• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

TÜRKİYE MUSUL'A NEDEN GİRMEK İSTİYOR

15 Ekim 2016 Cumartesi 14:33

Belki hatırlarsınız bir şarkı vardı Nil Burak söylerdi; Neredeydik Nerelere Geldik diye..  İşte tam da onu yaşıyoruz..

 

Tabii daha nerelere gideceğimiz de meçhul! Çünki dünya ve bölge siyaseti o kadar hızlı değişkenlik gösteriyor ki, ne zaman ne olacağı asla tahmin edilemiyor..

 

Düşünün daha geçen yıla kadar İran ABD ambargosu altında inim inim inlerken ilk yardımına koşan Türkiye idi ve her koldan yardımcı olmaya çalışırken, onlar yine el altından PKK'ye destek veriyorlardı. Şimdide yıllardır Irak içinde ki kargaşayı kendine çıkış yolu yapmaya ve bu kargaşadan adeta Irak'ı gölgeden yöneten konumunu oluşturdu. Ve şimdi de kimsenin belki de söylesen inanmaz dediği gibi,  ABD ile kolkola Musul planı yapıyor ve Türkiye'yi o bölgeden uzak tutmaya masaya yanaştırmamaya çalışıyorlar..

 

Ambargo dönemindeyken  kendine çıkış yolu oluşturmak için Tahran'dan başlayıp Akdeniz kıyılarına bir şekilde ulaşmanın yöntemleri üzerinde yıllardır yoğun bir şekilde çalıştılar. Ve bu hayalleri için de yine onlara kapısını açan Türkiye'nin bir yandan Bakü-Ceyhan projesini de engellemek için her türlü yöntemi yine PKK ve diğer illegal güçleri ve hatta Suriye'yi kullanarak engellemek için her türlü manevrayı yaptılar. 

 

Gözümüzün içine baka baka o kadar kıvrak hareket ediyorlarki şuan hiç kimsenin hayal bile edemeyeceği yöntemle ABD ile el ele Musul'un DEAŞ'tan temizlenmesi  için Türkiye nin  önünü tıkamak ve oradaki Türkmen ve diğer Sünni grupların bölgeden uzaklaştırılmasını ve Musul üzerinde tamamen  Şİİ hakimiyeti kurmak ve orayı da Irak'ın diğer bölgeleri gibi kendi himaye edebileceği Şİİ hakimiyetine  sokmak istiyorlar..

 

Bu ABD'nin de işine geliyor tabii. O bakımdan el ele geziyorlar yeni aşıklar gibi!  Bir zamanlar dünyanın en büyük şeytanı dediği ABD şimdi en iyi dostu oldu da, bizim ana muhalafetimiz bir türlü bu memleketin sorunlarının dostu olamadı, buna yanıyorum..

 

Şimdi düşünün, eğer bu güçler  şer ittifakı oluşturuyorlar ve şuan ABD, İRAN, PKK, YPG, PYD  bunlar el ele bu gölgede ittifak yapmış durumda ve Türkiye’yi dışarıda bırakmaya var güçleriyle çalışıyorlar.  Başarırlarsa, herkes, hepimiz 2023 hedefleriyle büyüyen büyük 'Türkiye hayallerine' veda ederiz. 

 

Eeeey ana muhalefet, başını kumdan çıkarda, tam da burada  ulusal çıkarlar tartışması içinde çözüm üret.. Ama sen HDP'nin can simidi hali durumundan çıkamadın..

 

Ayrıca şunu bilelimki, şuan Türkiye, Musul operasyonuna bizim mübarek CHP'nin dediği gibi, işgal için katılmıyor. Türkiye’nin Musul’u işgal etmesi, ilhak etmesi söz konusu değil..

 

Türkiye’nin tek amacı var; o da DEAŞ’ı Musul’dan temizlemek ve Musul’un kaderinin belirleneceği “Musul masasında” en az İran kadar söz sahibi olmak ve orada yaşayan soydaşlarımızın haklarının yok sayılarak tamamen diğer güçlerin egemenliğine terk etmemek içindir.

 

Düşünün; İran başta PKK olmak üzere, diğer Kantonlar üzerinden sıkı bir iş ve güç birliği içine giriyor. İllegal çeteler  ile Esad yönetimi arasındaki ilişkinin mimarı İran’dır. Türkiye’de çözüm sürecini bitiren ve PKK’nin Türkiye’ye karşı “devrimci halk savaşı” ilan etmesini de sağlayan, koşullayan, teşfik eden yine İran’dan başkası değildi.

 

Şimdi düşünün, İran kendi çıkarları için yanına itler topluluğunu da alarak illegal güçler ile ve her türlü terör grubuyla birlikte destekleyerek Irak, Suriye ve Lübnan gibi devletlerin topraklarında fütursuzca cirit atarken, Türkiye en yakın stratejik müttefiki olan Kürdistan Bölgesel yönetiminin ve Musuldaki Türkmen ve Sünni soydaşlarımızın elini güçlendirmek için neden Musul operasyonundan feragat etsin! Yani şaşırıyorum içimizdeki hainler kimin değirmenine su taşıyorlar farkında değiller.

 

Türkiye İran’ın ve ABD'nin sinsi diz çöktürme planları için neden Bakü-Ceyhan projesinden vazgeçsin? Ayrıca Türkiye  Cerablus’a girince siz  İran’ın neden kuyruğuna bastığını demekki algılayamadınız.

 

İran orada sinsice o bölgede kendine PYD, YPG, PKK ile el ele kara koridoru oluşturmaya çalışıyordu ama Türkiye, Suriye çıkarmasıyla  bu hedefe tıpa tıkadı da ondan.

 

Yani şu ana muhalefetten bir Allahın kulunun Allah rızası için, bölge de Türkiye nin çıkarları üzerine iki kelime ettiğini duymadım..

 

Arkadaş kafanızı yukarı kaldırın etrafınıza bir bakın, yahu..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI