmıyor. Ben buna Siyaset Tarzı diyorum.


Burada bizim yaptığımız siyasi pazarlamanın Tarz-ı Siyaset üzerindeki etkilerini araştırmak. İnsanların siyasetteki tarzını pazarlamanın kalitesi belirlemeye başladı bence. Ne kadar kaliteli bir siyasi pazarlama ağı kurarsanız, yaptığınız siyaset o kadar kaliteli oluyor. Kullandığınız siyasi argümanlar kaliteli ürünler oluyor. Dolaysıyla sizin siyaset tarzınızda bir o kadar kaliteli oluyor. 


Seçmen her zaman kaliteli siyasi pazarlamadan zevk alır. Hele hele Türkiye’de siyaset insanların vazgeçilmezidir. Sohbetin mutlaka bir yerinde siyaset konuşulur. Kişiler kendi görüşlerini açıklamaktan gurur duyar ve siyasi görüşüne uygun olan partinin yaptığı iyi şeyler onu da gururlandırırır. Seçmen bu tarz pazarlamayı sevdiğinden o partinin siyaset tarzını da sever. 


Tarzı halka hizmet olan siyasi kuruluşların başarısız olma durumu yoktur. Yapılanlar kaliteli ise seçmen bunun farkına varacak, ideolojiyi ikinci plana itecektir. Günümüzde de iktidara baktığınızda herhangi bir ideolojiyi benimsemiş değildir. Hizmet partisi olma yolunda adımlar attığını göstermektedir. Yapılanların sadece halka hizmet etmek için yapıldığını siyasi pazarlamayı da iyi kullanarak anlatmaktadır. Bu da siyasetinin tarzını ortaya koymaktadır. 

Umarım halkın çıkarına yapılan her iş bir sonuca bağlanır ve tüm siyasi kuruluşların asıl amacı olan “Halka Hizmet” düsturunu gerçekleştirerek tarzını halktan yana geliştirir. Bu şekilde davranan tüm partiler başarılı olacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI