• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ŞİKE YASASINDA ŞİKE Mİ VAR ?

30 Kasım 2011 Çarşamba 20:47


 
Malum, TBMM bu hafta Şike Yasasını yaptığı değişikliklerle sayın Cumhurbaşkanımızın onayına sundu. Esas görevi yasama olan meclisimizin bundan tabii yapabileceği ne olabilir ki!? Gerek kamu oyunun ve gerekse mecliste, kamuyu temsil eden parlamenterlerin doğrudan talep ve beklentilerine cevap vermek meclisimizin kaçınılmaz görevlerindendir.
 
Yasalar, toplumsal talep, sorun ve gelişen dünya şartlarının ortaya koyduğu gereklilikler sonucu çıkarılır. Bu yılın nisan ayında kısaca adı;Sporda şiddet ve Şikeyi önleme yasası olarak adlandırılabilecek bir yasa parlamentomuzda kabul edilerek, sayın Cumhurbaşkanımız tarafından onaylanıp yürürlüğe girdi. Buraya kadar her şey güzel ve tabii bir süreç içerinde cereyan etti. Ne var ki, bundan sonra durum çok ama çok değişti.
 
İlgili kurumlar ve istihbarat birimlerinin yaptığı izleme ve kısaca adına teknik takip denilen incelemeler sonucu, bir çok spor adamı, idareci, yönetici, iş adamı ve sporcu zanlı, şüpheli sıfatıyla göz altına alındı. Çok ciddi iddialarla bazı spor kulüpleri ilzam ve itham edildi. Elbette “Beraat-ı zimmet asıldır.” Suçları hukuk zemininde kesinleşmedikçe hiçbir insan suçlu sayılamaz. Bunun böyle olduğunu çok basit hukuk normlarından mahrum olan ülkeler bile bilir.
 
Ancak burada çok garip bir manzara cereyan etmekte ve adeta yasama organı bizzat kendisi veya üzerine gelen muhtelif kanalların baskılarıyla başta tutuklu spor adamları ve ilgilileri olmak üzere, tüm haklarında bir şekilde suç isnad edilenleri adeta suçlu kabul etmiş ve örtülü bir af yasası çıkarmıştır.
 
Bu yasa benim kanaatimce, nitelikli çoğunluk olan ( 330 ) oyu meclisten almadıkça –ki 240’larla geçmiştir- hukuki açıdan Çankaya tarafından onaylanması mümkün değildir. Bu çok açık bir; sporda af yasasıdır. Mevcut tutukluların suçları mukabili cezalarını tenzil yasasıdır. Nitekim FB Başkanı Aziz Yıldırım hemen tahliyesini talep etmiştir.
 
Sayın Cumhurbaşkanımız nezaket ve saygı dolu bir uslüpla bu yeni düzenlemeyi hoş karşılamadığını ve yasa çalışmasını incelettiklerini de ifade etmişlerdir. Haklıdırlar ve az önce arz ettiğim sebeb ve bir çok nedenle bu yasa veto edilmeli, hem spordaki şiddetin, hem de ahlak dışı, sporun mertlik ve centilmenliğine sığmayan pisliklerden kesinlikle spor arındırılmalıdır. Yarın bu yasa çıkması ve yürürlüğe girmesi halinde; “Aziz Yıdırım’ı Kurtarma Yasası” olarak adlandırılacaktır. Elbette yasanın böyle bir amacı yoktur. Ancak görüntü buna çok müsaittir. Yaşanan süreç, iktidar ve muhalefetiyle tüm parlamentoyu aynı ölçüde olumlu veya olumsuz eleştirilere muhatap kılacaktır.
 
Toplumun bunca acil talep ve isteklerini karşılaması için parlamento gündeminde bekleyen onlarca yasa tasarı ve teklifi varken, aynı yıl içerisinde yaz-boz cinsinden aynı konuda iki yasanın çıkarılmasının izahı biraz zor olsa gerek..Dileriz ki, şike yasasında omuz-omuza uzlaşabilen parlamento, en kısa zamanda Anayasa değişikliğinde de uzlaşmayı sağlayabilsin. Ne diyelim!?...
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI