• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

KURBANINIZ VE BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN

03 Kasım 2011 Perşembe 14:22

Bayramlar; sevinçleri, mutluluk ve muştuları paylaşma günleridir. Hele o bayram, toplumun en üst değerini teşkil eden dini temellere oturuyorsa bir başka olur gönüllerde.
 
6-Kasım Pazar günü idrak edeceğimiz kurban bayramımız, Ka’be’yi oğlu İsmail’le inşa edip,hem hacca daveti ve menasikini, hem de oğlu İsmail’i Rabbinin emriyle kurban olarak O’na takdimini yapan İbrahim (as)ın bizlere ve tüm ümmet-i Muhammed’e tevdi ettiği bir emanettir. O yüce fermandır ki, Allah Resulü bu vecibeyi ümmetinin ifası için onlara rehberlik etmiş, gelen vahyi bizlere teşrih buyurarak, o hükmün yaşatılmasını sağlamıştır.
 
Zilhicce ayının bu mukaddes günlerinde bizler hem Efendimiz Hz.Muhammed (sav) in, hem de İbrahim (as) ın ifa ettikleri dini vecibeleri yerine getirmekle ve kurbanlarımızın kanlarıyla Hakk’a takarrubu (yakınlığı) sağlamış oluyoruz. Ne güzel bir duygu… Allah için size eti helal kılınan ve vasıfları dince tayin edilen hayvanlardan kesecek; kendiniz, aileniz, eş-dost, çoluk-çocuk, yakın ve uzak akraba ondan yiyebilecek, özellikle fakir-fukara, garip-guraba ondan, dolayısıyla kurban kesebilenlerin ikram ve ihsanından yararlanabilecek… Kaynaşma, muhabbet, ülfet ve dostluk artacak….
 
Siz kurbanlarınızı mukim olduğunuz vatan topraklarında keserken veya fakir ve yoksul insanların yaşadıkları bölge veya ülkelere gönderip-kestirirken, milyonlarca hacı da Mina’daki menharda haccın şükranesi olan kurbanlarını kesip, aynı gaye ile muhtaç insan ve ülkelere ikam ikram etmenin hazzını yaşayacak..Eskiden büyük oranda hacda kesilen kurban etleri kullanılamıyor ve adeta zayi oluyordu. Şimdi ise elhamdülillah, İslam ülkeleri aldıkları çok sağlıklı tedbirlerle, o etlerin adeta gramını zayi etmeden başta fakir Afrika ülkeleri olmak üzere dünyanın bir çok bölgesine gönderebilmektedirler.
 
Maddi imkanları, şer’i şerifin tayin ettiği ölçülerde olanlar mutlaka kurbanlarını kesmelidirler. Üzerlerine bu konuda vekalet tevdi edilenler, vekaletlerinin gereğini bihakkın yerine getirmelidirler. Bunu şunun için hatırlatıyorum; Başta Van depremi nedeniyle Van’da kurban kesmek için olmak üzere, çeşitli il,ülke ve hatta kıtada kurban kesme vekaletini ve kurban sahiplerinin paralarını alan kurum ve kuruluşlar, kurbanı hem kesilmesi gereken zaman dilimi içinde, hem de şartlarına uygun olan hayvanlardan kesmek zorundadırlar. “Yetiştiremedik, paralarını hayır için değerlendirdik, daha iyi ve kalıcı işlerde kullandık…” gibi dince asla kabul görmeyecek yanlışların içine girilmemelidir. Zaman-zaman, bu tür olumsuz haberleri, iyi niyetli Müslümanların dini duygularını kötüye kullandığı iddia edilen kuruluşlar olduğunu duymuyor değiliz. Asla bu yanlışlara meydan verilmemelidir.
 
Ülke olarak bayramı, gerek Van depremi ve gerekse artan terörde verdiğimiz bir-çok şehidimiz nedeniyle biraz buruk idrak ediyoruz. Sayıları binlere ulaşan yaralı ve yüzlerce enkaz altında hayatını kaybetmiş kardeşimiz, gencecik yavrularımız, ilim ve irfan ordumuzun mensubu olan gencecik eli öpülesi öğretmenlerimizin hayatını kaybettiği bir ilahi felaketin ardından, o hanelerin yaşadığı hüznü kalbinde hissetmek de bir bayram şuurlanmasıdır. Onların her birerinin bu bayram için hayalleri vardı. Van’da gurbet olanların özellikle öğretmen ve diğer kamu görevlilerinin belki de özlem duydukları sılalarına, anne-baba ve sevdiklerine kavuşma arzusu böyle bir felaketle son buldu. Bayram olmadan, o sevinç ve mutluluğu yaşayamadan aileler hüznü ve en büyük acıyı yaşadılar. Rabbim ailelerine ve tüm yakınlarına sabırlar versin. Mehmetçikler, tezkeresini, bayramı iple çekerken hainlerin, ihanet odaklarının kurşunlarına hedef oldular. Evet onlar rütbelerin, kendi komutanları ve belki-şehit olanları hariç- generallerinin bile ulaşamadıkları en yüce rütbeye, mertebe-i şehadete nail oldular. Mekanları inşallah cennettir ve bizlere de şefaatçı olsunlar. Sabır ve teslimiyetle bu
 
sonucu karşılayan ailelere de müjdeler olsun ki, cennette onları bekleyen birer şafaat elçileri var.
 
Evet, bayram onlar için ve tüm ülke için biraz hüzün, biraz acı yüklü. Ama olsun, inanıyorum ki Rabbim bizlere çok daha huzurlu,mutlu, sevinç yüklü bayramlar yaşatacaktır. Hele-hele mü’min, günahsız geçen her gününün bayram olduğu idrakına varırsa işte o en büyük bayram olacaktır. Bu manada Rabbim her günümüzü bayram etsin.
 
Tüm şehit anne ve babalarının bayramlarını kutluyor, evlatlarına bilvekale, ellerinden hürmet ve muhabbetle öpüyorum. Diğer eş,çocuk, yakın ve dostlarının da bayramlarını candan tebrik ediyorum. Hastane köşelerinde şifa bekleyen hastalarımızın, hapishane köşelerin hürriyetini duyduğu nedamet ve pişmanlıkla bekleyen mahkümların da bayramlarını tebrik ediyorum. Huzur evlerinde çoluk-çocuğundan uzak veya hiç kimsesi olmayan yaşlılarımızın da ellerinden öpüyorum. Hulasa tüm okurlarımın mübarek bayramlarını kutluyor, nice bayramlara sağlık,huzur ve mutluluk içerisinde kavuşmalarını diliyorum.
 
Terörsüz, semavi ve arazi afatlardan emin, mutluluk ve kardeşlik içerisinde nice bayramlara hep beraber kavuşabilmemiz dileğim ve “Bayram Kardeşlik Demek” adlı şiirimle sizleri baş başa bırakıyorum;
 
Bayram;sevinç-mutluluk,bayram, hoşgörü-barış,
Bayramlarda yaşanır,dostluk, sevgide yarış.
Bayram;hastalıkların,derdin unutulduğu,
Yaşlıları ziyaret, ellerin öpüldüğü…
 
Bayram;mezarlıkların, ölenin görüldüğü,
Fatiha,dualarla halinin sorulduğu…
Ölü-diri,hastalar,genç-ihtiyar demeden,
Allah için dostunu varsa ziyaret eden…
 
Küskünlüğü kaldırıp,barışa çağrı yapan,
Cennet va’deder size, Nebi, Hazreti Kur’an..
Sever ve sevindirir, kim ki bayramdır diye,
İhtiyaç sahibine alıverir hediye…
 
Ölüye ve diriye, selam da bir hediye,
Böyle iken ihmale maruz kalır ne diye?
Sen sevindir kulunu O, ihmal etmez seni,
Allah’da sevindirsin, al cennet hediyeni.
 
Bayramlar kardeşliktir ve bayramlar kaynaşmak, 
Bayramlarda birlikle tüm engelleri aşmak…. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI