• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

AMERİKA VE BATI AMBARGOSU TÜRKİYE'YE YARADI

28 Kasım 2014 Cuma 02:11

AMERİKA ve Batı ambargosu Türkiye’ye yaradı...’

UKRAYNA krizi nedeniyle Rusya’ya uygulanan ambargo, Ankara-Moskova ilişkilerini nasıl etkiledi?

Rusya Devlet Başkanı Putin’in, Üst Düzey İşbirliği Konseyi için Ankara’ya gelmeden önce söylediği “Yeni ufuklar açacağız” sözü ÖNEMLİ mesaj

İki ülkenin ticaret hacminin geçen yıl 32 milyar dolarla kapandığını, bu yıl ilk 9 ayında da 23 milyar 900 milyona ulaştı, “2020 hedefimiz 100 milyar dolar” bu iyi işte

Görünmeyen ticarette ise seviyenin 15 milyar dolara çıktığını, Türk müteahhitlik şirketlerinin Rusya’da birinci sıraya yükseldiğini biliyoruz..

Türkiye’ye gelen Rus turist sayısının Avrupa’nın ambargosu nedeniyle % 8 oranında artıp 4 milyon 300 bine çıkmış durumda.

Türkiye’nin rusya ya uygulanan “ambargoya destek vermemiş olmasını rusya memnuniyetle karşılıyor tabii,, buda bizim işimize geliyor, her zaman batının kuyruğuna takılmayacaksın, hatta dayatmalarına da gerekirse menfaatin için REST çekebileceksin,  güçlüysen..

ayrıca,,rusya  “Avrupa’dan satın alamadığını Türkiye’den alıyor. Onun için Rusya’ya karşı yaptırımlar iki ülke ticaretine büyük katkı sağladı.”

Türkiye’den geçen yıl gerçekleşen 1.5 milyar dolarlık tarım ürünü alımını 2-3 kat artırıp kalıcı hale ve daha da gelişerek 3 katına çıkma ihtimali yüksek

“Türkiye bu gelişmelere hazırlık yapmış bekliyordu” zaten ve bu durumu çok iyi değerlendirecek..
İki ülke ilişkilerinin yüksek teknolojiye taşındığını Akkuyu Nükleer Santralı örneğiyle gayet açık. Akkuyu’da vergi muafiyeti yapılması halinde rusya daha da memnun olacak.. 

Bunun karşılığında doğalgaz fiyatının yeniden belirlenmesi bence gayet uyumlu ve karşılıklı bir jest olur.. iyide olur..

Batı’nın Rusya’yı petrol fiyatlarını aşağı çekerek ekonomik baskı altına alması rusya için çok ta tın değil yani,, 
çünki petrol fiyatları çok uluslu bir ana unsur bazen hiç beklemediğin zamanda birilerinin menfaati için yükselerek birçok bağımlı ülkeyi sıkıştırabilir..

“Petrol fiyatlarının inmesinin ardından aşırı yükselmesi bu tür bir global manevra genellikle.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI