• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

MUHTEREM KORKUT ÖZAL BEYİN ARDINDAN

03 Kasım 2016 Perşembe 14:23

 "Ölülerinizi hayırla yad ediniz". 


Bu hüküm, peygamberimizin emirleridir. Yani sizden olan, sizin gibi mü'min olarak yaşayıp ölenlerinizi rahmetle, hayırla yad ediniz. Arkalarından iyilik ve güzelliklerini anarak, onların mağfiretine vesile olunuz demektir.


Özal ailesi ve hasseten merhum KORKUT ÖZAL ağabeyimiz hakkında riyasız ve samimi olarak onu tanıyan her şahsın söyleyeceği söz şudur; 


Ben şahidim, Allah da şahit olsun ki, Korkut Özal ağabeyimiz, gerçek bir mü'min, islamı bi hakkın yaşamaya çalışan bir muvahhid, din-i mübin-i İslamın, tüm insanlığa ulaşması ve tealisi için bir mücahid olarak ömrünü geçirmiştir.


Elbette bizim inancımıza göre, İSMET, yani günahsızlık sıfatı sadece peygamberlere aittir. Her insan hata işleme, kusurlarla muallel olma gibi hasletler içerisindedir. 


Bu konuda kendini kontrol mekanizması olan TASAVVUF TERBİYESİ dediğimiz, İslamı en güzel şekilde yaşama arzusunu İSKENDER PAŞA DERGAHI'nda ve MEHMET ZAHİT KOTKU (KS)HAZRETLERİ'nin rahle-i tedrisinde bir ömrü o edeple geçirmiş müstesna müslüman, siyaset, bilim ve devlet adamıdır.


Bağımsızlar hareketinden itibaren merhum NECMEDDİN ERBAKAN HOCAMIZI takip eden, MNP ve kapatılmasından sonra kurulan MSP dahil MİLLİ GÖRÜŞ HAREKETİ'nin tüm zamanlarında, o günki bulunduğu şartlar içerisinde yer almış bir kardeşiniz olarak, Merhum KORKUT ÖZAL ağabeyimizi çok yakından tanıma ve teşrik-i mesaide bulunma şansını yakalıyan bahtiyar insanlardan olduğumu söyleyebilirim.


Erzurum Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi öğrenciliğim döneminde (1971-1976) takriben üç (3) yıl MSP ERZURUM GENÇLİK TEŞKİLATI BAŞKANLIĞIM esnasında, en yakın mesaimiz takdir edersiniz ki, parti teşkilatımız ve o dönemde (1973) seçimlerinde üç milletvekili bir de senatörle TBMM'de Erzurum'u temsil eden muhterem ağabeylerimiz ve saygı değer büyüklerimiz olmuştur.


O tarihte seçilen vekillerimiz; şimdi üçü de rahmetli olan Dr. ZEKAİ YAYLALI, halen SAĞLIK BAKANLIĞI YAPAN PROF. DR. RECEP AKDAĞ Beyin babası YAHYA AKDAĞ ve dün vefat eden ASS. Prof.KORKUT ÖZAL ağabeyimiz ile Allah uzun ömürler versin, uzun yıllar GÜMÜŞHANE MİLLETVEKİLİ olarak hizmet veren o tarihte ERZURUM SENARÖR'ümüz olan LÜTFİ DOĞAN HOCAMIZ.


Bir dönem beraber Adalet ve Kalkınma Partimizden Milletvekilliği yaptığımız, bu vesileyle de kendilerine baş sağlığı dilediğim değerli kardeşim İBRAHİM ÖZAL BEY'in babası merhum YUSUF ÖZAL BEY'i de 1973 seçimleri kampanyasında Erzurum'da yakından tanıma fırsatım olmuştu. 


Kendilerini çok iyi yetiştirmiş bu ailenin, ülkemize verdiği çok güzel hizmetler vardır. 


Merhum TURGUT ÖZAL BEY'in gerek başbakanlık ve gerekse Cumhurbaşkanlığı döneminde, kendi tabirleriyle " ülkeye çağ atlattırma.." ameliyesi elhak doğrudur ve gerçekleşmiştir. Bu hakikatleri teslim ederken, hiç bir dönemin kusur ve hatalardan beri olduğunu asla ifade etmiş olmuyorum.


Korkut Özal Bey'le ayrı partilerde olsak da aynı dönemde (20.) Parlamentoda beraber görev yaptık. Kendilerine karşı o gençlik dönemimizdeki saygı ve sevgimiz ne idiyse zerre kadar ondan bir sapma olmamıştır.


Yüksek Lisans çalışmalarımız için İstanbul'a gittiğimiz bir yaz döneminde takriben 15- civarında arkadaşımıza, bir yazılı mesajla merhum EYMEN TOPBAŞ'tan karşılıksız burs temin eden, sayısız arkadaşımıza o gün ki şartlarda farklı kurum ve kuruluşlardan burs temin edip, aracılığımızla ihtiyaç sahibi arkadaşlarımıza ulaştıran yine kendileriydi.


İki kez TARIM, bir kez de İÇ İŞLERİ BAKANLIĞI görevleriyle gönüllerde taht kuran Korkut ağabeyimiz, o zaman başbakan olan merhum TURGUT ÖZAL ve çevresiyle, 1988 yılında bir de mübarek belde Ka'be'de beraberliğimiz oldu. 


Sayısız hatıralarımızın cereyan ettiği bir dönemin abide şahsiyetleri yavaş yavaş aramızdan çekilip, rıhlet-i dar-ı beka ediyor olmalarını görmek bir acı hüzün, ancak onlara cennette kavuşmayı ummak ve Rabbimizin mağfiretinden bunu dilemek de en büyük sevinç ve umudumuzdur.


Rabbimiz bizleri umduklarımıza nail, korktuklarımızdan da emin eylesin.


Bütün ölenlerimizle hasseten Merhum KORKUT ÖZAL Ağabeyimize Rabbim gani gani rahmet ihsan eylesin. Mekanları cennet olsun. Taksiratlarını Mevla af ve mağfiret eylesin.


İbrahim ÖZAL kardeşim dahil tüm yakınları ve sevenlerine sabr-u cemil, ecr-u ceziller dileğimle..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI