• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ERDOĞAN SEZGİN VE NAFİZ KURT BEYLERE RAHMETLER!..

09 Ocak 2012 Pazartesi 17:11

 
Son bir-kaç sene içerisinde Samsun bir- çok değerli  milletvekilini ardı ardına kaybetti. Allah her birerine gani-gani rahmet eylesin.  Şöyle ki ;
           1- Mehmet Çebi;  (1934_Sürmene, 19.Dönem DYP –Samsun Milletvekili, 14.05.2007 de kanserden vefat etti.)
           2- İlyas Sezai Önder ; (1942-Bafra, Ankara Hukuk, hakimlik ve serbest avukat. 22.Dönem CHP Samsun Milletvekili . Vekilken,  Merhum Çebi’den bir hafta sonra,akciğer ve kalp yetmezliğinden  21.05.2007 tarihinde vefat etti.)
           3- İhsan Saraçlar; (1928-Samsun,İstanbul hukuk Fakültesi, serbest avukat, Kızılay Genel Başkan Vekili ve 19. Dönem DYP Samsun Milletvekili.) Ne garip tevafuk ki, onunda ölüm tarihi 8-Ocak 2008 .
            4-  İlyas Aktaş; (1940-Sürmene, İstanbul Hukuk, hakimlik ve serbest avukat,17, 18 ve 19. Dönem Samsun Milletvekili. 10.05.2011 de kanserden vefat etti.)
             5-  Nafiz Kurt ; ( 1930-Bafra, serbest ticaret,3, 5, 18 ve 19. Dönem AP ve DYP Samsun Milletvekili, Devlet ve Köy İşleri Bakanı, 30.12.2011 Cuma günü kanserden vefat etti.)  Onun ölümüyle ilgili yazı yazmaya fırsat bulamadan bir diğer kardeşimizi de kaybettik.
              6-  Erdoğan Sezgin ; ( 1944-Alaçam, İstanbul Hukuk, serbest avukat ve 21. Dönem DYP Samsun Milletvekili.) Ne yazık ki onu da akciğer kanserinden, İhsan Saraçlar ağabeyle aynı günde –yıl dönümü olarak-kaybettik.
 
Burada dikkati çeken husus, birisi hariç esasen beş vekilimizi de kanserden kaybettik. Samsun bu gerçeği göz önünde bulundurarak, ya il, ya da bölgesel olarak böyle bir tabloyla karşı-karşıya olduğunu görmelidir. C.Hak bütün geçmişlerimize, ebediyete göçen dost,ahibba,ciran ve yaranımıza özellikle de bu değerli kardeşlerimiz ve ağabeylerimize sonsuz rahmetiyle muamele ve mukabele eylesin. Yukarda da arzettiğim gibi, henüz Nafiz Kurt ağabeyimizin ölümüyle alakalı olarak duygularımızı , köşemden yakınları ve sevenlerine taziye dileklerimizi sunamadan sevgili Erdoğan Sezgin kardeşimizin ölüm haberiyle sarsıldık.
          
Hayat ve hayatın gerçeği bu…  Ne yaparsan yap, hangi makam ve ünvana sahip olursan ol… Sonuçta musalla ve “ Er kişi..veya…hatun kişi niyetine…”  kılınacak bir namaz,tahtın taş veya mermerden bir musalla… Sonunda vücudunu yutabilecek, cesametin kadar bir toprak..
           
“Ölüm bize ne uzak, ne bize yakın ölüm, Ölümsüzlüğü tattık, bize ne yapsın ölüm!?” diyen şair, ölümsüzlüğü, sonsuz ve sermedi olan ahiret hayatının tedarikinin idraki içerinde olmayı ne güzel de hatırlatıyor. Ve üstadın;
              
“Şu geçeni durdursam çekip de eteğinden, Soruversem haberin var mı öleceğinden?”        
mısralarıyla bizleri  her an ölümü düşünmeye sevkeden dizeler Tahirü’l-Mevlevi ise;
 
                 “İstemem cenazemde çeleng-ü ahenk,
                 Debdebeyle girilir saha değildir makber.
                 Orası medhalidir barigah-ı Mevla’nın,
                 Kapsından içeri aczile girmek ister…”   diyor.
 
Kulun huzur-u ilahiyeye  çıkarken bütün acziyetini, mahviyetini  ortaya koymak suretiyle cenaze merasimlerinin çeleng-ü ahenkten, bando mızıka ve hele alkış ve dinin tecviz etmediği bir kısım batı geleneklerinden arındırılarak yapılmasını hatırlatıyor. 20. dönemde kendileriyle beraber milletvekilliği yaptığım değerli büyüğümüz Nafiz Kurt Bey’le iki ayrı siyasi partinin ama aynı koalisyon hükümetinin ortakları olarak çok uzun sürmese de ahenkli bir beraberliğimiz oldu. O süreçte Devlet Bakanlığı yaptı ve güzel de hizmetleri oldu. Allah taksiratlarını affeylesin ve mekanı cennet olsun.
 
Kardeşimiz  Erdoğan Sezgin Bey’le de, 21. dönemde aynı ile hizmet için koştuk. Babacan, sevilen, sempatik ve vatanperver bir dosttu. Epey zamandır musab olduğu hastalıktan kurtulamıyarak sekiz ocak günü ebediyete göçtü. Bir önceki yazımı da merhum Aydın Menderes’in ölümü vesilesiyle kaleme almıştım. Bu demek oluyor ki, hafta geçmiyor  bir dostu ebediyete uğurlamış olmayalım. Bilinmez, haftaya kim-kim için neler yazar, kimin ömrü nereye kadar hayatın çilesini çekmeye imkan verir.-?..
 
Tekrar, Erdoğan Sezgin Bey  ve Nafiz Kurt Bey’lere C.Hak’tan rahmet, geride kalan yakınlarına, dost ve arkadaşlarına sabırlar diliyorum. Yeni yıla girerken, Sayın Başbakan’ın rahatsızlığı, Aydın Menderes Bey’in ölümü, Şırnak Uludere’de müessif bir kaza ve yanlışlık diyebileceğimiz  olayda kaybedilen 35 can, Genelkurmay sabık Başkanı İlker Başbuğ Paşa’nın tutuklanma olayı aslında her bireri için farklı analizler yapmak mümkün ve gerekirken, bugün de dostların arkasından rahmet temennilerimizi dile getirmeye gayret ettik. Sizlere sağlık ve esenlik diliyorum. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI