• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

HENDEK SİYASETİ

27 Aralık 2015 Pazar 17:46

Nooldu Piton dan, Hendek ve ihanet siyasetine destek alamadınızmı???

Çakıltaşa cici çocuk desteği verenler, biraz utanma ve sıkılma duygunuz gelişmedimi hiç. Anlamadınızmı yoksa saf ayağına mı yattınız...                       

                                                         

Bunların dertleri şehir savaşları nedeniyle ülkenin bir bölümünün yaşanamaz hale gelmesi, binlerce  Kürdün evini terk etmesi, yüzlerce insanın ölümü, halkın perişan olması değil.


Düşünün orada sivil halkın gördüğü zarar değil dert, itlerin silahlı kuvvetlere karşı kullandığı silahların yetersizliği ve orantısız güç kullanımıymış vah vah vah, çok üzüldüm, çakıltaş adına..


Acaba Rusya'ya gidipte oradaki teröristlere silah yardımı mı istedin, yoksa sınırda fıratın batısındaki alanın işgali için PYD'ye yardım edilmesi, için güç birliği yapılmasını mı talep ettin!

 

Ama ikisinide istesen, ilave birkaç talebinde olsa farketmez, senin içerideki it tayfanda dışardaki sırtını dayadıklarında, artık dayanacak güce sahip değil çakıltaş..


O kadar alçakça eylemler peşindelerki...


Ana okulunun bahçesine bomba koydular, Hastaneye roketli saldırı düzenlediler, Ambulansı kaçırdılar. Yangını söndürmeye gelen itfaiyeyi kurşunladılar.Çocukları yetim, kadınları dul bıraktılar.Bunları hiçbir vatan haini bile yapmazken, Çakıltaş, Kandil'in, şehir savaşlarının startını el altından da olsa verdiğini kamufle  etmeyi başaramadı..

 

Bakın, Asıl tedirginlikleri gayet net olarak sıralanmaya başladı,

                                                                                

Suriye'de “Esed”li geçiş” döneminin şartları ortaya çıktı.


1-Ocak ayında ateşkes müzakereleri başlayacak.


2-DEAŞ ve El Nusra görüşmelere katılmayacak.


3-18 Ocak'ta ateşkesin nasıl denetleneceği açıklanacak.


4- 6 ay içerisinde güvenilir, kapsayıcı bir yönetim kurulacak.


5-18 ay içinde adil ve özgür seçim yapılacak.


15 Aralık 2015 tarihinde BM Güvenlik konseyinde alınan kararda net olmayan, ilerleyen süreç içerisinde belirlenecek konular var.
Bunun başında Esed'in durumu geliyor. Geçiş döneminde Esed yetkilerini kullanacak mı, seçimlere girme hakkına sahip olacak mı, seçimlerden sonra Suriye'de kalmaya devam edecek mi?


Bir başka nokta ise kimlerin terörist sayılacağı.


Bir Rus uçağı düştü. Bu uçak biz hariç herkese yaradı. Türkiye, Suriye masasının dışında tutulmaya, Irak'tan çıkarılmaya, bölgede ise şehir savaşları ile ablukaya alınmaya çalışılıyor.


Asıl hendekler Sur'da açılmadı, asıl barikatlar Cizre'de kurulmadı. Asıl tuzak Suriye ve Irak'ın geleceğinin tayin edildiği pazarlık masalarında kuruluyor.


Tablo bu.


Düşen Rus uçağından sonra, Suriye ve Irak'ta tablonun aleyhimize doğru geliştiği belli.


Ankara bunun farkında, Bu kuşatmayı yarmalıyız.


Halkın operasyonların arkasındaki desteği sürerken, elimizi çabuk tutmamız gerekiyor.


Çünkü sokağa çıkma yasakları ve şehir savaşlarıyla birlikte bölgede durum giderek ağırlaşıyor.


Ancak bu durumlar fazla sürmeyecek ve Durum hızlal hale geldikten sonra hızlı bir reform süreci başlayacaktır o zaman oradaki halk devlete daha bağlı ve zorunlu PeKeKe korkusu taşımayacaktır.Tabii durum bu noktaya gelincede, yine Öcalan'ın devreye girmesi söz konusu olacak sanıyorum..


Bir taraftan düşürülen uçağın ne işe yaradı ne faydası oldu sorusunu sorup ta aynaya bakamayan hain topluluğu Vatan savunmasının asıl amacının da ne olduğunu asla kavramayacaktır ancak yinede


Ankara, Rusya ile ilişkileri normalleştirip, hızla Suriye masasına dönmenin çabası içinde, olmalıdır fakat o komik 3 şart ile değil, normal dik duruş süreciyle tabiiki..

 

Kolay mıdır,,?  değildir..

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI