• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

TERÖR SON BULURSA BÖLGESEL LİDER ÜLKE OLURUZ

20 Şubat 2015 Cuma 00:56


2002 öncesinde, özellikle  doğu  bölgelerin ihmal edilmesiyle derinleşen bölgeler arası eşitsizlik, 12 yıldır ekonomide sağlanan başarıyla azaltılmaya çalışılıyor. Bazı bölgelerin coğrafi ve fiziki şartlarının zorluğu, yatırım ve üretimin olmaması ve en önemlisi de güvenlik sorunları, idi,bölgeler arası gelir eşitsizliğini artıran başlıca faktörlerdi. 


Tüm bu sebeplerin yanı sıra, güçlü bir siyasi iradenin yokluğu da, 2002 öncesinde başta Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin dezavantajlı bölgeler olarak kabul edilmesine sebep oldu.


2002’den sonra ise ekonomide yaşanan dönüşüm, bölge ve şehir bazında yürütülen kalkınma projeleri, bölgesel farkların giderilmesine yönelik çalışan kalkınma ajansları ve hükümet tarafından gerçekleştirilen makroekonomik politikalarla önemli bir mesafe alındı.
evet Şayet terör biterse,

Bu çalışmalardan olan Doğu Anadolu Programı (DAP), Konya Ovası Programı (KOP) ve Başbakan Davutoğlu tarafından açıklanan Doğu Karadeniz Eylem Planı (DOKAP), bölgelerin ekonomik canlılığını artıracak ve bölgesel kalkınması gerçekleştirecek önemli projeler olarak öne çıkıyor.
2023’deki Yeni Türkiye’nin hedeflerinden biri de kentler ve bölgeler arasındaki gelir düzeyi, yaşam ve hizmet kalitesi, üretime katılım ve sosyal şartlar açısından farkların ortadan kaldırılması. Böylelikle mikro düzeyde şehirler,  makro düzeyde ise bölgelerin eşitlenmesi amaçlanıyor.
Bugün her ilde en az bir üniversitesi olan, okullaşma oranının yüzde 100’e yaklaştığı, sağlık hizmetlerinin teknik ve personel açıdan eşitlendiği, ulaşım, barınma gibi kamu hizmet kalitesinin arttığı bir Türkiye var.


BÖLGESEL KALKINMA, KOMŞU ÜLKELERLE YENİ BİR KAPI AÇACAK
Diğer yandan bölgesel kalkınma, yalnızca bölgeler arasındaki sosyo-ekonomik eşitsizliği azaltmayacak, aynı zamanda sınır ülkelerle de etkileşimi destekleyecektir. Bölgesel kalkınmayı destekleyen başta DAP, KOP ve DOKAP olmak üzere projelerin Türkiye’nin sınır komşularıyla ilişkisini güçlendirecek.

Başbakan Davutoğlu’nun projelerinin uygulanması konusundaki kararlılığı ve verdiği garanti ise, 2002’den bu yana devam eden bu istikrar, bölgesel kalkınmanın da istenilen seviyeye geleceğine teminat oluşturmaktadır.


Bütün bunların farkında olan MİKSER DEVLETLER yine haince ve sinsi hesaplar peşindeler, her zamanki gibi, içerideki işbirlikçileriyle birlikte,,
her şey umut ettiğiniz gibi olsun.. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI