• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

VE DEMOKRASİ SINAVI

23 Ekim 2014 Perşembe 19:15


Demokratik ülkelerde veya en azından demokratikleşme yolunda büyük adım atılmış ülkelerde seçimlerin önemi kesinlikle yadsınamaz.
 
Halkla hizmet etmek isteyen siyasilerin seçilmesini sağlayan, en büyük demokrasi hareketidir seçimler. Ve kamuoyunun düşüncelerine önem verildiğini gösteren yegâne yerdir sandıklar. “Halk ne derse o dur”o saatten sonra.

İyisiyle kötüsüyle Türkiye’de seçim zamanlarında demokratik bir seçim atmosferi oluşmaktadır bence. İsteyen istediği yere aday adayı veya aday olabiliyor. İsteyen muhtar adayı, isteyen vekil adayı bile olabiliyor. Parti kurup seçimlerde oylara bile talip olabiliyor. Bu özgür seçim olgusu insanlarda ki seçme arzusunu yükseltiyor.
Türkiye’deki seçimler halka gelmeden önce partilerde, tabanda başlıyor.
 
Siyasette, seçimlerin ilk ayağı delege seçimleridir. Böylece teşkilata üye olan kişilerin o ilçede beldede, kendilerini temsil edecek ve ilçe yönetim kurulunu seçecek olan delegeleri seçer. Delegeler ilçe kongresinde ilçe yönetimini seçer. İlçe yönetimi seçilirken aynı listede ilçenin belirlediği il delege listesi de seçilir. Dolaysıyla il seçimlerinde bu ilçeyi kazanan ilçe yönetiminin belirlediği il delege listesi ile seçime gidilir. İl kongresinde seçilen il delegeleri oylarını kullanır. 

Aynı ilçenin belirlediği gibi il yönetimine aday olan yönetim kurulları genel merkez kongresi için delege olur. Tabi kanunlarla ve parti tüzüğünde bu konuyla alakalı kurallar çerçevesinde belirlenir bu listeler.

Bu süreç, olağan bir süreçtir. Bu seçimler Büyük Kongre ile tamamlanır. Yani baktığınız da demokratik yapı her seçimde kendini hissettirir. Böylece tabandan tavana kadar herkes görevini yerine getirir.Tüm teşkilat üyeleri demokratik bir hak olan oy kullanma hakkını kullanır.
Lakin birçok parti teşkilatları bunları kendi arasında halletme çabası içerisine girmektedir. Bu da kendi yerini garantileme anlamına gelir.
Yani kişilerin demokratik hakkı olan oy kullanma hakkı göz göre göre ellerinden alınır. Bu süreç ilan edilmeli. Partiye üye olan kişilere yani oy hakkı olan kişilere gerek yazılı ve görsel basın kullanılarak, gerekse Kısa Mesaj (Sms) veya E-mail ile,eğer bu iletişim yollarına paranız yetmez ise sosyal medya aracılığı ile bildirilme yapılmalıdır.

Eğer ki bu süreçleri teşkilat üyelerine bildirmez iseniz, siz o sandıkların gücünü önemsemez iseniz, sandığa gömülmekten kendinizi alamazsınız.

Bunu kamuoyu şöyle değerlendirir…
Gereksiz bir sürü kısa mesaj atan teşkilatların bunları haber vermemesi çok manidar değil mi? Hele hele gazetelerde çarşaf çarşaf ilan veren siyasi güçler.

Twitter, Facebook gibi sosyal medya kanallarını kullanarak boy boy fotoğraflarını atıp, hizmetlerini sıralayan güçler, teşkilat üyelerine neden haber vermezler? Bunun adı yerini garantileme değilde nedir?
                        

Yapılan o partilere gönül vermiş olan kişilere haksızlıktır. Bunun başka bir tarifi yoktur. Tek liste olabilir veya birçok liste olabilir. Kişi gelebilir, gelmeyebilir. Önemli olan haber verilmesidir. Kişilerin önemsenmesidir. Üyeye değer verilmesidir.

Daha demokratik ve daha özgürlükçü siyasi seçimlerin olması dileğiyle …

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI